Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
28.02.2011 FOTBAL

CFR îşi asociază imaginea cu Roşia Montană Gold Corporation

Clujenii au semnat un contract de sponsorizare cu compania care derulează controversatul proiect minier din Munţii Apuseni

Parteneriatul va fi semnat miercuri şi oficializat într-o conferinţă de presă la care vor participa preşedintele clubului, Iuliu Mureşan, şi directorul general al RMGC, Dragoş Tănase. Principalul sponsor al clujenilor era Cosmote, iar cel mai vizibil pe tricoul de joc apărea numele celui de-al doilea acţionar al clubului, firma Energobit. RMGC este o companie înfiinţată în 1997, în judeţul Alba, ai cărei acţionari sînt Gabriel Resources, cu 80,46 la sută, Minvest Deva, cu 19,31 la sută şi alţi acţionari minoritari (0,23 la sută). Compania derulează în Apuseni un proiect minier extrem de controversat care a stîrnit reacţii dure din partea organizaţiilor ecologice şi non-guvernamentale care văd în exploatarea de la Roşia Montană riscul contaminării unei zone foarte populate cu cianură. Pînă în prezent, Gabriel Resources a investit în România aproximativ 400 de milioane de dolari prin RMCG, se arată pe site-ul oficial al companiei.

COMENTARII (328)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
De albusibiu pe 02.03.2011 la 13:00

raresmora a spus pe 02.03.2011 12:42 :) 8 prapaditi au semnat-o, adica fix o firmitura din numarul total de suporteri. Cand a fost demisia lui Cirtu au semnat 145. Deci, ce relevanta are? Niste oameni care pierd timpul cu prostii doar ca sa zica ca fac ceva. Sa ne spuna astia 8 ce sponsor ar gasi ei pentru CFR.

Baiete, Silviu, pana acum in aceasta lunga discutie nimeni nu i-a etichetat pe ceilalti. Deci prin ce nu esti si tu "prapadit"? Chiar si de-ar fi un singur om cel care se ridica impotriva acestei decizii tot ar avea respectul meu, ar arata ca nu suporta flegma de pe fata sa. Chiar, tu ce relevanta ai? Bani, bani, bani? Onoarea ta serveste cianura? Sau, vrei pragmatism in locul moralei? Pai atunci, nu uita, la un simplu calcul, sezonul asta ar trebui sa fim doldora de bani. Nu-i asa ca le vezi efectele? Ce mai conteaza imaginea in care credem, hai sa fim in toate ca toti ceilalti! Masa de manevra, public de circ, parteneri colaterali la orice ticalosenie.
CITEAZA
De raresmora pe 02.03.2011 la 12:42

albusibiu a spus pe 02.03.2011 12:08 Petitia a fost aprobata si este aici pe petitieonline.ro, la categoria sport. (site-ul asta nu ma lasa sa pun link-ul). Cei care doresc pot sa semneze. Ceilalti, nu va deranjati.

:) 8 prapaditi au semnat-o, adica fix o firmitura din numarul total de suporteri. Cand a fost demisia lui Cirtu au semnat 145. Deci, ce relevanta are? Niste oameni care pierd timpul cu prostii doar ca sa zica ca fac ceva. Sa ne spuna astia 8 ce sponsor ar gasi ei pentru CFR.
CITEAZA
De albusibiu pe 02.03.2011 la 12:08
Petitia a fost aprobata si este aici pe petitieonline.ro, la categoria sport. (site-ul asta nu ma lasa sa pun link-ul). Cei care doresc pot sa semneze. Ceilalti, nu va deranjati.
CITEAZA
De chefere pe 02.03.2011 la 12:04
mie mi se par nebunii atat contractul de sponsorizare, cat si petitia. 2 chestii facute in graba, fara judecata si influentate de mass-media. ma rog..pe scurt: 1. ca geolog imi rezerv dreptul sa va spun ca pe de-o parte, toata lupta de clasa dusa in mass-media contra proiectului e bullshit, din ce auziti acolo 1-2% e adevarat, restul e doar imagine negativa, extrapolare si kkt; pe de alta parte nici canadienii nu-s usi de biserica, nu cauta decat niste aur, niscaiva argint...faza e ca e asa de mult ca nu va inchipuiti...si mai ales din imensele halde de steril din exploatarile facute aiurea de statul roman pana amu's cativa ani. ma rog..e o chestie de optica.. 2. ma deranjeaza ca "suntem obligati" sa ne afisam cu canadienii pt. bani, nu ca o facem cu ei. got it? 3. intrati pe site-ul clubului si cotati la sponsori...no ashe vanduti suntem la toti de acolo ca si la capitalistii astia de kkt care vin sa ne fure ardealul si tara...aka. RMGC... 4. tot legat de pct. 3...ashe am protestat toti ca avem sponsorii pe care i-am avut pana acum, vizavi de "ne vindem pt bani", de nu am mai putut...imi place ca suntem ipocriti...toti! ce cuuurva-i viata, asa-i? 5. durerea mea nu e asta..asta e praf aruncat in ochi...durerea mea e ca o sa murim incet de nervi cu felcerul in loja si cu arpike neinteresat de echipa...got it? api felcerul cred ca o vinde si pe masa numa sa scoata un ban...si cum revin cu intrebarea...GOT IT? ..adica de ce ma enerveaza ca "suntem obligati sa ne..curvasarim"? Sau "de ce nu avem echipa", "imagine", "PR", "marketing"? 6. si apoi stii cum e..cand oi vedea io astia...beneficiarii..sponsori zatii din tribune..ca renunta la placerile tribunei doar ca ne asociem imaginea cu Koreea de Nord...imi tai in doua abonamentul si ma mut in cel mai indepartat colt de stadion... 7. faceti petitii pentru revenirea clubului la normalitate...maruntisurile astea de acum doar ne tin ocupati...nu vedem realele probleme, ne adorm astia..iar singur..pot da din gura non-stop...tot degeaba.. 8. la o adica...SA gen socios...cati ati sari cu banul? PS - nu ma intelegeti gresit, cititi-mi cu atentie cuvintele
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 11:32

nea_silica a spus pe 02.03.2011 11:22 A, încă ceva. Nu e vorba de prezicerea maiașilor, este un pericol potențial. Nu pot influența ce se întâmplă în alte părți ale lumii. Pot însă avea opinii în legătură cu ceea ce se întâmplă în țară. Și dacă tot mă bucur și mă amărăsc cu această echipă, cred că pot să-mi spun părerea despre asocierea imaginii ei cu "cianiștii "canadiano-românii. Și am s-o fac deschis, când voi semna petiția.

Un pericol potential pentru morala crestina sunt si cei de la echipa St Pauli sponsorizati de cele mai renumite bordeluri ,eu zic sa faceti o petitie si impotriva lor. Ori la bal ori la spital nu ? Nu vreau sa duc in derizoriu discutia dar v-ati prea aprins ,nefundamentat zic eu .Canadienii vin cu banii ,CFR-ul joaca fotbal ,asocierea de imagine e relativa
CITEAZA
De vladutmoso pe 02.03.2011 la 11:27

flacara.visinie a spus pe 01.03.2011 22:36 CFR nu mai joaca in Liga Campionilor, ci in Liga Comisioanelor. Sunt convins ca exista cateva persoane acolo care au un procent gras din suma ce vine de la RMGC. Pentru ca pe ei ii doare in fund de CFR, de suporteri si de performanta. Nu-i intereseaza decat o halca cat mai mare din banii care tranziteaza clubul. Si asta s-a vazut in primul rand la transferuri, la meciurile europene sau in respectul (lipsa respectului) fata de jucatori sau suporteri. Ma bucur ca macar acum stim ce inseamna hegemonia: egoism, lacomie si amatorism care l-ar face si pe cioban sa se simta superior pe bune.

Performanta nu poti s-o faci fara niste conditii bune, si la conditiile alea de pregatire si de echipament si de tehnologii nu poti sa ajungi decat cu bani. Pana la urma la asta se rezuma totul.
CITEAZA
De nea_silica pe 02.03.2011 la 11:22
A, încă ceva. Nu e vorba de prezicerea maiașilor, este un pericol potențial. Nu pot influența ce se întâmplă în alte părți ale lumii. Pot însă avea opinii în legătură cu ceea ce se întâmplă în țară. Și dacă tot mă bucur și mă amărăsc cu această echipă, cred că pot să-mi spun părerea despre asocierea imaginii ei cu "cianiștii "canadiano-românii. Și am s-o fac deschis, când voi semna petiția.
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 11:21

nea_silica a spus pe 02.03.2011 11:16 Imaginea clubului pe care o iubesc nu este asociată cu cea a centralei nucleare de la Cernavodă. Atât, pe scurt.

E vorba de un principiu pe care il respectam cand si cum avem noi chef ,depinde de imprejurare dar ma rog am impresia ca am intrat pe un site al celor de la Green Peace ,desi aia sunt consecventi in tot ceea ce sustin,deci m-am inselat sunt pe cfrmania
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 11:18

retardila a spus pe 02.03.2011 11:05 Ca sa intelegi si tu ce este diferenta de imagine: daca umbli la curve esti curvar, daca umbli dupa doamne esti Don Juan. Rezultatul e acelasi (ejaculari repetate), dar curvar poate fi oricine, Don Juan nu....Si primul este cam foarte expus la "latzai" si alte fericiri extra-conjugale

Da am inteles,astia cu aurul sunt curve ,aia cu centralele nucleare sunt niste doamne,CFR-ul se asociaza cu aurul e curvar ,centrala atomica e neprihanita...halal argument ce sa zic
CITEAZA
De nea_silica pe 02.03.2011 la 11:16

dantesc a spus pe 02.03.2011 10:58 Asa si ? Unde e argumentul ? In acelasi ton si mayasii au prezis sfarsitul lumii in 2012... ,Sunt alte sute de exploatari de aur in toata lumea si nu se intampla zi de zi astfel de tragedii. De ce muma lui proces-verbal nu protestati si impotriva centralei de la Cernavoda unde pericolul potential e mult mai mare ? Ha ? Atata am avut de zis...O sa fac si eu o petitie impotriva centralei de la Cernavoda ,va bagati ?

Imaginea clubului pe care o iubesc nu este asociată cu cea a centralei nucleare de la Cernavodă. Atât, pe scurt.
CITEAZA
De retardila pe 02.03.2011 la 11:05

dantesc a spus pe 02.03.2011 10:58 Asa si ? Unde e argumentul ? In acelasi ton si mayasii au prezis sfarsitul lumii in 2012... ,Sunt alte sute de exploatari de aur in toata lumea si nu se intampla zi de zi astfel de tragedii. De ce muma lui proces-verbal nu protestati si impotriva centralei de la Cernavoda unde pericolul potential e mult mai mare ? Ha ? Atata am avut de zis...O sa fac si eu o petitie impotriva centralei de la Cernavoda ,va bagati ?

Ca sa intelegi si tu ce este diferenta de imagine: daca umbli la curve esti curvar, daca umbli dupa doamne esti Don Juan. Rezultatul e acelasi (ejaculari repetate), dar curvar poate fi oricine, Don Juan nu....Si primul este cam foarte expus la "latzai" si alte fericiri extra-conjugale
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 10:58

nea_silica a spus pe 02.03.2011 10:28 Motivații emoționale my ass. Iată ce s-a întâmplat, și asta e nimic pe lângă ce s-ar putea întămpla. Citez: "Pe 30 ianuarie 2000, digul iazului de decantare de la mina Aurul (deţinută de compania australiană Esmeralda) s-a rupt şi aproximativ 100.000 de metri cubi de apă cu cianură şi metale grele au ajuns în Săsar, apoi în Tisa şi în Dunăre. Bazinul Tisei era considerat ca fiind unul dintre cele mai curate din Europa, adăpostind cel puţin 20 de specii protejate de peşte. În urma accidentului, mii de tone de peşte au murit în România şi Ungaria, alte păsări si mamifere au murit mâncând peşte otrăvit, iar terenurile şi fântânile localnicilor din apropierea iazului au fost otrăvite. La patru săptămâni de la accident, urme de cianură au fost identificate si în Delta Dunării. Conform estimărilor oficiale, au fost necesari cinci ani pentru repopularea cu peşte a râurilor afectate. Vor fi necesari încă 10 ani pentru refacerea totală a florei şi faunei. Conform raportului Programului Naţiunilor Unite pentru Mediu (UNEP), breşa din digul lacului de decantare a fost cauzată de o combinaţie de factori: deficienţe de operare şi de întreţinere a iazului, ploi abundente... Cantitatea de cianură care a ajuns în mediu în urma accidentului, 120 de tone, ar fi fost suficientă pentru a omorî un miliard de oameni. " Atât am avut de spus.

Asa si ? Unde e argumentul ? In acelasi ton si mayasii au prezis sfarsitul lumii in 2012... ,Sunt alte sute de exploatari de aur in toata lumea si nu se intampla zi de zi astfel de tragedii. De ce muma lui proces-verbal nu protestati si impotriva centralei de la Cernavoda unde pericolul potential e mult mai mare ? Ha ? Atata am avut de zis...O sa fac si eu o petitie impotriva centralei de la Cernavoda ,va bagati ?
CITEAZA
De nea_silica pe 02.03.2011 la 10:28

dantesc a spus pe 02.03.2011 10:05 Esti singurul care argumenteaza cu adevarat vis-a-vis de subiectul asta ,restul sau o mare parte a celorlalti postaci se lasa dusi de motivatii emotionale si imi aduc aminte de Vadim,Funar si altii de teapa lor..asta e

Motivații emoționale my ass. Iată ce s-a întâmplat, și asta e nimic pe lângă ce s-ar putea întămpla. Citez: "Pe 30 ianuarie 2000, digul iazului de decantare de la mina Aurul (deţinută de compania australiană Esmeralda) s-a rupt şi aproximativ 100.000 de metri cubi de apă cu cianură şi metale grele au ajuns în Săsar, apoi în Tisa şi în Dunăre. Bazinul Tisei era considerat ca fiind unul dintre cele mai curate din Europa, adăpostind cel puţin 20 de specii protejate de peşte. În urma accidentului, mii de tone de peşte au murit în România şi Ungaria, alte păsări si mamifere au murit mâncând peşte otrăvit, iar terenurile şi fântânile localnicilor din apropierea iazului au fost otrăvite. La patru săptămâni de la accident, urme de cianură au fost identificate si în Delta Dunării. Conform estimărilor oficiale, au fost necesari cinci ani pentru repopularea cu peşte a râurilor afectate. Vor fi necesari încă 10 ani pentru refacerea totală a florei şi faunei. Conform raportului Programului Naţiunilor Unite pentru Mediu (UNEP), breşa din digul lacului de decantare a fost cauzată de o combinaţie de factori: deficienţe de operare şi de întreţinere a iazului, ploi abundente... Cantitatea de cianură care a ajuns în mediu în urma accidentului, 120 de tone, ar fi fost suficientă pentru a omorî un miliard de oameni. " Atât am avut de spus.
CITEAZA
De dantesc pe 02.03.2011 la 10:05

superman1 a spus pe 02.03.2011 01:20 pai nu e lenta, e nerentabila. daca cu tehnologia actuala se vrea sa se ia la exploatat inclusiv haldele de steril aruncate de comunisti, iti dai seama ca tehnologia asta e ceva. daca avem o problema cu cesiunea facuta catre canadieni, atunci sa ne uitam in 2007 la cine a dat-o. Si, pentru ca suntem in situatia de "asta este" - adica nu CFR-ul le-a at concesiunea si nu CFR-ul le v-a da aviz de mediu, daca le-o da cineva aviz de mediu - cred ca nu-s de vina canadienii cu nimic. Au investit 400 milioane pana acum si au produs 0 (zero), mai vor sa investeasca si la CFR. Tres bien, de ce sa ne opunem noi? Sa investeasca!

Esti singurul care argumenteaza cu adevarat vis-a-vis de subiectul asta ,restul sau o mare parte a celorlalti postaci se lasa dusi de motivatii emotionale si imi aduc aminte de Vadim,Funar si altii de teapa lor..asta e
CITEAZA
De nea_silica pe 02.03.2011 la 09:25

flacara.visinie a spus pe 02.03.2011 01:44 La treaba cu petitia v-ati grabit. Trebuia sa asteptati incheierea parteneriatului si pe baza lui sa exprimati pozitia. Asa ati pus carul inaintea boilor. Daca maine nu se semneaza nimic sau termenii sunt altfel decat presupunem noi?

Dacă nu se semnează nica, consider că ne-am atins obiectivul. Alți termeni nu mă interesează, nici unele nu ne vor onora. Decât cu ăștia, mai bine semnăm cu Penitenciarul Jilava.
CITEAZA
De retardila pe 02.03.2011 la 08:44

superman1 a spus pe 02.03.2011 00:11 Inca ceva legat de petitii: o sa dati apa la moara gazetarilor de pe dambovita sa scrie articole gen "fanii CFR-ului se revolta impotriva conducerii" sau "fanii CFR-ului abandoneaza echipa" sau "nu mai sustin echipa". Deci asumati-va si aceste riscuri cand faceti petitii doar ca sa nu stati degeaba.

Un singur lucru ma bucura din toata "cearta" asta: ceferistii au aratat ca au atitudine civica si fiind vorba de o chestiune pana la urma foarte serioasa postarile au fost civilizate. Asa sa continuam!
CITEAZA
De retardila pe 02.03.2011 la 08:34

flacara.visinie a spus pe 02.03.2011 01:41 Cum scriam si mai inainte, problema nu e cum s-a dat Rosia Montana companiei canadiene, cat e de ecologica treaba sau nu, cat e de legala/morala sau cat de fraier e poporul roman (din nou). Problema e ca CFR accepta asocierea cu acest proiect care e foarte departe de a fi usa de biserica si mai mult, RMGC vrea sa isi spele imaginea pe spatele CFR-ului. CFR a obtinut o oarecare notorietate in Europa (ca in tara nu mai vorbim, oricine face ceva e contestat aprig) si accepta sa o transfere asupra "cianuristilor" pentru o anumita suma de bani. Aici e buba: nu conteaza cat e de mare acea suma de bani, ca doar e sport si face bine, ci ca nu trebuia sa accepte. Daca e criza mare de bani, macar sa spuna: asta e, nu gasim pe altii care sa ne dea bani (ceea ce probabil e motivul real), ii luam pe astia ca altfel inchidem. Eu personal consider ca in sport atitudinea conteaza mai mult decat banii, dar poate orgoliile sunt prea mari si "is buni si banii astia ca sa ne mentinem orgoliul la cote maxime.

Khadafi a inceput sa arunce cu bani in st-dr! Si banii lui au aceeasi valoare nominala, asa ca, hai baieti cereti-i si va da. Si echipa va juca cu portretul lui, ce, cubanezii n-au jucat cu "el lider maximo"? O cantareata - imi scapa numele - care a incasat 1mil USD pt. un spectacol privat la Khadafi a donat suma la o organizatie de binefacere. Cred ca e proasta, nu-si da seama ca dolarul e in crestere....
CITEAZA
De retardila pe 02.03.2011 la 08:29

superman1 a spus pe 02.03.2011 00:08 Flacara, eu nu-s pro rmgc. Si eu as prefera ca tot profitul de acolo sa fie al statului roman. Dar asta e o poveste iar ecologia fara cauza e alta poveste. Eu am treaba cu ecologia gropii de gunoi. Pentru ca exita o ipocrizie dublata de ineptie in pozitia asa zisilor ecologisti, care vor sa apere "muntii nostri". In fapt, muntii nostri din Rosia Montana sunt gauriti de mii de galerii sapate de-a lungul a 2000 de ani si sunt acoperiti de halde de steril puse de-a valma peste tot. Oamenii reactioneaza emotional la "cianuri in muntii nostri" si cand e vorba de emotii ratiunea pleaca la o tigare. Albu face petitii, de exemplu. :)

Am prieteni in Ungaria, tovarasi de pescuit care au casute/vilute pe Tisa.....Si ce s-a intamplat la Baia Mare a fost cu un iaz infim fata de cat se vrea la Rosia....O sa zici ca-s batran si prost,, ramas in urma cu tehnologiile noi, etc., dar eu consider toate periclitarile ecosistemului, cat o fi ramas el de verde dupa comunismul din EE un atentat impotriva umanitatii.
CITEAZA
De caneto pe 02.03.2011 la 07:21
In afara de chestia aia cu "De ce CFR Cluj",stie cumva cineva care-i recordul mondial de commenturi la un articol de pe cfrmania?
CITEAZA
De flacara.visinie pe 02.03.2011 la 01:44
La treaba cu petitia v-ati grabit. Trebuia sa asteptati incheierea parteneriatului si pe baza lui sa exprimati pozitia. Asa ati pus carul inaintea boilor. Daca maine nu se semneaza nimic sau termenii sunt altfel decat presupunem noi?
CITEAZA
De flacara.visinie pe 02.03.2011 la 01:41

superman1 a spus pe 02.03.2011 01:20 pai nu e lenta, e nerentabila. daca cu tehnologia actuala se vrea sa se ia la exploatat inclusiv haldele de steril aruncate de comunisti, iti dai seama ca tehnologia asta e ceva. daca avem o problema cu cesiunea facuta catre canadieni, atunci sa ne uitam in 2007 la cine a dat-o. Si, pentru ca suntem in situatia de "asta este" - adica nu CFR-ul le-a at concesiunea si nu CFR-ul le v-a da aviz de mediu, daca le-o da cineva aviz de mediu - cred ca nu-s de vina canadienii cu nimic. Au investit 400 milioane pana acum si au produs 0 (zero), mai vor sa investeasca si la CFR. Tres bien, de ce sa ne opunem noi? Sa investeasca!

Cum scriam si mai inainte, problema nu e cum s-a dat Rosia Montana companiei canadiene, cat e de ecologica treaba sau nu, cat e de legala/morala sau cat de fraier e poporul roman (din nou). Problema e ca CFR accepta asocierea cu acest proiect care e foarte departe de a fi usa de biserica si mai mult, RMGC vrea sa isi spele imaginea pe spatele CFR-ului. CFR a obtinut o oarecare notorietate in Europa (ca in tara nu mai vorbim, oricine face ceva e contestat aprig) si accepta sa o transfere asupra "cianuristilor" pentru o anumita suma de bani. Aici e buba: nu conteaza cat e de mare acea suma de bani, ca doar e sport si face bine, ci ca nu trebuia sa accepte. Daca e criza mare de bani, macar sa spuna: asta e, nu gasim pe altii care sa ne dea bani (ceea ce probabil e motivul real), ii luam pe astia ca altfel inchidem. Eu personal consider ca in sport atitudinea conteaza mai mult decat banii, dar poate orgoliile sunt prea mari si "is buni si banii astia ca sa ne mentinem orgoliul la cote maxime.
CITEAZA
De superman1 pe 02.03.2011 la 01:25
bine cj.07.cfr, scuze pentru aia cu ecologisti cu 2 clase. a se citi "neinformati". pe aia cu primaria n-am inteles-o
CITEAZA
De superman1 pe 02.03.2011 la 01:21
2007 = a e citi 1997
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 02.03.2011 la 01:21

superman1 a spus pe 02.03.2011 00:51 aha, deci, daca inteleg bine albule, tu nu esti contra exploatarii ci doar contra exploatarii de catre o companie straina. ma gandesc ca tariceanu care a cedat concesiunile de extractie de pe platoul marii negre (70 miliarde mc de gaze si 12 milioane tone petrol) catre canadieni (Sterling) deranjeaza la fel de mult. saracul boc, s-a tot chinuit sa anuleze concesiunea aia si n-a reusit. am inteles. ;) hai ca-s obsesiv (scuze domn silica). va salut

Pentru ca esti un baiat destept, cu bun-simt, pe care l-am respectat intotdeauna, te-as ruga sa lasi politica deoparte cand discutam despre CFR. Mai ales daca esti angajat al Primariei Cluj-Napoca, care numai institutie apolitica nu este. Hai sa ne tinem deoparte de politica, macar la fotbal. Ideea este ca ne asociem imaginea cu o companie aflata de mult timp in plin scandal (ca nu e o simpla controversa), desi din banii obtinuti din CL si transferuri nu cred ca trebuia sa ne curga balele in halul acesta. Prietenul lex se enerva ca e citata Antena 3, iar compania RMGC este atacata desi n-a fost condamnata niciodata. Pai daca vine Paszkany si pune sigla Realitatea TV pe tricouri e OK? Ca nici Vantuletz n-a facut mai mult decat arest preventiv. Sau chiar o Antena TV, oricare, ca si Motanel e curat ca lacrima. Da, pfui, uite cum ma bag in politica, desi indrum pe altii sa se abtina, nu? Inca ceva, superman1: ieftina chestia aia cu ecologistii cu 2 clase.
CITEAZA
De superman1 pe 02.03.2011 la 01:20
pai nu e lenta, e nerentabila. daca cu tehnologia actuala se vrea sa se ia la exploatat inclusiv haldele de steril aruncate de comunisti, iti dai seama ca tehnologia asta e ceva. daca avem o problema cu cesiunea facuta catre canadieni, atunci sa ne uitam in 2007 la cine a dat-o. Si, pentru ca suntem in situatia de "asta este" - adica nu CFR-ul le-a at concesiunea si nu CFR-ul le v-a da aviz de mediu, daca le-o da cineva aviz de mediu - cred ca nu-s de vina canadienii cu nimic. Au investit 400 milioane pana acum si au produs 0 (zero), mai vor sa investeasca si la CFR. Tres bien, de ce sa ne opunem noi? Sa investeasca!
CITEAZA
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

Băieţi de milioane...

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar...

Supermutare! » CFR...

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara...

FC Basel - CFR Cluj...

După un început timid, în care FC Basel a făcut tot ce a vrut cu apărarea CFR-ului, clujenii au reuşit să...

Basel e în formă »...

Alexander Frei a fost menajat la ultimele partide pentru a fi pe teren la confruntarea cu CFR

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30