Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
25.08.2012 FOTBAL

Supermutare! » CFR îl va împrumuta pe Castro, mijlocaşul central de la Porto!

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara lui 2013

     Foto 1

 CFR va face un transfer important în ultimele zile de mercato. Clujenii au ajuns la o înţelegere cu FC Porto pentru împrumutul pe un sezon al mijlocaşului de 24 de ani Andre Castro (24 de ani).

Gruparea "dragonilor" are superfotbalişti în linia mediană, precum Moutinho, Lucho Gonzalez sau Defour, şi a decis că pentru cariera lui Castro varianta unui nou împrumut e cea mai bună.

De altfel, mijliocaşul central a fost cedat temporar în ultimele două stagiuni, în Spania, la Sporting Gijon. Castro a lăsat o impresie bună în Primera Division. Portughezul a marcat de 4 ori şi a adunat 44 de meciuri în tricoul lui Sporting.

Andre a ajuns la Porto la 11 ani, fiind remarcat la Gondomar SC, echipa oraşului său natal. Mijlocaşul a debutat pentru alb-albaştri pe 2 februarie 2008, într-un meci cîştigat împotriva lui Uniao Leiria (4-0).

Castro a adunat 60 de selecţii în reprezentativele de juniori şi de tineret ale Portugaliei. Acum are o clauză de reziliere a contractului de 20 de milioane de euro. Ar fi al patrulea fotbalist care vine pe filiera Porto, după Beto, Rui Pedro şi Ivo Pinto.

E oficial: Pereira a semnat cu Inter
Alvaro Pereira a semnat cu Inter. Porto va încasa 10 milioane de euro, într-o primă fază. "Dragonii" vor mai primi încă 5 milioane în funcţie de performanţele jucătorului şi ale echipei italiene. CFR are 20 la sută din suma de transfer. "Sper să cîştig cît mai multe titluri. Inter e un vis, sînt fericit, e fantastic că voi putea juca pentru această echipă", a spus fostul jucător al lui CFR.

29 de meciuri a adunat Castro în Primera Division, în sezonul trecut

COMENTARII (18)

De tdifreak pe 30.08.2012 la 09:23
Bravo CFR, campioana Romaniei! Cea mai buna echipa din ROMANIA!!!! Intra in grupele CL ca o adevarata camipoana!!!!
CITEAZA
De afc13 pe 30.08.2012 la 03:34
Bravo CFR!!! Acum mucles la restul ''comentatorilor'' negativi!!!! Sau a platit Arpi si aici arbitrul???? Prostilor
CITEAZA
De daniaania pe 29.08.2012 la 15:32
Avem sansa pe seara..si sa dam peste nas la toti, tine de echipa si de concentrare..HAI CFR, ROMA VICTOR
CITEAZA
De daniaania pe 29.08.2012 la 15:31

rori a spus pe 28.08.2012 11:29 Ma gandesc la câtă energie negativa va fi maine din partea celorlalte cluburi si suporterii lor. Povestea cu punctele este pentru naivi. Cei 3 jucatori scosi din circuit au fost accidentati de jucatorii unor echipe cu care noi eram mereu in competitie. Au fost faulturi care au la baza dusmanie, invidie, frustrare, etc. Muri, rosu pentru ca putea sa-i rupa degetele lui Stromajer, iar Grigore, galben pentru ca i-a rupt degetele lui Vass. Presa l-a facut chiar eroul meciului; corect si impartial, nu ? De concetatenii nostri ce sa mai zici. Ei aveau meci cu Brasovul si erau preocupati sa injure CFR-ului. Am ajuns sa nu-mi mai cunosc neamul sau am avut cu totii o parere deformata despre acest popor.

zici bine..asa este..suntem un neam de prosti..!!!
CITEAZA
De afc13 pe 28.08.2012 la 20:14
Inca 3-4 etape in campionat si ''lotul exceptional'' din care se pot face 2 echipe (IM) incet incet se injumatateste. Poate maine avem noroc si intram in grupe cu carje. Acolo luam bataie de la toti..., dar macar am (nu noi evident, ci numai Arpi&Co) luat cei 20 milioane de euroi... Suporterii sa se multumeasca cu atat!!!
CITEAZA
De afc13 pe 28.08.2012 la 20:09

cfrcluj07 a spus pe 28.08.2012 15:49 De pe Prosport: Dupa accidentarea lui Ronny Cfr s-a miscat cu viteza luminii si a adus un atacant. Pe Segiu Bus -(((.

Lasa ca cu S.Bus, Piccolo, Nuno diogo si Nicoara luam Liga Campionilor..........la playstation...evident.
CITEAZA
De rori pe 28.08.2012 la 18:11

cfrcluj07 a spus pe 28.08.2012 15:49 De pe Prosport: Dupa accidentarea lui Ronny Cfr s-a miscat cu viteza luminii si a adus un atacant. Pe Segiu Bus -(((.

De data asta le accept ironia. Nu era bun la Gaz ca rezerva si este bun la noi in Liga,iar Edimar da goluri in Portugalia. Aduceti-l si pe Cirtu !
CITEAZA
De cfrcluj07 pe 28.08.2012 la 15:49
De pe Prosport: Dupa accidentarea lui Ronny Cfr s-a miscat cu viteza luminii si a adus un atacant. Pe Segiu Bus -(((.
CITEAZA
De tdifreak pe 28.08.2012 la 11:46
Nu intamplator suntem ultimii pe orice lista in Europa. Cei mai saraci, cei mai slabi etc. Doar la noi in tara avem o infumurare prosteasca, o mandrie imbecila, pe ce? Cu ce ne laudam? Cand vrem sa scoatem capul in Europa suntem vai de mama noastra. Ne depasesc pana si Ucraina cu Bulgaria din pacate.
CITEAZA
De rori pe 28.08.2012 la 11:29
Ma gandesc la câtă energie negativa va fi maine din partea celorlalte cluburi si suporterii lor. Povestea cu punctele este pentru naivi. Cei 3 jucatori scosi din circuit au fost accidentati de jucatorii unor echipe cu care noi eram mereu in competitie. Au fost faulturi care au la baza dusmanie, invidie, frustrare, etc. Muri, rosu pentru ca putea sa-i rupa degetele lui Stromajer, iar Grigore, galben pentru ca i-a rupt degetele lui Vass. Presa l-a facut chiar eroul meciului; corect si impartial, nu ? De concetatenii nostri ce sa mai zici. Ei aveau meci cu Brasovul si erau preocupati sa injure CFR-ului. Am ajuns sa nu-mi mai cunosc neamul sau am avut cu totii o parere deformata despre acest popor.
CITEAZA
De tdifreak pe 28.08.2012 la 11:19
@mih9 Un atacant de valoarea lui Tucudean sau Adi Rocha nu-s chiar asa de greu de adus, dar ce faci cu ei in Europa? Vezi Metalist Harkov vs Dinamo Bucuresti.
CITEAZA
De tdifreak pe 28.08.2012 la 11:17
@mih9 Daca ai urmarit fotbal look acum doua seri, Muresan a zis ca sunt in tratative cu vreo doi jucatori de champions league, dar trebuie sa ne calificam in grupe ca sa vina la CFR sa fie vazuti si ei in CL. Altfel nu vor sa vina. La ce sa vina un jucator de CL sa joace in Liga lu Mitica? Spune si tu.
CITEAZA
De cfrcluj07 pe 27.08.2012 la 21:01
Mai ales acum dupa accidentarea lui ronny care 8 opt luni e pe tusa.
CITEAZA
De mih9 pe 26.08.2012 la 13:59
NU FACEM DE RUSINE NU SINTETI IN STARE SAADUCETI UN ATACANT CE CONDUCERE AVEM DACA ATI SPUS ADUCETI ACEL ATACANT DACA VATI LAUDAT CA MAI VIN DOIU JUCATORI MAI DATI JUCATORI NU ARE SUNS SA TINETITI ATITEA !!!!!!!!!! UN ATACANT E GREU DE ADUS OARE !!!
CITEAZA
De viorel_ciureni pe 26.08.2012 la 10:57
am spus mereu hora nuno diogo rui pedro nu au ce cauta in lot hora este cel mai slab din lot greseala la meciul cu iasi greseala l meciul cu rapid ar trebui renuntat la citva dintre ei
CITEAZA
De mih9 pe 26.08.2012 la 06:57
MAI ADUCETI UN ATACANT JUCAM CU IMPROVIZATI MAI ALES CA LIPSESTE RONYY MAI MULT TIMP !!!!
CITEAZA
De mih9 pe 26.08.2012 la 06:16
NE MAI TREBUIE UN VIRF DE ATAC ASERA NU AM AVUT CU CINE ATACA DUPA CE A IESIT RONY MAI ADUCETI UN VIRF IN LOCUL LUI CIND SEMNEAZA CASTRO CIND IL ANUNTATI UNDE E VIRFUL PROMIS PACAT DE CEI DOI ACIDENTATII !!!!!!!!!!!!!!!!
CITEAZA
De afc13 pe 26.08.2012 la 00:01
Nuno Diogo, Piccolo si Nicoara au rezolvat meciul cu Rapidul Va multumim enorm. Sper ca si Arpi sa va multumeasca cu o reducere consistenta din salar
CITEAZA