Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
28.02.2011 FOTBAL

CFR îşi asociază imaginea cu Roşia Montană Gold Corporation

Clujenii au semnat un contract de sponsorizare cu compania care derulează controversatul proiect minier din Munţii Apuseni

Parteneriatul va fi semnat miercuri şi oficializat într-o conferinţă de presă la care vor participa preşedintele clubului, Iuliu Mureşan, şi directorul general al RMGC, Dragoş Tănase. Principalul sponsor al clujenilor era Cosmote, iar cel mai vizibil pe tricoul de joc apărea numele celui de-al doilea acţionar al clubului, firma Energobit. RMGC este o companie înfiinţată în 1997, în judeţul Alba, ai cărei acţionari sînt Gabriel Resources, cu 80,46 la sută, Minvest Deva, cu 19,31 la sută şi alţi acţionari minoritari (0,23 la sută). Compania derulează în Apuseni un proiect minier extrem de controversat care a stîrnit reacţii dure din partea organizaţiilor ecologice şi non-guvernamentale care văd în exploatarea de la Roşia Montană riscul contaminării unei zone foarte populate cu cianură. Pînă în prezent, Gabriel Resources a investit în România aproximativ 400 de milioane de dolari prin RMCG, se arată pe site-ul oficial al companiei.

COMENTARII (328)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
De retardila pe 01.03.2011 la 14:29

pantia09 a spus pe 01.03.2011 13:14 Dar sponsorizari Coca Cola, Rompetrol, Rafo, etc sunt ok? Pe pariu ca nici 20% din cei care comenteaza nu stiu despre ce va fi vorba la Rosia Montana, dar au auzit ca e bine sa fie impotriva.

Pierzi pariul...Dar permite-mi si o intrebare: de ce nu se accepta sponsorizari de la Arpad Paszkany????
CITEAZA
De gazsi pe 01.03.2011 la 14:25
Daca CFR se asociaza cu Gold Corporation e nu voi mai suporta aceasta echipa. Nu ma mai duc la meciuri, nu voi cumpara din suporter shop, si nu ma voi uita la televizor cand joaca. Proiectul de la Rosia Montana nu este agreata de Academia Romana si nici de principalele biserici din Romania. E bine sa atragem sponsori, dar conteaza si reputatia companiei respective. Banii sunt importanti, dar renumele e mult mai important. Prin pierdera imaginii se pierd bani pe termen lung din alte surse. Nu stiu ce se intampla cu clubul acesta, dar in ultimul timp se iau decizii eronate pe toate planurile. Conducatorii apar tot mai mult in massmedia, vorbesc mult si fac putin, a disparut modestia care ne caracteriza acum patru-cinci ani. Echipa e pe locul 8, dar Paszkany vorbeste in continuare de titlu si de cinci victorii unul dupa altul. Ar trebui sa fim mai umili, sa acceptam realitatea si sa ne concentram la antenamentul urmator iar dupa aceea la meciul urmator. Nici nu a inceput returul si visam la meciul nr. 5. Unde a disparut profesionalismul cu care ne place sa ne mandrim? Mi-e dor de echipa de acum patru ani si de atmosfera de atunci.
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 01.03.2011 la 14:23
Pentru cei care vor sa vada ca se incearca si metode romanesti de exploatare, fara cianuri: (http://)justitiarul.ro/editor ial/247-muntii-nostri-aur-poar ta.html
CITEAZA
De dragosv97 pe 01.03.2011 la 13:54
Mie imi convine ca dau astia bani. Poate asa mai crestem si noi in clasament.
CITEAZA
De vladutmoso pe 01.03.2011 la 13:18

flacara.visinie a spus pe 28.02.2011 23:23 La Rosia Montana statul primeste un procent infim, de ordinul a 2-3% din afacere. Daca vroia sa exploateze zacamantul, in folosul tarii, s-ar fi gasit repede banii, asa cum s-au gasit 12 miliarde de euro pentru a returna bancilor rezerva minima obligatorie. Dar e evident ca statul, acest organism a carui inconstienta e depasita doar de incompetenta si lacomie, nu vrea asa ceva. Acolo sunt cativa politicieni catre care s-au indreptat cele "400 milioane de dolari investiti" (cifra umflata, evident si care sunt stransi cu usa acum. Si pe langa astea, dupa informatii mai noi se pare ca la Rosia Montana miza cea mare nu e aurul, ci zacamantul de wolfram, un metal rar si pretios, pentru care americanii si rusii saliveaza din greu, ca intreaga industrie militara si spatiala depinde de el. Asa ca ramanem cum am stabilit: asocierea cu proiectul Rosia Montana e o gafa de proportii a CFR-ului.

Oameni buni, mai documentati-va!! Sunt profesori si academicieni care au spus ca la Rosia Montana nici nu se pune problema de wolfram sau alte balarii din astea. asta e o galusca de PR data de cei care sunt impotriva proiectului, ca nu mai stiu cum sa prosteasca lumea.
CITEAZA
De pantia09 pe 01.03.2011 la 13:14

nea_silica a spus pe 01.03.2011 12:56 (Ceva mai) etic nu se poate? Sau deviza este "fără scrupule înainte"?

Dar sponsorizari Coca Cola, Rompetrol, Rafo, etc sunt ok? Pe pariu ca nici 20% din cei care comenteaza nu stiu despre ce va fi vorba la Rosia Montana, dar au auzit ca e bine sa fie impotriva.
CITEAZA
De vladutmoso pe 01.03.2011 la 13:14

kalmkhoor a spus pe 01.03.2011 09:13 Uff, asta ne mai lipsea. Cu aceasta miscare ne-am murdarit imaginea si s-ar putea ca multi sponsori sa nu mai doreasca o asociere de imagine cu CFR. O veste foarte trista!!!!

Oricum pana acum nu erau multi sponsori care sa vrea sa se asocieze cu CFR...nu mai comentati atata ca orice bani la echipa asta sunt bineveniti.
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 01.03.2011 la 13:12
Daca apare azi Paszkany la orice televiziune si declara ca nu mai are destui bani sa sustina CFR-ul, mai ca inteleg (desi nu accept) pactul cu "aurul". Daca nu, cred ca e timpul sa dam drumul la o noua petitie on-line, macar sa aflam cati dintre suporterii feroviari sunt "mandri" de a fi ceferisti cu orice pret.
CITEAZA
De caneto pe 01.03.2011 la 13:11

retardila a spus pe 01.03.2011 13:06 Vad ca iesit de la scoala Noua Generatie (sau poate acum s-au trezit) pt. care originea banilor nu are nicio importanta....Si ei sunt viitorul tarii?!

Eu zic sa mai asteptam,sa vedem cum sta treaba oficial.Poate parteneriatul se deruleaza invers,Cfr-ul da banii iar minerii de la Rosia Montana vor purta salopete cu sigla CFR-ului pe ele.
CITEAZA
De retardila pe 01.03.2011 la 13:06
Vad ca iesit de la scoala Noua Generatie (sau poate acum s-au trezit) pt. care originea banilor nu are nicio importanta....Si ei sunt viitorul tarii?!
CITEAZA
De retardila pe 01.03.2011 la 13:04

pantia09 a spus pe 01.03.2011 12:51 Ne lasi! CFR are nevoie de sponsori pentru a-si pune in valoare echipa. Cum vrei altfel sa crestem?

Ma, cianura inhiba cresterea. Dar, poate luam ceva de la Vama Albita si Moravita?
CITEAZA
De vladutmoso pe 01.03.2011 la 13:00
stiti cum e aia cu calul de dar nu se cauta la dinti? Asa si aici. Primiti bani ca sa se poata imbunatati performanta. Banii sunt bani. Nu conteaza de unde
CITEAZA
De nea_silica pe 01.03.2011 la 12:56

pantia09 a spus pe 01.03.2011 12:51 Ne lasi! CFR are nevoie de sponsori pentru a-si pune in valoare echipa. Cum vrei altfel sa crestem?

(Ceva mai) etic nu se poate? Sau deviza este "fără scrupule înainte"?
CITEAZA
De pantia09 pe 01.03.2011 la 12:51

fotbalfan a spus pe 01.03.2011 00:00 parca vad:" b.o.z.ggo.rii de la cj nu au reusit, cu tot efortul agenturilor straine, sa alipeasca ardealul ungariei, asa ca acum il iau pe bucatele. bucatele de aur, wolfram, gaz....si ne lasa in loc cianura".

Ne lasi! CFR are nevoie de sponsori pentru a-si pune in valoare echipa. Cum vrei altfel sa crestem?
CITEAZA
De nea_silica pe 01.03.2011 la 12:38
Vai de când nu am mai râs așa. Superb tricou (Domne ferește) :D Bravo cj.07.cfr!
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 01.03.2011 la 12:28
Asta-i propunerea mea pt. noul tricou: (www.)cj07cfr.blogspot.com/201 1/02/faza-zilei-rmgcfr.html
CITEAZA
De retardila pe 01.03.2011 la 11:51

nea_silica a spus pe 01.03.2011 11:22 Scuză-mă, abia acum sesizez fraza cu "zona foarte populată cu cianura" Faină formulare :D

Nea Silica, iti multumesc si eu. Posturile mele de aseara/azinoapte sunt destul de apropiate de ce am gasit pe blog, dar eu am lucrat cativa ani in constructii, inclusiv constructii miniere (mine de cupru, ca asa se numeau, in Apuseni) asa ca intr-un fel am vorbit din "interiorul" iazului si a haldei de steril.....
CITEAZA
De nea_silica pe 01.03.2011 la 11:22
Scuză-mă, abia acum sesizez fraza cu "zona foarte populată cu cianura" Faină formulare :D
CITEAZA
De caneto pe 01.03.2011 la 11:19

nea_silica a spus pe 01.03.2011 09:59 Caneto, read and weep - cu http în față bogdanonin.blogspot.com/2010/0 9/rosia-montana-o-privire-de-a nsamblu-de.html

postarea mea s-a referit la formularea tampita din articol.Mersi oricum de link.
CITEAZA
De kalmkhoor pe 01.03.2011 la 10:43
deci sa fie clar, daca Paszkany pune CIANURA pe tricoul CFR-ului, trebuie sa-si schimbe imnul: suporterul nu mai poate canta "...mandria Ardealului". Rosia Montana Gold Corporation simbolizeaza agresiunea fata de Ardeal, e o dezbatere veche la cele mai inalte niveluri, CFR nu poate iesi cu fata curata din aceasta poveste. S-ar putea ca deja la meciul cu Poli Timisoara sa apara activistii verzi pe sau in fata stadionului. Asocierea cu ei e o miscare manageriala foarte proasta.
CITEAZA
De nea_silica pe 01.03.2011 la 09:59
Caneto, read and weep - cu http în față bogdanonin.blogspot.com/2010/0 9/rosia-montana-o-privire-de-a nsamblu-de.html
CITEAZA
De caneto pe 01.03.2011 la 09:22
zice in articol ca e o zona foarte populata cu cianura.Ce risc de contaminare mai exista atunci?:)
CITEAZA
De kalmkhoor pe 01.03.2011 la 09:13
Uff, asta ne mai lipsea. Cu aceasta miscare ne-am murdarit imaginea si s-ar putea ca multi sponsori sa nu mai doreasca o asociere de imagine cu CFR. O veste foarte trista!!!!
CITEAZA
De clujeanfranar pe 01.03.2011 la 08:11
Romania nu gusta cianura!
CITEAZA
De flacara.visinie pe 01.03.2011 la 00:42

fotbalfan a spus pe 01.03.2011 00:34 intelegi gresit ca ma bucur . mi se pare o ideea mareata scremuta de i.muresan. stii bancul cu le avem pe toate/numai asta ne mai lipsea :)

Mie personal mi-e greu sa diger ideea ca RMCG sa fie sponsor. Ma gandesc cum m-as simti la castigarea unui trofeu sau a unei competitii stiind ca s-a ajuns acolo SI cu banii de la RMCG. Poate trebuie sa fim doar pragmatici.
CITEAZA
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

Băieţi de milioane...

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar...

Supermutare! » CFR...

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara...

FC Basel - CFR Cluj...

După un început timid, în care FC Basel a făcut tot ce a vrut cu apărarea CFR-ului, clujenii au reuşit să...

Basel e în formă »...

Alexander Frei a fost menajat la ultimele partide pentru a fi pe teren la confruntarea cu CFR

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30