Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
28.02.2011 FOTBAL

CFR îşi asociază imaginea cu Roşia Montană Gold Corporation

Clujenii au semnat un contract de sponsorizare cu compania care derulează controversatul proiect minier din Munţii Apuseni

Parteneriatul va fi semnat miercuri şi oficializat într-o conferinţă de presă la care vor participa preşedintele clubului, Iuliu Mureşan, şi directorul general al RMGC, Dragoş Tănase. Principalul sponsor al clujenilor era Cosmote, iar cel mai vizibil pe tricoul de joc apărea numele celui de-al doilea acţionar al clubului, firma Energobit. RMGC este o companie înfiinţată în 1997, în judeţul Alba, ai cărei acţionari sînt Gabriel Resources, cu 80,46 la sută, Minvest Deva, cu 19,31 la sută şi alţi acţionari minoritari (0,23 la sută). Compania derulează în Apuseni un proiect minier extrem de controversat care a stîrnit reacţii dure din partea organizaţiilor ecologice şi non-guvernamentale care văd în exploatarea de la Roşia Montană riscul contaminării unei zone foarte populate cu cianură. Pînă în prezent, Gabriel Resources a investit în România aproximativ 400 de milioane de dolari prin RMCG, se arată pe site-ul oficial al companiei.

COMENTARII (328)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
De saliceanu pe 07.03.2011 la 16:56
Dantesc, in urma discutiei avute la telefon, am inteles ca nu tu ai fost. Te cred pe cuvant. Imi prezint scuzele pt acuze. .................... Mai ramane ala cu urechi mari, care s'a scapat pe el cand l'am luat la intrebari in Polus. Stie el.... ca viata bate netul. Continua dragule !
CITEAZA
De saliceanu pe 07.03.2011 la 16:00

nea_silica a spus pe 07.03.2011 10:20 Dragul meu Bond (shaked not stirred). Atacul la persoană te califică pe tine. Noi nu ne-am întrebat care o fi numele adevărat al domniei sale, pentru noi el e Săliceanu, cel calificat de stilul său inconfundabil, întotdeauna categoric, stilul unui om cu șira spinării. Poate te interesează și numele meu. Dacă nu ai cum să-l afli (deși nu mi l-am ascuns în nici un fel), "bate și ți se va deschide", adică întreabă-mă.

Tare'ti multzam.
CITEAZA
De saliceanu pe 07.03.2011 la 15:57

agentul07 a spus pe 07.03.2011 09:05 salicene,oamenii de nimic se pierd in negura timpului.poate daca te uiti in oglinda,iti vei da seama de ce am scris aceasta remarca....te cunosc persona(din pacate)l,nu trebuia sa rapesc minute din viata mea sa iti gasesc numele pe undeva.te felicit pentru semnarea petitiei(mare succes mare....)stiu cum gandesti,stiu ce "valori" se ascund sub nickul de saliceanu,tocmai din cauza asta mi-am permis sa amintesc de numele tau.

Oh, gata, stiu cine esti ! Ala Bala ! Pai de ce nu spui asa ? Ia zi, Dantescule, cate conturi mai ai p'aci ?
CITEAZA
De agentul07 pe 07.03.2011 la 13:49
iar despre sira spinarii...... no comment.daca el e cel care este luat ca si exemplu demn de urmat,ma transfer de urgenta undeva in Chile.
CITEAZA
De agentul07 pe 07.03.2011 la 13:47
@silica-reciteste ultima mea postare cu atentie.sper sa reusesti sa intelegi mai bine propoztiile mele.pe saliceanu il cunosc si am o parere "extraordinara " despre dansul.cat despre avocatura benevola....... part in vant.
CITEAZA
De nea_silica pe 07.03.2011 la 10:20
Dragul meu Bond (shaked not stirred). Atacul la persoană te califică pe tine. Noi nu ne-am întrebat care o fi numele adevărat al domniei sale, pentru noi el e Săliceanu, cel calificat de stilul său inconfundabil, întotdeauna categoric, stilul unui om cu șira spinării. Poate te interesează și numele meu. Dacă nu ai cum să-l afli (deși nu mi l-am ascuns în nici un fel), "bate și ți se va deschide", adică întreabă-mă.
CITEAZA
De agentul07 pe 07.03.2011 la 09:05
salicene,oamenii de nimic se pierd in negura timpului.poate daca te uiti in oglinda,iti vei da seama de ce am scris aceasta remarca....te cunosc persona(din pacate)l,nu trebuia sa rapesc minute din viata mea sa iti gasesc numele pe undeva.te felicit pentru semnarea petitiei(mare succes mare....)stiu cum gandesti,stiu ce "valori" se ascund sub nickul de saliceanu,tocmai din cauza asta mi-am permis sa amintesc de numele tau.
CITEAZA
De saliceanu pe 06.03.2011 la 20:56

agentul07 a spus pe 05.03.2011 09:29 dragul meu Tamas Szilard sau SALICEANULE-tot ceea ce scrii si tot ceea ce faci te caracterizeaza.esti un om mic ,ingust la minte , unul care se desfasoara ca un zmeu pe net.numai un zambet imi provoaca voma pe care o versi peste tot cand te legi de oricine.

Omule, tot ce scriu si tot ce fac si mai ales tot ce stii despre mine e ceea ce las eu sa se inteleaga in lumea virtuala. Am mai spus odata asta, e drept, nu tie. Daca iti sunt simpatic sau nu, tie sau altora, ma lasa rece. Insa tot ce fac, moare ...in virtual. Cunosc numele real a cel putin o treime din participantii la acest forum, insa n'am putut fi atat de jegos incat dintr'o simpla neintelegere sa'l fac public. Stiu, am facut imprudenta ca pe petitia online sa ma semnez cu nume si localitate, fiind cum ai spus tu: mic, ingust la minte si zmeu, dar mai ales neavand de ascuns nimic. Daca voiai sa stii cum ma numesc, era de ajuns sa ma intrebi. Ti'l spuneam TOT NUMELE ! Si ce marime am la pantofi, daca te ajuta cu ceva... Dar vai, n'ai avut caracter. Si astea pt ce ? Pt ca te'am atacat dur, luand in acelasi timp apararea unui participant la forum, pe care l'ai categorisit ca fiind retard ? - si nu din greseala ! In concluzie, mai gandeste'te. S'ar putea ca barna ta sa fie mai frumos decorata ca si paiul meu !
CITEAZA
De saliceanu pe 06.03.2011 la 20:16

agentul07 a spus pe 05.03.2011 09:29 dragul meu Tamas Szilard sau SALICEANULE-tot ceea ce scrii si tot ceea ce faci te caracterizeaza.esti un om mic ,ingust la minte , unul care se desfasoara ca un zmeu pe net.numai un zambet imi provoaca voma pe care o versi peste tot cand te legi de oricine.

Mi'ai raspuns ca un om de mare caracter.... te felicit !
CITEAZA
De retardila pe 05.03.2011 la 12:21

agentul07 a spus pe 05.03.2011 09:27 @reatrdila-scuze publice,am citit in loc de postaci prostanaci.mea culpa.

Se accepta ;)
CITEAZA
De agentul07 pe 05.03.2011 la 09:29
dragul meu Tamas Szilard sau SALICEANULE-tot ceea ce scrii si tot ceea ce faci te caracterizeaza.esti un om mic ,ingust la minte , unul care se desfasoara ca un zmeu pe net.numai un zambet imi provoaca voma pe care o versi peste tot cand te legi de oricine.
CITEAZA
De agentul07 pe 05.03.2011 la 09:27
@reatrdila-scuze publice,am citit in loc de postaci prostanaci.mea culpa.
CITEAZA
De retardila pe 04.03.2011 la 15:02

saliceanu a spus pe 04.03.2011 14:51 Ajentule, ii musai sa te porti ca un jeg, sau o faci instinctiv ?

E el....
CITEAZA
De saliceanu pe 04.03.2011 la 14:51

agentul07 a spus pe 04.03.2011 13:02 cititi un pic pe wikipedia in lb romana ce scrie ,asa de curiozitate.ioooiiii,au cumparat astia de la RMGC si acel site..... f.....ui ...... @retardule,las-o mai moale cu adjevctivele.

Ajentule, ii musai sa te porti ca un jeg, sau o faci instinctiv ?
CITEAZA
De retardila pe 04.03.2011 la 14:47

agentul07 a spus pe 04.03.2011 13:02 cititi un pic pe wikipedia in lb romana ce scrie ,asa de curiozitate.ioooiiii,au cumparat astia de la RMGC si acel site..... f.....ui ...... @retardule,las-o mai moale cu adjevctivele.

Fa te rog o insiruire de adjective comise de mine in postarea anterioara...Asa, numai pt. (copro)cultura mea...
CITEAZA
De agentul07 pe 04.03.2011 la 13:02
cititi un pic pe wikipedia in lb romana ce scrie ,asa de curiozitate.ioooiiii,au cumparat astia de la RMGC si acel site..... f.....ui ...... @retardule,las-o mai moale cu adjevctivele.
CITEAZA
De retardila pe 04.03.2011 la 11:46

kalmkhoor a spus pe 04.03.2011 11:10 Nu opinia conteaza, opinie are toata lumea, dar cu exprimarea opiniei nu ajungi prea departe. In cazul de fata cea ce ar conta ar fi ajungerea la un consens. Numarul mare de postari arata clar ca semnarea acestui contract de sponsorizare a provocat discutii aprinse. Natura acestor discutii e specific modului de a fi a lui RMGC. Oriunde apare RMGC atrage asupra sa controverse. Oricate argumente sa aduci pro-RMGC, faptul crud este ca inca nu au reusit sa-si indeplineasca obiectivul. Desi au ajutor politic din partea statului, au si potential economic urias, tot nu au reusit? Ceva tot pute in afacere, altfel cativa bieti verzi nu ar fi reusit sa boicoteze aceasta mega-afacere. Ceva pute daca RMGC acum cere si sprijinul CFR-ului pentru a pune in miscare proiectul. Pentru acest sprijin, sigur, ofera bani. Pentru bani facem insa orice? Cam asa se pune problema.

O parte din postaci crede ca sunt idei preconcepute postarile anti-RMGC....E posibil, dar sa nu uitam antecedentele cu Baia Mare si multe alte exemple de accidente la procesul tehnologic cu cianuri. Cianura nu este sare de bazna, este cianura, chiar daca - cum spunea Dl. Doctor, ca are diploma - toti bem cate o picatura zilnic in cafea....Ar trebui intrebati pestii supravietuitori din Somes si Tisa despre asta, dar cu ei numai superman1 poate sta de vorba.......Si, vazand angajarea lui deplina pro la acest proiect nu am convingerea ca ar traduce corect.
CITEAZA
De kalmkhoor pe 04.03.2011 la 11:10

agentul07 a spus pe 03.03.2011 17:06 @retardila-chiar nu ma intereseaza ironia ieftina made in China pe care o afisezi.macar ai avea intelectul lui albusibiu.......in fine-libertatea cuvantului am dobandit-o cu multi ani in urma,fiecare are punctul lui de vedere,asta inseamna democratia.sau ai dori sa vars lacrimi de crocodili ca am o alta perere????sau sa imi fie rusine si sa imi cer scuze??? asa cum iti sustii cauza,asa am dreptul si eu la opinie care poate sa fie gresita sau nu dar este o parere cu asta basta.eu vad un contarct care aduce bani unui club la care tin.end of the story.

Nu opinia conteaza, opinie are toata lumea, dar cu exprimarea opiniei nu ajungi prea departe. In cazul de fata cea ce ar conta ar fi ajungerea la un consens. Numarul mare de postari arata clar ca semnarea acestui contract de sponsorizare a provocat discutii aprinse. Natura acestor discutii e specific modului de a fi a lui RMGC. Oriunde apare RMGC atrage asupra sa controverse. Oricate argumente sa aduci pro-RMGC, faptul crud este ca inca nu au reusit sa-si indeplineasca obiectivul. Desi au ajutor politic din partea statului, au si potential economic urias, tot nu au reusit? Ceva tot pute in afacere, altfel cativa bieti verzi nu ar fi reusit sa boicoteze aceasta mega-afacere. Ceva pute daca RMGC acum cere si sprijinul CFR-ului pentru a pune in miscare proiectul. Pentru acest sprijin, sigur, ofera bani. Pentru bani facem insa orice? Cam asa se pune problema.
CITEAZA
De retardila pe 03.03.2011 la 21:32

agentul07 a spus pe 03.03.2011 17:06 @retardila-chiar nu ma intereseaza ironia ieftina made in China pe care o afisezi.macar ai avea intelectul lui albusibiu.......in fine-libertatea cuvantului am dobandit-o cu multi ani in urma,fiecare are punctul lui de vedere,asta inseamna democratia.sau ai dori sa vars lacrimi de crocodili ca am o alta perere????sau sa imi fie rusine si sa imi cer scuze??? asa cum iti sustii cauza,asa am dreptul si eu la opinie care poate sa fie gresita sau nu dar este o parere cu asta basta.eu vad un contarct care aduce bani unui club la care tin.end of the story.

End of the story! dar ironia nu era Made in China.....Era Made in PRK...:) Noapte buna!
CITEAZA
De agentul07 pe 03.03.2011 la 17:06
@retardila-chiar nu ma intereseaza ironia ieftina made in China pe care o afisezi.macar ai avea intelectul lui albusibiu.......in fine-libertatea cuvantului am dobandit-o cu multi ani in urma,fiecare are punctul lui de vedere,asta inseamna democratia.sau ai dori sa vars lacrimi de crocodili ca am o alta perere????sau sa imi fie rusine si sa imi cer scuze??? asa cum iti sustii cauza,asa am dreptul si eu la opinie care poate sa fie gresita sau nu dar este o parere cu asta basta.eu vad un contarct care aduce bani unui club la care tin.end of the story.
CITEAZA
De retardila pe 03.03.2011 la 16:03

agentul07 a spus pe 03.03.2011 13:55 va doresc in continuare argumentatie sanatoasa si astept clipa cand aceste argumente vor schimba ceva in tara asta sau la clubul CFR.nu trebuie sa caut conferinta de presa,am fost acolo personal si nu am auzit absolut nimic care sa ma revolte.cat despre cunoasterea oamenilor,permite-mi sa iti soptesc ca in cei 4 ani de facultate printre altele am avut cursuri intense de pshiologia omului.nu vreau sa ma cert cu tine ,dar observ cu zambetul pe buze ca Che sau Rinaldo Rinaldini se gasesc pe cealalta parte a baricadei.cat despre legarea mea cu lanturi de jucatori,nu ai tu degete la maini sa numeri acei fosti jucatori cu care tin si aztazi legaturi stranse. mult noroc in salvarea Rosie Montane si va doresc sa treceti de 278 de semnaturi la petitie.

Atat despre toleranta asupra atitudinii civice al altuia din partea unui absolvent de facultate din Romania cu cursuri de psihologie, incluse (adica all-inclusive)......Fara alte comentarii!
CITEAZA
De agentul07 pe 03.03.2011 la 13:55
va doresc in continuare argumentatie sanatoasa si astept clipa cand aceste argumente vor schimba ceva in tara asta sau la clubul CFR.nu trebuie sa caut conferinta de presa,am fost acolo personal si nu am auzit absolut nimic care sa ma revolte.cat despre cunoasterea oamenilor,permite-mi sa iti soptesc ca in cei 4 ani de facultate printre altele am avut cursuri intense de pshiologia omului.nu vreau sa ma cert cu tine ,dar observ cu zambetul pe buze ca Che sau Rinaldo Rinaldini se gasesc pe cealalta parte a baricadei.cat despre legarea mea cu lanturi de jucatori,nu ai tu degete la maini sa numeri acei fosti jucatori cu care tin si aztazi legaturi stranse. mult noroc in salvarea Rosie Montane si va doresc sa treceti de 278 de semnaturi la petitie.
CITEAZA
De cheferistul pe 03.03.2011 la 12:42
iar nu merge acest amarat de site!
CITEAZA
De albusibiu pe 03.03.2011 la 12:03
@agentule, fiindca tocmai pe mine m-ai interpelat: dupa cum ai vazut eu inca de la bun inceput am pus latura ecologica, chiar si cea istorica deoparte. De unde ai tras concluzia ca sunt "verde"? Acolo e aur, trebuie extras, resursele trebuie sa fie o prioritate nationala in criza, doar ca, pe de alta parte si acest minerit se poate face prin metode mai domoale, chiar daca alea vor presupune niste costuri mai ridicate. Dupa cum ai putea sa vezi eu ma leg de ceva, intr-adevar: de latura corupta a problemei, cea in care intram si noi, primind bani murdari. Evident, somn usor in continuare, pentru tine probabil ca banii n-au miros. Pentru mine insa totul pute. Acum, mai vine partea a II-a, cea pe care o sustinea si Cj007: ti se pare tie ca se va face ceva cu banii aia, ca nu vor intra doar cuminti intr-un buzunar? Adica, tocmai in sezonul acesta, cu profit teoretic masiv, noi ne-am trezit sa ne aruncam in parteneriatul cel mai scandalos posibil in Romania in acest moment? Stai cuminte, stii bine ca nu te vei bucura de bani. Hotul se infrateste cu zgarcitul. Poate iesi ceva bun din asta? Deci de ce vorbim despre sponsorizari masive tocmai in acest sezon in care nu avem de gand sa facem nimic cu banii? Imi poti spune asta? Acum apropo de problema sociala, ca tot ii dai inainte cu "salvatorii astia canadieni ai Rosiei Montana": spune-mi te rog ce se va intampla cu cei care vor lucra acolo dupa 20 de ani. Ohooo, 20 de ani, ce mult inseamna!!! Asa au zis si cei din Valea Jiului. Stai tu linistit cu aceste promisiuni, dormi bine, dar ai grija sa nu te trezesti prea brusc peste 20 de ani. Si, nu uita, problema nu este "nu ne vindem resursele" ci "nu ne dam pe nimic resursele", fiindca asta este pentru mine chestia cu adevarat scandaloasa in discutie. Daca crezi ca esti in stare sa citesti oamenii dupa cum se exprima, daca esti in stare sa intelegi dincolo de comunicarea PR, te rog, cauta pe site-ul clubului conferinta de presa de la semnarea acordului. Vei vedea un pic sustinerea unor caracterizari facute de mine in aceasta interventie. In rest, sa fii sanatos si astept sa te legi tu cu lanturi de urmatorul jucator care va fi vandut in vara de la CFR.
CITEAZA
De agentul07 pe 03.03.2011 la 09:11
stimatre retard ila , Dumnezeul meu este Cel caruia multumesc fiecare zi petrecuta pe acest pamant.nu te-am jignit,am pus niste intrebari la care nu o sa primesc niciodata raspuns.iar acel prieten nu sta la Alba,este momentan salvamontist in judetul Bihor. ai dreptate,am timp sa invat,cum am si invatat ca anumite slogane ne-au dus la sapa de lemn ,am invatat ca necunoasterea naste monstri si am invatat cel mai mult de la viata in 1989 si 1990.am invatat de altfel ca datul din gura nu rezolva nimic,am invatat ca numai faptele conteaza,am invatat ca inainte sa imi formez o anumita imagine despre ceva ,trebuie sa ma documentez.si ma repet in conti nuare-restul e blabla,tralala si hau bau miau.
CITEAZA
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

Băieţi de milioane...

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar...

Supermutare! » CFR...

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara...

FC Basel - CFR Cluj...

După un început timid, în care FC Basel a făcut tot ce a vrut cu apărarea CFR-ului, clujenii au reuşit să...

Basel e în formă »...

Alexander Frei a fost menajat la ultimele partide pentru a fi pe teren la confruntarea cu CFR

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30