Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
28.02.2011 FOTBAL

CFR îşi asociază imaginea cu Roşia Montană Gold Corporation

Clujenii au semnat un contract de sponsorizare cu compania care derulează controversatul proiect minier din Munţii Apuseni

Parteneriatul va fi semnat miercuri şi oficializat într-o conferinţă de presă la care vor participa preşedintele clubului, Iuliu Mureşan, şi directorul general al RMGC, Dragoş Tănase. Principalul sponsor al clujenilor era Cosmote, iar cel mai vizibil pe tricoul de joc apărea numele celui de-al doilea acţionar al clubului, firma Energobit. RMGC este o companie înfiinţată în 1997, în judeţul Alba, ai cărei acţionari sînt Gabriel Resources, cu 80,46 la sută, Minvest Deva, cu 19,31 la sută şi alţi acţionari minoritari (0,23 la sută). Compania derulează în Apuseni un proiect minier extrem de controversat care a stîrnit reacţii dure din partea organizaţiilor ecologice şi non-guvernamentale care văd în exploatarea de la Roşia Montană riscul contaminării unei zone foarte populate cu cianură. Pînă în prezent, Gabriel Resources a investit în România aproximativ 400 de milioane de dolari prin RMCG, se arată pe site-ul oficial al companiei.

COMENTARII (328)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
De superman1 pe 02.03.2011 la 14:59
nea_silica, daca tot vorbesti de baraje care se rup, uita-te cine a facut barajul ala de s-a rupt si cine e subcontractor pentru barajul de pe valea Cornii. e ca si cum ai compara o dacie 1973 cu un Mercedes SLK 2011
CITEAZA
De albusibiu pe 02.03.2011 la 14:50

dantesc a spus pe 02.03.2011 14:36 Nu,nu,nu fundamentalisti eco-moral crestini asta e definitia exacta a suporterilor ceferisti

Bun venit intre noi. :)
CITEAZA
De nea_silica pe 02.03.2011 la 14:36

cj.07.cfr a spus pe 02.03.2011 14:09 @nea silica - Se stie ca St.Pauli este cartierul cu felinar rosu al Hamburgului, dar asta nu inseamna ca fanii accepta orice. In text este vorba de editorul revistei pentru barbati, "Maxim", care a trebuit sa-si retraga si sa-si revizuiasca niste reclame de pe stadion, in urma protestului puternic al fanilor, care le considerau sexiste si misogine. Dantesc ne-a dat, fara sa vrea, un exemplu interesant pentru demonstrarea pasiunii fanilor. In 3 luni din anul 2003, s-a declansat o actiune "Salvati FC St. Pauli", care a adunat mult mai mult decat suma de 1,95 milioane euro necesara. S-au vandut, de exemplu, 140.000 tricouri pe care scria "Salvator", dar nu s-a semnat cu RMGC.

Mulțumesc!
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 14:36

albusibiu a spus pe 02.03.2011 14:33 Foarte frumos, dar grija, Cj007, ca deraiezi de la morala crestina! CFR, este echipa de fundamentalisti crestini sau sponsorizata de unii dintre partasii crizei economice in care se afunda Romania, cu efecte directe si imediate pentru noi toti?

Nu,nu,nu fundamentalisti eco-moral crestini asta e definitia exacta a suporterilor ceferisti
CITEAZA
De albusibiu pe 02.03.2011 la 14:33

cj.07.cfr a spus pe 02.03.2011 14:19 N-as comenta daca CFR ar lua Playboy de sponsor. M-ar deranja numai daca EDica ar purta un tricou cu tzatza... In fata, normal. Oricum, ar fi un pic ciudat cu asa un sponsor, ca poate s-ar auzi din tribune: "Nu mai jucati ca niste fetitze!"

Foarte frumos, dar grija, Cj007, ca deraiezi de la morala crestina! CFR, este echipa de fundamentalisti crestini sau sponsorizata de unii dintre partasii crizei economice in care se afunda Romania, cu efecte directe si imediate pentru noi toti?
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 14:31

cj.07.cfr a spus pe 02.03.2011 14:29 Cel mai ecologic e sa te speli pe dinti cu cenusa TA! :) (Scuze de sadism, dantesc, dar nu m-am putut abtine. Nothing personal)

:) No am sa analizez si aspectul asta ,da uite ca nici pentru mine nu pot garanta la cate tigari am bagat in mine la viata mea :) ce-i de facut?
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 02.03.2011 la 14:29

dantesc a spus pe 02.03.2011 14:25 Nu, dar lucreaza la morala crestina :) si amaratii aia de la Real joaca cu sigla Bwin pe piept (Bwin=casa de pariuri) nici astia nu se incadreaza la morala crestina :) Iar in alta ordine de idei dar si asta am mai spus aur si alte metale rare se extrag pe tot globul tot prin procedee care implica cianurile deci eu chiar nu inteleg,care e problema ? Aaaaaa ! ca exista posibilitatea sa se intample o catastrofa :) Pai atunci sa o luam babeste si prima data sa ingropam centrala de la Cernavoda,sa ne ducem masinile la REMAT ,intr-un cuvant sa aruncam la gunoi tot ce nu e ecologic...eu tocmai mi-am aruncat pasta de dinti ca si aia'i tot chimica si promit ca am sa ma spal pe dinti cu cenusa :)

Cel mai ecologic e sa te speli pe dinti cu cenusa TA! :) (Scuze de sadism, dantesc, dar nu m-am putut abtine. Nothing personal)
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 14:25

cj.07.cfr a spus pe 02.03.2011 14:16 Maxim, Playboy nu lucreaza cu cianuri.

Nu, dar lucreaza la morala crestina :) si amaratii aia de la Real joaca cu sigla Bwin pe piept (Bwin=casa de pariuri) nici astia nu se incadreaza la morala crestina :) Iar in alta ordine de idei dar si asta am mai spus aur si alte metale rare se extrag pe tot globul tot prin procedee care implica cianurile deci eu chiar nu inteleg,care e problema ? Aaaaaa ! ca exista posibilitatea sa se intample o catastrofa :) Pai atunci sa o luam babeste si prima data sa ingropam centrala de la Cernavoda,sa ne ducem masinile la REMAT ,intr-un cuvant sa aruncam la gunoi tot ce nu e ecologic...eu tocmai mi-am aruncat pasta de dinti ca si aia'i tot chimica si promit ca am sa ma spal pe dinti cu cenusa :)
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 02.03.2011 la 14:19
N-as comenta daca CFR ar lua Playboy de sponsor. M-ar deranja numai daca EDica ar purta un tricou cu tzatza... In fata, normal. Oricum, ar fi un pic ciudat cu asa un sponsor, ca poate s-ar auzi din tribune: "Nu mai jucati ca niste fetitze!"
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 02.03.2011 la 14:16

dantesc a spus pe 02.03.2011 14:13 sa-si revizuiasca bine spus ,dar asta nu inseamna ca au si renuntat la acel sponsor :) asta e cheia

Maxim, Playboy nu lucreaza cu cianuri.
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 14:13

cj.07.cfr a spus pe 02.03.2011 14:09 @nea silica - Se stie ca St.Pauli este cartierul cu felinar rosu al Hamburgului, dar asta nu inseamna ca fanii accepta orice. In text este vorba de editorul revistei pentru barbati, "Maxim", care a trebuit sa-si retraga si sa-si revizuiasca niste reclame de pe stadion, in urma protestului puternic al fanilor, care le considerau sexiste si misogine. Dantesc ne-a dat, fara sa vrea, un exemplu interesant pentru demonstrarea pasiunii fanilor. In 3 luni din anul 2003, s-a declansat o actiune "Salvati FC St. Pauli", care a adunat mult mai mult decat suma de 1,95 milioane euro necesara. S-au vandut, de exemplu, 140.000 tricouri pe care scria "Salvator", dar nu s-a semnat cu RMGC.

sa-si revizuiasca bine spus ,dar asta nu inseamna ca au si renuntat la acel sponsor :) asta e cheia
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 02.03.2011 la 14:09
@nea silica - Se stie ca St.Pauli este cartierul cu felinar rosu al Hamburgului, dar asta nu inseamna ca fanii accepta orice. In text este vorba de editorul revistei pentru barbati, "Maxim", care a trebuit sa-si retraga si sa-si revizuiasca niste reclame de pe stadion, in urma protestului puternic al fanilor, care le considerau sexiste si misogine. Dantesc ne-a dat, fara sa vrea, un exemplu interesant pentru demonstrarea pasiunii fanilor. In 3 luni din anul 2003, s-a declansat o actiune "Salvati FC St. Pauli", care a adunat mult mai mult decat suma de 1,95 milioane euro necesara. S-au vandut, de exemplu, 140.000 tricouri pe care scria "Salvator", dar nu s-a semnat cu RMGC.
CITEAZA
De 46rossi pe 02.03.2011 la 14:08

dantesc a spus pe 02.03.2011 10:05 Esti singurul care argumenteaza cu adevarat vis-a-vis de subiectul asta ,restul sau o mare parte a celorlalti postaci se lasa dusi de motivatii emotionale si imi aduc aminte de Vadim,Funar si altii de teapa lor..asta e

NU VA CONVINE.....interesant. Spons orizati voi echipa? Hai sa vedem cati se ofera. Aveti impresia ca un club mare de fotbal se poate mentine pe vorbe? DATORIA NOASTRA ESTE SA SUTINEM ECHIPA NECONDITIONAT.....SPONSORII NU AU NICI O LEGATURA...NU E ECHIPA LOR !!!!
CITEAZA
De albusibiu pe 02.03.2011 la 14:08
@Dantesc, eu nu tin cu Pandurii Tg Jiu si nici nu cred ca as putea tine vreodata. Nici cu Steaua sau cu alta echipa. Am ales sa tin cu CFR pt ca vreau sa cred in anumite valori. Dimensiunea problemei ecologice e generata doar de lacomia canadienilor. Asta in ceea ce priveste problema "verde". Acum, in partea coruptiei, o tot spun pe aici, daca RMGC nu ar fi dat ai nosti nu ar fi avut ce sa ia. Si unii si altii sunt vinovati. Iar banii pe care canadienii ii arunca acum in CFR sunt tot pentru spalarea imaginii, inainte de a putea da drumul cianurii. Sunt practic banii (maruntisul) cu care se ung viitoarele masinarii de extractie. Ar trebui sa fiu mandru de asta, nu? Rationamentul tau e incorect prin faptul ca e incomplet: canadienii vor vira banii, CFR-ul va juca fotbal cu sigla lor pe tricouri.
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 13:59

nea_silica a spus pe 02.03.2011 13:57 Pentru Dantesc. Nu mă cred Mântuitorul. Nu pot lua asupra mea toate relele din țară și din lume. Mă ocup de ceea mă privește și încerc să uit de toate celelalte.

Cool ! :) Dau o bere cand ai bani in cazul asta :)
CITEAZA
De nea_silica pe 02.03.2011 la 13:57
Pentru Dantesc. Nu mă cred Mântuitorul. Nu pot lua asupra mea toate relele din țară și din lume. Mă ocup de ceea mă privește și încerc să uit de toate celelalte.
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 13:55

cj.07.cfr a spus pe 02.03.2011 13:49 "St.Pauli war der erste Verein, welcher entsprechende Verbote in seine Stadionordnung einfügte – heute ist es eher die Regel, dass sich entsprechende Passagen in den Stadionordnungen der Bundesligavereine finden. So musste beispielsweise ein Sponsor, der Herausgeber der Männerzeitschrift Maxim, nach heftigen Protesten seine Stadionreklame überarbeiten, da diese von Fanseite als zu sexistisch bzw. frauenfeindlich eingestuft wurde". Mai ai si alte exemple in afara de FC St.Pauli? :)

07...bate saua ca sa priceapa calul :) si da am si alte exemple dar zau, crezi ca merita sa imi bat capul ?
CITEAZA
De nea_silica pe 02.03.2011 la 13:55

cj.07.cfr a spus pe 02.03.2011 13:49 "St.Pauli war der erste Verein, welcher entsprechende Verbote in seine Stadionordnung einfügte – heute ist es eher die Regel, dass sich entsprechende Passagen in den Stadionordnungen der Bundesligavereine finden. So musste beispielsweise ein Sponsor, der Herausgeber der Männerzeitschrift Maxim, nach heftigen Protesten seine Stadionreklame überarbeiten, da diese von Fanseite als zu sexistisch bzw. frauenfeindlich eingestuft wurde". Mai ai si alte exemple in afara de FC St.Pauli? :)

Sper că nu mai are. Dacă mi-ai face hatârul să-mi traduci textul, ți-aș fi recunoscător, că în afară de Bundesliga și alte câteva cuvinte, nu înțeleg. Mersi!
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 02.03.2011 la 13:49

dantesc a spus pe 02.03.2011 11:32 Un pericol potential pentru morala crestina sunt si cei de la echipa St Pauli sponsorizati de cele mai renumite bordeluri ,eu zic sa faceti o petitie si impotriva lor. Ori la bal ori la spital nu ? Nu vreau sa duc in derizoriu discutia dar v-ati prea aprins ,nefundamentat zic eu .Canadienii vin cu banii ,CFR-ul joaca fotbal ,asocierea de imagine e relativa

"St.Pauli war der erste Verein, welcher entsprechende Verbote in seine Stadionordnung einfügte – heute ist es eher die Regel, dass sich entsprechende Passagen in den Stadionordnungen der Bundesligavereine finden. So musste beispielsweise ein Sponsor, der Herausgeber der Männerzeitschrift Maxim, nach heftigen Protesten seine Stadionreklame überarbeiten, da diese von Fanseite als zu sexistisch bzw. frauenfeindlich eingestuft wurde". Mai ai si alte exemple in afara de FC St.Pauli? :)
CITEAZA
De retardila pe 02.03.2011 la 13:46

dantesc a spus pe 02.03.2011 13:37 Ei eh ce faini lupi moralisti suntem noi atunci cand vrem.E incredibil cat de "verzi" suntem in tot ce gandim si totusi tara asta e printre cele mai mizere din Europa. Nu crezi ca e un mare paradox? Acum clubul si-a gasit un sponsor care se ocupa de un lucru la care voi (unii) strambati din nas .Am amintit mai inainte de echipa de fotbal St Pauli,tu crezi ca sustinatorii acestei echipe au vreo problema vis-a-vis de faptul ca echipa lor de suflet e sponsorizata de un bordel? Am amintit si de centrala nucleara de la Cernavoda dar uite trecem peste acest amanunt si iti amintesc de Pandurii Tg-Jiu (hei,hei Pandurii !) care, ca si sponsor principal are,nu stiu ce sindicat minier . E vreo problema ? Intelegi paralela ? Iar faptul ca zacamintele de la Rosia Montana au fost concesionate canadienilor deja e alta mancare de peste ,e responsabilitatea politicienilor in nici un caz a CFR-ului si ca sa rezum asa cum am spus si mai inainte : canadienii vor vira banii,CFR-ul va juca fotbal

Si este murdarie in tara asta printre altele si pentru ca numai vreo "8 prapaditi" sunt deranjati de fertilitatea zonelor verzi in ciuperci flacon si de existenta peste masura a noii specii de pesti: flaconidele
CITEAZA
De retardila pe 02.03.2011 la 13:39

raresmora a spus pe 02.03.2011 12:42 :) 8 prapaditi au semnat-o, adica fix o firmitura din numarul total de suporteri. Cand a fost demisia lui Cirtu au semnat 145. Deci, ce relevanta are? Niste oameni care pierd timpul cu prostii doar ca sa zica ca fac ceva. Sa ne spuna astia 8 ce sponsor ar gasi ei pentru CFR.

prostii cred ca in cazul acesta (cu ortografie de mess) se scrie proshtii.... Ma, tu hiar ai sapa in gainat daca ai vedea acolo 2 lei si 50 bani!
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 13:37

albusibiu a spus pe 02.03.2011 13:20 Stiu foarte bine de ce i-am zis Silviu, dantesc. Iar acum sa-ti raspund tie: ce gasim? Gasim impacarea de a nu ne bucura de succese mereu trecatoare din hazna. Si cred ca e de-ajuns. Nu cred ca e cazul sa cersim, nu cred ca e cazul sa ne cladim bucuria unor reusite pe nefericirea si nemernicia aruncata asupra celor din jur. Nu cred ca la un club care are totusi un procent reprezentativ de sustinatori e necesara asa o injosire, decat daca la mijloc este lacomia si zgarcenia dovedite tot mai mult in acest sezon... Nu cred in obraz si buzunar gros, ca unic reper in lumea asta. Felicitari tie, dantesc, daca poti sa le sustii!

Ei eh ce faini lupi moralisti suntem noi atunci cand vrem.E incredibil cat de "verzi" suntem in tot ce gandim si totusi tara asta e printre cele mai mizere din Europa. Nu crezi ca e un mare paradox? Acum clubul si-a gasit un sponsor care se ocupa de un lucru la care voi (unii) strambati din nas .Am amintit mai inainte de echipa de fotbal St Pauli,tu crezi ca sustinatorii acestei echipe au vreo problema vis-a-vis de faptul ca echipa lor de suflet e sponsorizata de un bordel? Am amintit si de centrala nucleara de la Cernavoda dar uite trecem peste acest amanunt si iti amintesc de Pandurii Tg-Jiu (hei,hei Pandurii !) care, ca si sponsor principal are,nu stiu ce sindicat minier . E vreo problema ? Intelegi paralela ? Iar faptul ca zacamintele de la Rosia Montana au fost concesionate canadienilor deja e alta mancare de peste ,e responsabilitatea politicienilor in nici un caz a CFR-ului si ca sa rezum asa cum am spus si mai inainte : canadienii vor vira banii,CFR-ul va juca fotbal
CITEAZA
De kalmkhoor pe 02.03.2011 la 13:32

chefere a spus pe 02.03.2011 12:04 mie mi se par nebunii atat contractul de sponsorizare, cat si petitia. 2 chestii facute in graba, fara judecata si influentate de mass-media. ma rog..pe scurt: 1. ca geolog imi rezerv dreptul sa va spun ca pe de-o parte, toata lupta de clasa dusa in mass-media contra proiectului e bullshit, din ce auziti acolo 1-2% e adevarat, restul e doar imagine negativa, extrapolare si kkt; pe de alta parte nici canadienii nu-s usi de biserica, nu cauta decat niste aur, niscaiva argint...faza e ca e asa de mult ca nu va inchipuiti...si mai ales din imensele halde de steril din exploatarile facute aiurea de statul roman pana amu's cativa ani. ma rog..e o chestie de optica.. 2. ma deranjeaza ca "suntem obligati" sa ne afisam cu canadienii pt. bani, nu ca o facem cu ei. got it? 3. intrati pe site-ul clubului si cotati la sponsori...no ashe vanduti suntem la toti de acolo ca si la capitalistii astia de kkt care vin sa ne fure ardealul si tara...aka. RMGC... 4. tot legat de pct. 3...ashe am protestat toti ca avem sponsorii pe care i-am avut pana acum, vizavi de "ne vindem pt bani", de nu am mai putut...imi place ca suntem ipocriti...toti! ce cuuurva-i viata, asa-i? 5. durerea mea nu e asta..asta e praf aruncat in ochi...durerea mea e ca o sa murim incet de nervi cu felcerul in loja si cu arpike neinteresat de echipa...got it? api felcerul cred ca o vinde si pe masa numa sa scoata un ban...si cum revin cu intrebarea...GOT IT? ..adica de ce ma enerveaza ca "suntem obligati sa ne..curvasarim"? Sau "de ce nu avem echipa", "imagine", "PR", "marketing"? 6. si apoi stii cum e..cand oi vedea io astia...beneficiarii..sponsori zatii din tribune..ca renunta la placerile tribunei doar ca ne asociem imaginea cu Koreea de Nord...imi tai in doua abonamentul si ma mut in cel mai indepartat colt de stadion... 7. faceti petitii pentru revenirea clubului la normalitate...maruntisurile astea de acum doar ne tin ocupati...nu vedem realele probleme, ne adorm astia..iar singur..pot da din gura non-stop...tot degeaba.. 8. la o adica...SA gen socios...cati ati sari cu banul? PS - nu ma intelegeti gresit, cititi-mi cu atentie cuvintele

Chefere, cand e vorba de o chestie punctuala, un semnal dat pe o problema anume, nu vad ce rost are sa scrii o lunga lista cu celalte probleme? deci se deduce sa nu luam nicio atitudine fiindca sint prea multe de luat. ori ca prioritatile ar fi altele. deci mai bine sa nu facem nimic. petitia e scrisa si ar trebui semnata de cati mai multi, fiindca miza e imaginea clubului si a tricoului ceferist. RMGC nu da banii in cadou sau ca e mare fan CFR, ci baga mana in buzunar ca sa primeasca ceva anume. va invit sa meditati asupra ce doresc ei sa primeasca prin aceasta sponsorizare. sint si alte probleme, de acord, dar in cazul asta acum e un moment de luat atitudine.
CITEAZA
De albusibiu pe 02.03.2011 la 13:20

dantesc a spus pe 02.03.2011 13:12 ...raspunde-i lui Rares albule...voi cei opt sau cati veti fi pana la final 100,200 din partea mea sa fiti si 2000 ce sponsori gasiti ?

Stiu foarte bine de ce i-am zis Silviu, dantesc. Iar acum sa-ti raspund tie: ce gasim? Gasim impacarea de a nu ne bucura de succese mereu trecatoare din hazna. Si cred ca e de-ajuns. Nu cred ca e cazul sa cersim, nu cred ca e cazul sa ne cladim bucuria unor reusite pe nefericirea si nemernicia aruncata asupra celor din jur. Nu cred ca la un club care are totusi un procent reprezentativ de sustinatori e necesara asa o injosire, decat daca la mijloc este lacomia si zgarcenia dovedite tot mai mult in acest sezon... Nu cred in obraz si buzunar gros, ca unic reper in lumea asta. Felicitari tie, dantesc, daca poti sa le sustii!
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 13:12

albusibiu a spus pe 02.03.2011 13:00 Baiete, Silviu, pana acum in aceasta lunga discutie nimeni nu i-a etichetat pe ceilalti. Deci prin ce nu esti si tu "prapadit"? Chiar si de-ar fi un singur om cel care se ridica impotriva acestei decizii tot ar avea respectul meu, ar arata ca nu suporta flegma de pe fata sa. Chiar, tu ce relevanta ai? Bani, bani, bani? Onoarea ta serveste cianura? Sau, vrei pragmatism in locul moralei? Pai atunci, nu uita, la un simplu calcul, sezonul asta ar trebui sa fim doldora de bani. Nu-i asa ca le vezi efectele? Ce mai conteaza imaginea in care credem, hai sa fim in toate ca toti ceilalti! Masa de manevra, public de circ, parteneri colaterali la orice ticalosenie.

...raspunde-i lui Rares albule...voi cei opt sau cati veti fi pana la final 100,200 din partea mea sa fiti si 2000 ce sponsori gasiti ?
CITEAZA
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

Băieţi de milioane...

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar...

Supermutare! » CFR...

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara...

FC Basel - CFR Cluj...

După un început timid, în care FC Basel a făcut tot ce a vrut cu apărarea CFR-ului, clujenii au reuşit să...

Basel e în formă »...

Alexander Frei a fost menajat la ultimele partide pentru a fi pe teren la confruntarea cu CFR

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30