Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
30.08.2012 FOTBAL

Băieţi de milioane » CFR Cluj s-a calificat pentru a treia oară în grupele Champions League

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar Alexander Frei a irosit un penalty

     Foto 1

  "Rapid - CFR, 3-2. Repetiţie pentru Basel", au titrat elveţienii pe site-ul oficial după eşecul ardelenilor în Giuleşti. Vogel i-a trimis în atac pe Marco Streller şi pe Alexander Frei şi a indicat drept reper poarta lui Felgueiras. E Freiday, 13, ziua vedetei lui Basel? Vor costa indulgenţele lui Sougou din tur? Imnul Ligii a avut un efect hipnotic pentru elveţieni. Ceasul deşteptător a fost bomba lui Mureşan, dezamorsată lîngă vinclu de Sommer (6). Frei a ajuns pentru prima oară la poartă în minutul 8, dar a preferat o execuţie pretenţioasă. Şi ineficientă!

Click aici pentru rezumatul VIDEO şi FOTO de la meci!

Kapetanos e letal
Atacurile lui Basel sînt timide. Sougou urmăreşte şutul lui Camora, reflexul lui Sommer dirijează un oftat prelung din tribună (10). Andone a schimbat faţă de meciul tur. Bastos a trecut în spatele lui Kapetanos, Sougou în banda dreaptă. Surpriza? Diogo Valente!
Bastos pleacă în viteză, pe contraatac, trimite în stînga pentru Valente, urmează o centrare de manual şi, aţi ghicit, Pantelis Kapetanos la capătul ei. Tabela se conformează. E 1-0, Vogel se aşază pe bancă. De acolo va urmări o nouă centrare perfectă a lui Valente (37): Sougou prelungeşte, Cadu trece pe lîngă gol.

Să ne mutăm privirea şi în jumătatea clujenilor. Streller sprintează în careu, Cadu pare să-l conducă în afara terenului, dar Felgueiras intră imprudent. Penalty, Frei arestează mingea. Şi o eliberează apoi în văzduh. 

Basel, fără ocazii mari
Repriza secundă începe cu un nou thriller pentru CFR. Bakary Sare iese cu o accidentare urîtă. Rada şi Ivo Pinto operează pe cord deschis, cu două lufturi care-l ameţesc pînă şi pe Streller. CFR se clatină ca o armată epuizată, dar victoria e aproape.

"Mercenarii" lui Andone se bat pentru toate mingile, tribuna îi decorează cu aplauze. Celălalt Frei, Fabian, întrerupe festivitatea cu un şut de la 20 de metri, dar Felgueiras e la post (61). Sougouuuu! Senegalezul nu se opreşte la autostop. Cabral e pierdut pe drum, însă Sommer parează excelent (70). Nu mai e timp pentru Basel. CFR e în grupele Ligii Campionilor.


"Doamne, ce-mi place melodia asta de Champions League! Sînt extrem, extrem de fericit că vom juca în cea mai tare competiţie din lume, sperăm ca mereu atmosfera să fie la fel de frumoasă pe stadion"
Pantelis Kapetanos, atacant CFR

"Ne bucurăm pentru antrenorul nostru, merita să fie alături de noi îngrupe şi acum patru ani"
Ricardo Cadu, căpitan CFR

Elveţienii cu posesia, românii cu ocaziile
35% Posesia 65%
13 Şuturi la poartă 11
9 Şuturi pe poartă 7
4 Ocazii 1

120.000 de euro din bilete
Oficialii clujeni au vîndut 17.800 de tichete pentru meciul de aseară, pentru că peluza 2 construită pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" nu a fost acreditată de UEFA pentru play-off şi grupe. Astfel, capacitatea a fost redusă cu 4.200 de locuri. Totuşi, pentru a avea o arenă plină, şefii lui CFR au decis ca preţurile să fie modice, între 5 lei (peluze) şi 50 lei (VIP). La o medie de vînzare a tichetelor la preţul de 30 lei, "feroviarii" au reuşit o reţetă financiară de doar 120.000 de euro din bilete. 

Au măsurat iarba! 
Nimic nu le-a scăpat aseară oficialilor UEFA la Cluj. Pe lîngă organizarea strictă, dar ireproşabilă, aceştia au măsurat inclusiv lungimea firului de iarbă în mai multe porţiuni ale terenului, existînd temeri că nu s-ar încadra în limitele regulamentare. Acţiunea a fost "supravegheată" inclusiv de rezervele lui Basel, elveţienii fiind curioşi de măsura inedită a UEFA. (Marius Tuhuţ)

"Eu aş fi demisionat"
Mihai Stoica a comentat gafa făcută de oficialii CFR-ului, care nu i-au trecut pe Piccolo şi pe Maftei pe lista UEFA pentru meciurile cu Slovan Liberec şi astfel cei doi nu şi-au ispăşit etapele de suspendare. "Dacă făceam o astfel de gafă, mi-aş fi prezentat demisia imediat. Noi l-am trecut pe Tănase pe lista pentru play-off tocmai pentru a-şi ispăşi suspendarea", a declarat managerul Stelei.

COMENTARII (44)

1 2
De bgabry pe 21.05.2013 la 13:34
vizitati site-ul nostru: suportershopcfrcluj.ro
CITEAZA
De zarkon pe 27.02.2013 la 07:08

kosmyn93 a spus pe 16.02.2013 13:22 sa-mi sugeti mancâru'

sugel tu boule
CITEAZA
De kosmyn93 pe 16.02.2013 la 13:22
sa-mi sugeti mancâru'
CITEAZA
De elsopotyi pe 07.01.2013 la 15:36
Bravo cfr,bravo conducere.
CITEAZA
De dorelsimon pe 09.12.2012 la 15:35
Din pacate, site-ul se actualizeaza foarte rar, toate stirile, comentariile, tot ce tine de evolutia ( sau involutia) CFR-ului, sunt perimate....Imi pare rau , dar am sa renunt la el.
CITEAZA
De szekelyf pe 17.11.2012 la 18:47
Domnule Paszkány, Muresan! Un lucru bun după meciul cu Astra: nu s-a accidentat Sougu. Deci poate juca cu Braga. Vă rog, nu mai fugiţi după campionat ul 2012-2013. A deraiat¤ S-a dus¤. Mare grijă pentru marţi. Gabi Muresan să nu mai fauteze dacă nu i-a mingea de la adversar, e penibil. E o rusine si ptr, Dvs domnule Paszkany si Iuliu Muresan. Am bilet ptr. meci, dar nu stiu că merită să mă duc, sau nu... Am onoarea, domnilor¤
CITEAZA
De szekelyf pe 15.11.2012 la 14:45
Domnule Presedinte Muresan! Nu stiu de ce Gabi Muresan s-a facut un cotonogar de elita. Dacă nu reuşeşte să ia mingea de la adversar, i-l doboară jos. Acest lucru este foarte rusinos¤ Echipa pierde din bagajul de stimă si respect pe care l-a acumulat de-a lungul anilor. Vă rog discutaţi cu el să fie mai respectuos. Iar la lovituri libere de 25-30 de metri să mai tragă şi pe spaţiul porţii, chiar la firul ierbii, nu cu 8-10 metrii peste poartă. De mult n-a marcat din lovituri libere. E timpul¤
CITEAZA
De dorelsimon pe 07.11.2012 la 19:48
Da mai actualizati SITEul asta, ca este pacat, cu atatia suporteri adevarati.....
CITEAZA
De dorelsimon pe 07.11.2012 la 19:46
CFR-Galatasaray = 3-2!!!
CITEAZA
De szekelyf pe 19.10.2012 la 09:41
Domnule Andone! Nu este mare năcaz că a-ţi pierdut cu Viitorul --campionatul 2012-2013- este terminat ptr. CFR, nu poate să facă mare lucru -- ci este trist că s-a accidentat Sougu, pe care nu trebuia să-l băgaţi pentru nimic acuma inaintea cu Galatasaray. Dacă nu revine PERLA NEAGRA, veţi avea la suflet infrangerea in Turcia. Totusi, vă rog să faceţi dracul in sapte, şi să veniţi din Turcia cu un rezultat ori egal, ori cu trei puncte. Tot respectul ptr. DVS.
CITEAZA
De szekelyf pe 11.10.2012 la 22:16
Domnule Andone! Echipa contra Stelei a fost de gradul II. Hai să uităm cele de pe ARENA natională şi să trecem la treabă. Rog spuneţi la jucători, să aibă grijă de ei, şi să nu caute contactele tari cu adversarii precum a făcut Sougu la Braga şi cu Manchester la Cluj. A făcut o prostie, vreau să zic, s-a autofaultat intrun loc unde nu trebuia, la mijlocul terenului. El nu este distrugător, el are menirea de a marca. Acolo trebuie să dea maximum. Hai CFR!
CITEAZA
De dorelsimon pe 03.10.2012 la 19:53
Noi am pierdut, dar CLUJUL a castigat. Respectul UK . Pt. meci si pt. oras.
CITEAZA
De dorelsimon pe 02.10.2012 la 19:29

fotbalfan a spus pe 22.09.2012 00:16 dragi ceferisti care cititi si postati aici, de ce va pierdeti vreema si nervii pe siteul asta muribund? avem cheferetv.net si tribunacfr.ro unde suntem intre ai nostri si unde calitatea primeaza! va astept acolo, hai CFR!

DUPA MECI!!!
CITEAZA
De dorelsimon pe 02.10.2012 la 19:26
Manchester United este regina Europei. Noi, suntem , putem fi, noul Atilla. Doamne ajuta, macar un egal desi ma gandeam la un 2-1 pt. noi. Hilar, dar, nu se stie niciodata, balonul este rotund si , vorba lui Nea Ando: plecam de la 0-0, nu???
CITEAZA
De szekelyf pe 27.09.2012 la 20:43
Domnule Andone¤ Bastos, deşi am o deosebită stimă faţă de el, este un mare egoist, nu pasează la timp. Vă rog, să-i spuneţi ,că in fotbal şi pasele de gol sunt numărate şi evidenţiate. El ar trebui să fie primul la acest capitol. Cu deosebită stimă şi respect.
CITEAZA
De szekelyf pe 27.09.2012 la 20:29
Domnule Andone! Am toată convingerea că veţi căştiga cu Manchester United. Dar trebuie să aveţi mare grijă. In primul rănd, psihologul Dvs trebuie să transmită jucătorilor că ei sunt acasă, sunt mai buni, la părăsirea terenului vor fi cu braţele ridicate, deci căştigători. La 1-0, oricine marcă primul, să fiţi cu inima în dinţi. Echipele mici în faţa celor mari, căştigă cu inima. CFR de data asta pare o echipă mică, dar cu o inimă foarte mare. Doamne ,ajutăne¤ Cu deosebită stimă şi respect.
CITEAZA
De fotbalfan pe 22.09.2012 la 00:16
dragi ceferisti care cititi si postati aici, de ce va pierdeti vreema si nervii pe siteul asta muribund? avem cheferetv.net si tribunacfr.ro unde suntem intre ai nostri si unde calitatea primeaza! va astept acolo, hai CFR!
CITEAZA
De tdifreak pe 18.09.2012 la 21:19
Daca pierdeau meciul cu Dinamo fii sigur ca aparea rapid un articol "Repetitie nereusita a campioanei inaintea debutului in grupele CL", dar faptul ca Dinamo nu mai poate bate CFR-ul nici macar acasa in bucarest si nici macar cu ajutorul arbitrului bucurestean AVRAM nu mai au ce sa scrie HA HA HA
CITEAZA
De zeidas pe 18.09.2012 la 20:07
Alo spurcatilor, nicio stire din august ? Maine CFR joaca in LIga daca nu stiti sau va ofticati !
CITEAZA
De dorelsimon pe 16.09.2012 la 13:26

cfrcluj07 a spus pe 06.09.2012 20:43 Mai actualizati si voi stirile ca imediat se termina campionatu si tot la asta sunteti.

Ai mare dreptate, mare de tot!!
CITEAZA
De dorelsimon pe 16.09.2012 la 13:24
Mda. Pana cand, si , pana unde? Campionatul este esential, target-ul cu accederea in Liga s-a realizat.Banii vor intra, nu trebuie neglijat Campionatul!!!
CITEAZA
De tdifreak pe 15.09.2012 la 17:30
Baieti de baieti stranierii astia care nu ajuta fotbalul romanesc :))))))))))))
CITEAZA
De clauf_29 pe 11.09.2012 la 14:28
ce de stiri senzationale, noutati de ultima ora......... continuati asa cacacioslor......
CITEAZA
De szekelyf pe 10.09.2012 la 10:20
Felicitari CFR!
CITEAZA
De clauf_29 pe 09.09.2012 la 21:53
cata nesimtire mie scarba de cei ce adminisreaza saitul... lingailor si poponarilor..
CITEAZA
1 2