Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
30.08.2012 FOTBAL

Băieţi de milioane » CFR Cluj s-a calificat pentru a treia oară în grupele Champions League

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar Alexander Frei a irosit un penalty

     Foto 1

  "Rapid - CFR, 3-2. Repetiţie pentru Basel", au titrat elveţienii pe site-ul oficial după eşecul ardelenilor în Giuleşti. Vogel i-a trimis în atac pe Marco Streller şi pe Alexander Frei şi a indicat drept reper poarta lui Felgueiras. E Freiday, 13, ziua vedetei lui Basel? Vor costa indulgenţele lui Sougou din tur? Imnul Ligii a avut un efect hipnotic pentru elveţieni. Ceasul deşteptător a fost bomba lui Mureşan, dezamorsată lîngă vinclu de Sommer (6). Frei a ajuns pentru prima oară la poartă în minutul 8, dar a preferat o execuţie pretenţioasă. Şi ineficientă!

Click aici pentru rezumatul VIDEO şi FOTO de la meci!

Kapetanos e letal
Atacurile lui Basel sînt timide. Sougou urmăreşte şutul lui Camora, reflexul lui Sommer dirijează un oftat prelung din tribună (10). Andone a schimbat faţă de meciul tur. Bastos a trecut în spatele lui Kapetanos, Sougou în banda dreaptă. Surpriza? Diogo Valente!
Bastos pleacă în viteză, pe contraatac, trimite în stînga pentru Valente, urmează o centrare de manual şi, aţi ghicit, Pantelis Kapetanos la capătul ei. Tabela se conformează. E 1-0, Vogel se aşază pe bancă. De acolo va urmări o nouă centrare perfectă a lui Valente (37): Sougou prelungeşte, Cadu trece pe lîngă gol.

Să ne mutăm privirea şi în jumătatea clujenilor. Streller sprintează în careu, Cadu pare să-l conducă în afara terenului, dar Felgueiras intră imprudent. Penalty, Frei arestează mingea. Şi o eliberează apoi în văzduh. 

Basel, fără ocazii mari
Repriza secundă începe cu un nou thriller pentru CFR. Bakary Sare iese cu o accidentare urîtă. Rada şi Ivo Pinto operează pe cord deschis, cu două lufturi care-l ameţesc pînă şi pe Streller. CFR se clatină ca o armată epuizată, dar victoria e aproape.

"Mercenarii" lui Andone se bat pentru toate mingile, tribuna îi decorează cu aplauze. Celălalt Frei, Fabian, întrerupe festivitatea cu un şut de la 20 de metri, dar Felgueiras e la post (61). Sougouuuu! Senegalezul nu se opreşte la autostop. Cabral e pierdut pe drum, însă Sommer parează excelent (70). Nu mai e timp pentru Basel. CFR e în grupele Ligii Campionilor.


"Doamne, ce-mi place melodia asta de Champions League! Sînt extrem, extrem de fericit că vom juca în cea mai tare competiţie din lume, sperăm ca mereu atmosfera să fie la fel de frumoasă pe stadion"
Pantelis Kapetanos, atacant CFR

"Ne bucurăm pentru antrenorul nostru, merita să fie alături de noi îngrupe şi acum patru ani"
Ricardo Cadu, căpitan CFR

Elveţienii cu posesia, românii cu ocaziile
35% Posesia 65%
13 Şuturi la poartă 11
9 Şuturi pe poartă 7
4 Ocazii 1

120.000 de euro din bilete
Oficialii clujeni au vîndut 17.800 de tichete pentru meciul de aseară, pentru că peluza 2 construită pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" nu a fost acreditată de UEFA pentru play-off şi grupe. Astfel, capacitatea a fost redusă cu 4.200 de locuri. Totuşi, pentru a avea o arenă plină, şefii lui CFR au decis ca preţurile să fie modice, între 5 lei (peluze) şi 50 lei (VIP). La o medie de vînzare a tichetelor la preţul de 30 lei, "feroviarii" au reuşit o reţetă financiară de doar 120.000 de euro din bilete. 

Au măsurat iarba! 
Nimic nu le-a scăpat aseară oficialilor UEFA la Cluj. Pe lîngă organizarea strictă, dar ireproşabilă, aceştia au măsurat inclusiv lungimea firului de iarbă în mai multe porţiuni ale terenului, existînd temeri că nu s-ar încadra în limitele regulamentare. Acţiunea a fost "supravegheată" inclusiv de rezervele lui Basel, elveţienii fiind curioşi de măsura inedită a UEFA. (Marius Tuhuţ)

"Eu aş fi demisionat"
Mihai Stoica a comentat gafa făcută de oficialii CFR-ului, care nu i-au trecut pe Piccolo şi pe Maftei pe lista UEFA pentru meciurile cu Slovan Liberec şi astfel cei doi nu şi-au ispăşit etapele de suspendare. "Dacă făceam o astfel de gafă, mi-aş fi prezentat demisia imediat. Noi l-am trecut pe Tănase pe lista pentru play-off tocmai pentru a-şi ispăşi suspendarea", a declarat managerul Stelei.

COMENTARII (44)

1 2
De clauf_29 pe 08.09.2012 la 10:58
Cacaciosilor sunteti plecati cu toti in vacacanta? m-ai actualizati si voi putin stirile ca sunt c-am vechi...
CITEAZA
De cfrcluj07 pe 06.09.2012 la 20:43
Mai actualizati si voi stirile ca imediat se termina campionatu si tot la asta sunteti.
CITEAZA
De rori pe 06.09.2012 la 16:41

tdifreak a spus pe 06.09.2012 14:32 Hai sa punem punctul pe i. Tare ma tem ca intre cei 3-4 jucatori va fi si Sougou :)

Tout est possible ! Depinde de evolutia lui in CL si de suma care se va oferi pe el. La finele sezonului trecut a declarat in presa straina ca vrea sa devina “un sénéf” (nume dat senegalezilor care joaca in Franta), dar deocamdata are contract cu CFR si vrea sa-l duca la capat. La o adica, ce vrea el, va conta prea putin.
CITEAZA
De tdifreak pe 06.09.2012 la 14:32

rori a spus pe 05.09.2012 19:47 Matteo - pozitie: mijlocas dreapta, de picior drept, punct forte: fuga, punct slab: lovitura cu capul, valoare de mercato:50.000. Daca munceste poate creste. Ma tem insa ca in iarna se va subtia lotul si vom ramane fara vreo 3-4 jucatori: vanduti bien sûr.

Hai sa punem punctul pe i. Tare ma tem ca intre cei 3-4 jucatori va fi si Sougou :)
CITEAZA
De rori pe 05.09.2012 la 19:47

cfrcluj07 a spus pe 05.09.2012 13:36 Cica au mai facut un transfer,imprumut, pe ultima 100 de metri: mijlocaşul Italian Matteo Lignani (22 de ani), de la Livorno,

Matteo - pozitie: mijlocas dreapta, de picior drept, punct forte: fuga, punct slab: lovitura cu capul, valoare de mercato:50.000. Daca munceste poate creste. Ma tem insa ca in iarna se va subtia lotul si vom ramane fara vreo 3-4 jucatori: vanduti bien sûr.
CITEAZA
De tdifreak pe 05.09.2012 la 17:25
Da, e confirmat pe site-ul oficial
CITEAZA
De cfrcluj07 pe 05.09.2012 la 13:36
Cica au mai facut un transfer,imprumut, pe ultima 100 de metri: mijlocaşul Italian Matteo Lignani (22 de ani), de la Livorno,
CITEAZA
De rori pe 03.09.2012 la 17:29
Daca va intereseaza: Jorge Martinez, o scula de jucator, a fost transferat de Juve de la Catania (unde si-au facut unii masterul) pentru 12 mil. si are un contract de 1.5 mil/sezon pana in iunie 2014. Doua accidentari, (de una si 3 luni) l-au tinut departe de teren adunand astfel doar 14 prezente in campionat, cu Juve. Vara trecuta clubul l-a imprumutat la Cesena pentru a proteja o investitie atat de mare si pentru ca jucatorul sa-si relanseze cariera. La Cesena insa a facut naveta intre banca si infirmerie jucand doar 210 minute (6 prezente din care 3 titular). Jorge duce o lupta continua cu o problema musculara, care insa trebuia sa fie vindecata de mult timp. In ciuda tratamentelor facute intr-un centru sportiv, durerile la o pulpa nu au cedat. Din acest motiv de la finele campionatului nu a avut nici un angajament. Aceste date le-am obtinut din presa italiana. In cazul in care va fi oprit la CFR, singura speranta ramane vraciul Mariana.Sa fie intr-un ceas bun !
CITEAZA
De afc13 pe 03.09.2012 la 11:50

rori a spus pe 03.09.2012 02:35 S-au facut transferurile pentru CL, “jucatori peste media campionatului”. 1) Atacantul gen Weldon se pare ca este Sasa Bjelanovic (Croatia, 33 ani, 250.000 € ),pe care nu am inteles de ce l-au dat si nici de ce l-au readus. A jucat in serie B la Hellas: 5 goluri in 25 meciuri. In acest sezon a jucat 8o min. 2). Matias Aguirregaray (Uruguay -23 ani,800.000 €), fundas dreapta, adus la Palermo de la Peñarol (Uruguay). In sezonul trecut a jucat 12 meciuri. Nici un meci in acest sezon. Este fiul unui fost fotbalist, tot fundas. 3) Luis Alberto (Brazilia, 28 ani, 1.5 mil. €) mijlocas def. A trecut pe la Bahia, Cruzeiro, Nacional si Braga. A jucat un singur meci in acest sezon, dar nu in campionat. Braga ni l-a dat cu placere. 4).Jorge Martinez (Uruguai – 29 ani, 2 mil. €), mijlocas ofensiv, accidentat. Punem de-un cvintet. Pregatire fizica ? Nu prea cred. La prima vedere – deziluzie.

Msi de info. Din pacate asa la prima vedere nu sunt fotbalisti extraordinari, mai ales ca nu au nici pregatirea fizica la zi. Bjelanovici de ce a fost adus inapoi? E 0. Nu prea il inteleg pe Arpi, cum vrea sa atace ChL cand nu reuseste nici cu Iasiul, Petrolul si pierde de la 0-2 cu Rapidul. Nu prea vad constanta in jocul CFR-ului, iar rezervele sunt de categoria C. Cateodata si titularii. Ieri de exemplu daca Bastos pasa la timp de cateva ori, atunci puteam sa avem inca 4 ocazii clare de gol. La fel si Nicoara. El e rapid, dar prost ca pamantul. Nu vede decat poarta si dai in portar, in loc sa paseze la GMuresan, care era total liber si intr-o pozitie net superioara fata de a lui Nicoara. Cu jucatorii care sunt egoisti sau nu gandesc si nu vad pe teren, nu prea avem ce cauta la nivele superioare. Eu cel putin imi amintesc clar de antrenorul meu care spunea de o suta de ori la antrenamente : mingea trebuie sa-o simti, iar de uitat trebuie sa te uiti pe teren
CITEAZA
De cfrcluj07 pe 03.09.2012 la 10:45
E foarte bine venita perioada de pauza de 2 sapt dupa aceste rezulte si mai ales pt integrarea noilor jucatori. Daca o sa-i vedem titulari din primele meciuri inseamna ca intradevar sunt jucatori valorosi.
CITEAZA
De tdifreak pe 03.09.2012 la 09:33
Jorge Martinez inca nu e sigur. In dupa-masa asta se ia decizia, daca merita sa-l aduca dupa accidentare, cel putin asa a declarat Paszkany la Transilvania Look. De acord, ma asteptam si eu la niste transferuri mai bune. Sougou ramane cel mai valoros fotbalist din lot, sper sa nu aflam azi ca a plecat.
CITEAZA
De rori pe 03.09.2012 la 02:35
S-au facut transferurile pentru CL, “jucatori peste media campionatului”. 1) Atacantul gen Weldon se pare ca este Sasa Bjelanovic (Croatia, 33 ani, 250.000 € ),pe care nu am inteles de ce l-au dat si nici de ce l-au readus. A jucat in serie B la Hellas: 5 goluri in 25 meciuri. In acest sezon a jucat 8o min. 2). Matias Aguirregaray (Uruguay -23 ani,800.000 €), fundas dreapta, adus la Palermo de la Peñarol (Uruguay). In sezonul trecut a jucat 12 meciuri. Nici un meci in acest sezon. Este fiul unui fost fotbalist, tot fundas. 3) Luis Alberto (Brazilia, 28 ani, 1.5 mil. €) mijlocas def. A trecut pe la Bahia, Cruzeiro, Nacional si Braga. A jucat un singur meci in acest sezon, dar nu in campionat. Braga ni l-a dat cu placere. 4).Jorge Martinez (Uruguai – 29 ani, 2 mil. €), mijlocas ofensiv, accidentat. Punem de-un cvintet. Pregatire fizica ? Nu prea cred. La prima vedere – deziluzie.
CITEAZA
De afc13 pe 02.09.2012 la 23:51
Cine a mai venit?
CITEAZA
De afc13 pe 02.09.2012 la 23:48
Piccolo egal cu 0, este lent, puturos si fara daruire!!! Bastos lupta, dar in momentele decisive face greseli majore : nu paseaza de exemplu sau face un dribking in plus si pierde. Nicoara este rapid, dar se uita in pamant si nu vede coechipierii. Pe mana lui se pierd puncte esentiale, de care o sa ne para rau la sfarsitul campionatului. Sougou, Ivo Pinto, Camora, Kapetanos, Cadu, GMuresan sunt jucatori utili pt CFR. La fel si Godemeche. Pacat de 11 le lui Cadu, dar el poate fi iertat. La golul2 a gresit iar Piccolo. Rui Pedro a fost cumva pe teren? Eu nu l-am vazut.
CITEAZA
De tdifreak pe 02.09.2012 la 23:08
Ce spuneam in comentariul meu de ieri? Uitati-va pe site-ul oficial al clubului CFR. Nici macar UN SINGUR NUME din cele vehiculate in ultimele zile. Presa din Romanica e la fel de buna ca si conducatorii ei. Niste amatori cu totii... In alta ordine de idei, Paszkany s-a tinut de promisiunea facuta, desi nu sunt niste achizitii de senzatie, Dos Santos are totusi o valoare in mercato de 1.5 milioane Euro. Si au fost patru transferuri. Le uram bun venit si sa creasca nivelul jocului echipei campioane. HAI CFR!!!
CITEAZA
De viorel_ciureni pe 02.09.2012 la 22:59
parca mister ando face aceleasi greseli de acum citva ani parerea mea ca este un antrenor de duzina fara idei nu a reusit dupa 7 etape sa faca nimic concret la echipa o aparare bulversata cu un piccolo lent cadu joc la intimplare sint foarte multe mingi pierdute pe respingere se respinge la intimplare vad doar pase intre fundas minge pe sougu si mai incolo ce a da domnu cred ca ando este depasit de situatie prevad un sfirsit tragic pt el dar sper cel putin cu o prezenta in CL
CITEAZA
De tdifreak pe 01.09.2012 la 12:57
Pana nu vedeti un transfer anuntat pe site-ul oficial al clubului CFR nu mai credeti tot ce scriu diletantii astia de jurnalisti din Romanica. Daca ar fi sa ne luam dupa ei s-ar schimba toata echipa in fiecare luna. In Anglia nu se publica in presa nici o informatie care nu e verificata.
CITEAZA
De cfrcluj07 pe 01.09.2012 la 11:02
De pe prosport.ro: Sougou ca si vandut la echipa Wigan care da 4 milioane! Sper sa nu fie adevarat! S au macar sa reinvesteasca toti banii in transferuri desi nu prea cred! Tot pe ideea de gratis se merge
CITEAZA
De rori pe 31.08.2012 la 18:56
Avem si noi in sfarsit echipa, iar jucatorii au fost magnifici. M-a intristat insa profund accidentarea lui Bouba (operatie, tijă, recuperare si-apoi nu se stie).Ma intreb cine va apara in CL in cazul in care SuperMario, care din cate stiu are deja 2 galbene si care poate (la o intrare nesabuita) primi chiar un rosu sau, Doame fereste, se accidenteaza ? Consider ca transferul unui portar este mai mult decat important desi nu intra in vederile conducerii.Mario a venit de la Braga, iar ei l-au luat pe Beto.
CITEAZA
1 2

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

Supermutare! » CFR...

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara...

FC Basel - CFR Cluj...

După un început timid, în care FC Basel a făcut tot ce a vrut cu apărarea CFR-ului, clujenii au reuşit să...

Basel e în formă »...

Alexander Frei a fost menajat la ultimele partide pentru a fi pe teren la confruntarea cu CFR

Arsenal ofensiv cu...

Ando i-a scos pe Nuno Diogo şi pe Mincă din lotul de Liga Campionilor pentru a le face loc lui Rui Pedro şi Godemeche

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30