Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
02.03.2011 FOTBAL

Fanii lui CFR sînt împotriva parteneriatului cu Roşia Montană Gold Corporation. Mureşan îi linişteşte

Clubul CFR a încheiat astăzi un contract de colaborare cu "Roşia Montană Gold Corporation"

     Foto 1

"Este un parteneriat foarte important pentru noi. Chiar dacă sînt anumite reţineri vizavi de această corporaţie, eu n-am avut nici o reţinere să implic această societate printre sponsorii importanţi ai echipei", a spus preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan.
Miner
în copilărie

Oficialul campioanei a dezvăluit amănunte interesante din copilăria sa. "Provin dintr-o familie de mineri. Tatăl meu a fost miner inginer şi mă lua cu el în mină cînd eram copil. Am lucrat două luni în mină să fac bani. Luam probe de monoxid de carbon. Am cunoscut procesul de exploatare al minereului. Poate unii se gîndesc că e un proiect controversat, dar nu e nimic controversat. Eu m-aş bucura ca peste 2-3 ani compania să poată să exploateze aurul de la Roşia Montană, iar noi să putem pune sigla CFR-ului pe un lingou de aur. Noi tindem spre aur întotdeauna", a precizat Mureşan. "Roşia Montană Gold Corporation" va beneficia de publicitate în incinta stadionului urmînd ca pe viitor numele companiei să apară şi pe tricourile de joc ale feroviarilor.

"Sînt bani care nouă ne prind bine, dar mult mai bine ar prinde României acel aur care urmează să fie exploatat"
Iuliu Mureşan preşedinte CFR Cluj

"Ne bucurăm că sîntem alături de echipa fanion a Transilvaniei. Ne dorim ca aurul de la Roşia Montană să rămînă în România pentru români. Ne dorim ca CFR-ul să continue performanţele din ultimii ani"
Dragoş Tănase
director general RMGC

Proiect controversat
Cei mai mulţi dintre suporterii CFR-ului nu văd compatibilă asocierea dintre clubul clujean şi compania care derulează controversatul proiect minier din Munţii Apuseni. Iuliu Mureşan a încercat să facă lumină. "Cianuri se găsesc în sîmburii de la toate fructele. În cafeaua pe care o bem se găseşte cianură, o doză de 6 miligrame. Substanţa periculoasă va fi deversată într-un loc special şi va fi o concentraţie mică. Aceste lucruri trebuie explicate. E o necunoaştere, iar dacă se explică în mod normal oamenii trebuie să înţeleagă", a spus Mureşan. Fanii formaţiei clujene au lansat o petiţie online, pe site-ul www.petitieonline.ro, prin care îşi exprimă dezaprobarea faţă de parteneriatul cu RMGC. "Suporterii CFR protestează faţă de decizia clubului clujean de a intra în parteneriat cu compania Roşia Montană Gold Corporation, indiferent de forma sau de beneficiile materiale aduse clubului, din cauza gravelor nereguli ecologice dar şi social-economice pe care proiectul societăţii canadiene le va avea asupra României. Nu vrem sponsorizare cu preţul onoarei!", se arată în petiţia lansată de simpatizanţii lui CFR.

Suporteri de la Roşia Montană pentru CFR
RMGC va pune la dispoziţie mai multe autocare şi va asigura intrarea la meciurile CFR-ului de la Cluj locuitorilor din Roşia Montană şi împrejurimi. Conform parteneriatului încheiat între cele două societăţi, gruparea feroviară va organiza mai multe turnee în localităţile miniere din Munţii Apuseni pentru copii şi juniori.


RMGC este o companie înfiinţată în 1997, în judeţul Alba, ai cărei acţionari sînt Gabriel Resources, cu 80,46 la sută, Minvest Deva, cu 19,31 la sută şi alţi acţionari minoritari (0,23 la sută). Compania derulează în Apuseni un proiect minier extrem de controversat care a stîrnit reacţii dure din partea organizaţiilor ecologice şi non-guvernamentale care văd în exploatarea de la Roşia Montană riscul contaminării cu cianură a unei zone foarte populate. Pînă în prezent, Gabriel Resources a investit în România aproximativ 400 de milioane de dolari prin RMCG, se arată pe site-ul oficial al companiei.

COMENTARII (351)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
De albusibiu pe 03.03.2011 la 23:06

fotbalfan a spus pe 03.03.2011 23:03 cu fiecare postare o iei,cu viteza, spre capatul de jos al scarii.....acuma, nu te supara, crezi(ca mr. vassbelacsaba, uitata-i fie agresivitatea si prostia) ca majoritatea suporterilor cfr intra pe cfrmania ca sa te citeasca pe tine sau pe albu ?

FF, vezi ca ai pus gresit "sau"-ul, e ca si cum ai face o comparatie intre noi. Corect era "majoritatea suporterilor intra sa te citeasca pe tine, albu sau stirile"?
CITEAZA
De superman1 pe 03.03.2011 la 23:06
bine baieti, dati-mi voie sa ma bag la un seinfeld ca deja l-am amanat de o ora ca sa scriu tampenii alaturi de voi. ne mai certam si maine
CITEAZA
De retardila pe 03.03.2011 la 23:05

superman1 a spus pe 03.03.2011 23:03 fotbalfan, pentru ca 1. sunt cam direct de felul meu si nu prea port manusi. stiu ca-s nesimtit de multe ori i de asta imi si cer scuze des 2. pentru ca nu suport absolutismele. Nimic nu e alb sau negru, orice are si parti albe si parti negre. Si ma enervez cand cineva vede totul doar in doua culori si nu-si ponderaza pozitia ci o absolutizeaza.

1. ai dreptate pt. a doua parte a frazei 2. nu-mi pasa
CITEAZA
De albusibiu pe 03.03.2011 la 23:04

retardila a spus pe 03.03.2011 23:01 da-mi linkul, ca asa, in intuneric ma descurc mai greu...

Asteapta sa mai vada inca o data lumina, sa se produca iarasi revelatia de la Rosia Montana, sa se pogoare $fanta duhoare din nou peste el. De fapt eu incep sa cred ca de fapt $upperman e Tanase, ba pardon, "dl. Tanase" cum scria pe noul tricou CFR. Si zii asa, $upermane, toti banii raman in Romania? :))
CITEAZA
De fotbalfan pe 03.03.2011 la 23:03

superman1 a spus pe 03.03.2011 22:58 acum cu treaba cu sponsorul-rusinos ai si pretextul potrivit sa nu mai vii la meciuri! pana acum nah, e seara, sibiul e la doua ore de cluj, n-ai voie sa te culci tarziu ca mai trebui sa scrii si editorialul.... acum ai pretextul potrivit sa nu mai vii la meciuri. spor

cu fiecare postare o iei,cu viteza, spre capatul de jos al scarii.....acuma, nu te supara, crezi(ca mr. vassbelacsaba, uitata-i fie agresivitatea si prostia) ca majoritatea suporterilor cfr intra pe cfrmania ca sa te citeasca pe tine sau pe albu ?
CITEAZA
De superman1 pe 03.03.2011 la 23:03
fotbalfan, pentru ca 1. sunt cam direct de felul meu si nu prea port manusi. stiu ca-s nesimtit de multe ori i de asta imi si cer scuze des 2. pentru ca nu suport absolutismele. Nimic nu e alb sau negru, orice are si parti albe si parti negre. Si ma enervez cand cineva vede totul doar in doua culori si nu-si ponderaza pozitia ci o absolutizeaza.
CITEAZA
De retardila pe 03.03.2011 la 23:01

superman1 a spus pe 03.03.2011 22:46 ia vezi pe gugal. fa efortul asta si singur :)) te ajuta albu, si-a instalat doua bare google ca sa-si justifice pozitia nula de alaltaieri. :)))))))))))

da-mi linkul, ca asa, in intuneric ma descurc mai greu...
CITEAZA
De albusibiu pe 03.03.2011 la 23:01
@$upperman, grija la vrie! :))
CITEAZA
De albusibiu pe 03.03.2011 la 23:00

superman1 a spus pe 03.03.2011 22:56 albule, poate ar fi misto, vorba lui irinel, sa-ti consumi eforturile mergand la meciurile CFR-ului macrar la cele de acasa, sa-ti faci si tu abonament, sa cumperi si tu bilete la champions league, macar pachetul de 200 de lei. ca de criticat critici preturi, politici, jucatori si mai nou sponsori. doar eforturi sa vii la meciur in gruia nu prea faci. uite, sa vedem ca nu esti suporter doar de tastatura ;)

Monica tu erai?!?!? Doar ea s-ar putea uita in gura lui Irinel si cita din "intelepciunea-i". Plus ca vad foarte clar ca si setul de valori/moral e fix acelasi. Ce faci tu, fato?!?!
CITEAZA
De fotbalfan pe 03.03.2011 la 22:59

superman1 a spus pe 03.03.2011 22:56 albule, poate ar fi misto, vorba lui irinel, sa-ti consumi eforturile mergand la meciurile CFR-ului macrar la cele de acasa, sa-ti faci si tu abonament, sa cumperi si tu bilete la champions league, macar pachetul de 200 de lei. ca de criticat critici preturi, politici, jucatori si mai nou sponsori. doar eforturi sa vii la meciur in gruia nu prea faci. uite, sa vedem ca nu esti suporter doar de tastatura ;)

si inca o intrebare: wtf is irinel ?
CITEAZA
De superman1 pe 03.03.2011 la 22:58
acum cu treaba cu sponsorul-rusinos ai si pretextul potrivit sa nu mai vii la meciuri! pana acum nah, e seara, sibiul e la doua ore de cluj, n-ai voie sa te culci tarziu ca mai trebui sa scrii si editorialul.... acum ai pretextul potrivit sa nu mai vii la meciuri. spor
CITEAZA
De fotbalfan pe 03.03.2011 la 22:58

superman1 a spus pe 03.03.2011 22:56 albule, poate ar fi misto, vorba lui irinel, sa-ti consumi eforturile mergand la meciurile CFR-ului macrar la cele de acasa, sa-ti faci si tu abonament, sa cumperi si tu bilete la champions league, macar pachetul de 200 de lei. ca de criticat critici preturi, politici, jucatori si mai nou sponsori. doar eforturi sa vii la meciur in gruia nu prea faci. uite, sa vedem ca nu esti suporter doar de tastatura ;)

astept raspuns la ce te-a mintrebat mai jos
CITEAZA
De superman1 pe 03.03.2011 la 22:56
albule, poate ar fi misto, vorba lui irinel, sa-ti consumi eforturile mergand la meciurile CFR-ului macrar la cele de acasa, sa-ti faci si tu abonament, sa cumperi si tu bilete la champions league, macar pachetul de 200 de lei. ca de criticat critici preturi, politici, jucatori si mai nou sponsori. doar eforturi sa vii la meciur in gruia nu prea faci. uite, sa vedem ca nu esti suporter doar de tastatura ;)
CITEAZA
De superman1 pe 03.03.2011 la 22:51
bine bine cheferistule, dar uite ca sa nu te oftici iti spun ca galeriile romane sunt prevazute sa fie desfiintate. se pastreaza pereti din galerii ca sa se vada cum s-a sapat cu dalta si in rest papapa galerii romane
CITEAZA
De albusibiu pe 03.03.2011 la 22:50

superman1 a spus pe 03.03.2011 22:46 ia vezi pe gugal. fa efortul asta si singur :)) te ajuta albu, si-a instalat doua bare google ca sa-si justifice pozitia nula de alaltaieri. :)))))))))))

Retardila, nu te-ai prins. Raspunsul e chiar aici: i "s-o ros" logica, lui supperman.
CITEAZA
De cheferistul pe 03.03.2011 la 22:48
cand vorbeam de descarcarea arheologica ma refeream la incinte ,iar de galeriile romane am mentzionmat pentru ca sunt tare curios cum va construi RMGC peste ele sau vei veni si imi vei povesti cum le vor expune in interiorul eploatari in bol de sticla sau cum!iar de descarcarile erhelogice facute in zona si pe care tu omitzi la mentzionezi sunt facute cu mult timp inainte ca ecspertzii tai canadieni sa soseasca in zona,andeva prin 2007 sau 6,am sa ma interesez si voi veni cu mai multe detali mai tarziu un pic!!multe facute fara vre-un fel de aviz si in conditzi elegant spu precare,dar eu zic sa imi povestesti in continuare de poze si RMGC ca eu ma cam plictisesc!!hai papapapa!!
CITEAZA
De superman1 pe 03.03.2011 la 22:46
ia vezi pe gugal. fa efortul asta si singur :)) te ajuta albu, si-a instalat doua bare google ca sa-si justifice pozitia nula de alaltaieri. :)))))))))))
CITEAZA
De retardila pe 03.03.2011 la 22:42

superman1 a spus pe 03.03.2011 22:39 informeaza-te retadila. ti-am mai spus.

Ma, informatule : cat detine Soros? E actionar la Gabriel Resources? Cu cat? Amu!!!!
CITEAZA
De albusibiu pe 03.03.2011 la 22:41

superman1 a spus pe 03.03.2011 22:39 informeaza-te retadila. ti-am mai spus.

Vezi ca ti-a mai spus. Consecvent, vorbeste de ieri in continuu tot de Soros pe aici. Cred ca e asului lui de pica. Pica toata constructia logica...
CITEAZA
De superman1 pe 03.03.2011 la 22:39
informeaza-te retadila. ti-am mai spus.
CITEAZA
De albusibiu pe 03.03.2011 la 22:38
$upperman, sa fii alcatuit din rahat e si mai grav. Fiindca nici nu-ti dai seama cand esti pana la gat in el.
CITEAZA
De retardila pe 03.03.2011 la 22:37

superman1 a spus pe 03.03.2011 22:33 si inca ceva, apropo de ipocrizia la romani: nu i-a pasat nimanui ca acolo s-a exploatat aur pana in 1997 cu tehnologie din anii '50 si ca nu exista nici o norma si ca scurgerile de pe haldele de steril ajungeau DIRECT in Aries. absolut nici o parere contra, nimic. doar dupa ce concesiunea a fost data canadienilor au inceput pasaricile, sponsorizate la greu de Soros (care intre timp a cumparat actiuni ;) si toata imaginea a fost axata in jurul a trei elemente: salvati rosia montana, cianuri in munti, aurul nostru.

Hoppa, a aparut dusmanul traditional al Romaniei: Soros......Bravo ma, Ciorba-man, bravo
CITEAZA
De superman1 pe 03.03.2011 la 22:37
albule, sa dai cu nasul in rahat si sa fii consecvent in asta e prostie. in cazul tau e un pic mai grav: te-ai bagat singur si acum te fortezi sa ramai acolo. ;)
CITEAZA
De albusibiu pe 03.03.2011 la 22:33
Iar partea cea mai groasa a ceea ce am vorbit aici este miraculoasa ta transformare, din contestatar in sustinator sinucigas (daca trebuie) al proiectului. Deci, supperman, daca o data te-ai inselat, oare cum si de ce nu te vei insela si de data asta? Fiindca "ai vazut lumina"? Esti sigur ca nu era o lumina artificiala? :))
CITEAZA
De superman1 pe 03.03.2011 la 22:33
si inca ceva, apropo de ipocrizia la romani: nu i-a pasat nimanui ca acolo s-a exploatat aur pana in 1997 cu tehnologie din anii '50 si ca nu exista nici o norma si ca scurgerile de pe haldele de steril ajungeau DIRECT in Aries. absolut nici o parere contra, nimic. doar dupa ce concesiunea a fost data canadienilor au inceput pasaricile, sponsorizate la greu de Soros (care intre timp a cumparat actiuni ;) si toata imaginea a fost axata in jurul a trei elemente: salvati rosia montana, cianuri in munti, aurul nostru.
CITEAZA
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

Băieţi de milioane...

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar...

Supermutare! » CFR...

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara...

FC Basel - CFR Cluj...

După un început timid, în care FC Basel a făcut tot ce a vrut cu apărarea CFR-ului, clujenii au reuşit să...

Basel e în formă »...

Alexander Frei a fost menajat la ultimele partide pentru a fi pe teren la confruntarea cu CFR

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30