Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
13.11.2007 FANZONE

De ce CFR Cluj?

Scrie de ce iubeşti CFR Cluj. Cînd ţi-a intrat prima oară în suflet această echipă? Care sînt cele mai frumoase momente trăite alături de aceast club? Aici este locul unde putem aşterne cîteva rînduri scrise din inimi care bat în alb-vişiniu.

COMENTARII (1821)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
De diavolitza pe 11.11.2009 la 18:41
De diavolitza pe 11.11.2009 la 18:40
De UCV pe 11.11.2009 la 14:34
De Lorant pe 10.11.2009 la 19:19
De la mihai pe 08.11.2009 la 19:01
De la mihai pe 08.11.2009 la 19:01
De kelemen david pe 08.11.2009 la 19:01
De Kelemen David pe 08.11.2009 la 19:00
De Kelemen David pe 08.11.2009 la 18:58
De Kelemen David pe 08.11.2009 la 18:58
De la mihai pe 08.11.2009 la 18:57
De Kelemen David pe 08.11.2009 la 18:52
De kelemen david pe 08.11.2009 la 18:51
De Kelemen David pe 08.11.2009 la 17:06
De cfr cfr cfr pe 07.11.2009 la 20:00
De **** u si timisoara pe 07.11.2009 la 19:49
De pt toti uistii pe 07.11.2009 la 19:47
De Edina pe 07.11.2009 la 10:09
De alin pe 29.10.2009 la 12:37
De claudiu pe 28.10.2009 la 23:41
De claudiu pe 28.10.2009 la 23:39
De claudiu pe 28.10.2009 la 13:20
De claudiu pe 28.10.2009 la 09:36
De Srban josiv pe 27.10.2009 la 19:40
De tm66mkv pe 26.10.2009 la 16:25
am sufletul alb-visiniu dar nu pot sa tin cu spurcatii de unguri de la CLUJ acel alb visiniu vine de la fratii nostrii din GIULESTI RAPID. POLI SI RAPID se IUBESC la infinit.
CITEAZA
De tm66mkv pe 26.10.2009 la 16:24
am sufletul alb-visiniu dar nu pot sa tin cu spurcatii de unguri de la CLUJ acel alb visiniu vine de la fratii nostrii din GIULESTI RAPID. POLI SI RAPID se IUBESC la infinit.
CITEAZA
De tomi pe 21.10.2009 la 19:06
De niculescu pe 19.10.2009 la 08:04
De ADY pe 17.10.2009 la 13:33
De maria pe 15.10.2009 la 17:52
De cami pe 11.10.2009 la 12:52
De cfr1978 pe 09.10.2009 la 21:00
Chestia asta cu "suporterii adevarati" sau "de conjunctura", adica de rezultate nu o prea inteleg. Oare primii suporteri ai u-istilor cum s-or fi format? Datorita rezultatelor (incepand din 1932) sau datorita romanismului, demnitatii sau onoarei? E limpede ca din 1932 (cand s-a infiintat sistemul divizionar valabil si azi) si pana in 2002, U a fost deasupra lui CFR, adica timp de 70 (saptezeci) de ani. Acest interval de timp inseamna perindarea a mai multor generatii in preajma lui U, care avea rezultate (ma rog, "bine-i si-asa rau cum e". Deci a existat si o educatie, mostenire in acest sens, prin care s-a format o inertie, automatism ca "tinem cu U orice ar fi". CFR-ul a participat in div. A in anii '47-48 si '69-76, cand s-au format niste suporteri si acolo. Apoi, comunistii au hotarat ca U e cea care trebuie sa fie vioara intai si au transferat jucatori buni de la CFR la U. Cei de la CFR au inteles repede ca nu mai e loc si pentru ei si s-au resemnat. Chiar si cei mai indaratnici ceferisti au acceptat asta si treptat au mai ramas doar cateva sute la meciu.rile din Gruia, preferand sa mearga dupa amiaza la U, sa vada ceva fotbal pt evitarea retrogradarii ("mare bucurie mare, oricum merem la Chios dupa meci)". Normal ca nu a existat nicio traditie in ceea ce priveste galeria CFR-ului. Dupa 28 de ani insa, adica la 29 mai 2004 CFR a reusit promovarea si au aparut si suporterii. Asta u-istii nu par sa inteleaga: de ce au aparut suporteri la CFR, pe cand ei, u-istii existau de cand lumea. De aceea ceferistii sunt acuzati in fel si chip si ca au aparut ca ciupercile dupa ploaie. Daca, ipotetic, doar CFR va avea rezultate bune in urmatorii 70 de ani, oare ce se va intampla cu suporterii lui U? Si daca dupa acei 70 de ani U isi va reveni, va avea suporteri de conjunctura? P.S.: despre fulare purtate sau ascunse nu vreau sa vorbesc. Aceasta situatie defineste clar jungla in care traim.
CITEAZA
De silvanutz1 pe 04.10.2009 la 12:17

paulinho21 a spus pe 17.08.2009 13:42 Nesimtitii de la cfr cluj fura peste tot in cupa in supercupa,peste tot,trebuie linsati nenorocitii astia in frunte cu ungurul borat care conduce si doctorul lingau.

pauliniho21 este o oaie si un nesimtit ! Afara cu el de pe IDunic
CITEAZA
De csefere pe 03.10.2009 la 22:28
Nu stiu. Doar. D'aia. Hai CFR!
CITEAZA
De cfr1978 pe 28.09.2009 la 07:26
Scuze, am greşit citatul.
CITEAZA
De cfr1978 pe 28.09.2009 la 07:24

CFR 1907 a spus pe 27.09.2009 22:35 Am crescut in Gruia pecand eu eram mic cam in 1999,2001,2002 era asta.In fiecare zi bunicul meu a trebuit sa ma duca sa vad locomotiva veche cu cele doua vagoane fiind in fata tribunei 1...apoi in 2005 a m-a dus la un meci sa vad ce se intampla pt ca casa e aproape de stadion si tot se audea atmosfera.Acel meci ere CFR-ECOMAX 1-2 GLORIA BISTRITA.De Atunci mi-a placut CFR ul si de atunci de obicei mergi meci de meci...

Pt "salutare": m-ai ucis, ce să-ţi spun, aceeaşi gargară fără sfârşit, cu demnitate, onoare, naţionalism. În primul rând îmi iubesc familia, profesia şi cu ajutorul acestora şi echipa de fotbal, din 1978, nu din 2001. Nu îmi spune tu mie cum că "noi nu putem înţelege niciodată" ceea ce înseamnă "iubire adevărată", pt că dacă îmi sunt înşelate aşteptările atunci plec. Acel U nepătat care merita iubit şi respectat a murit în anul 1976, când eu nu mergeam încă la fotbal, de atunci s-a ales praful de mult invocatul simbol. Nu mă poate obliga nimeni să stau răstignit de o potcoavă ruginită la nesfârşit, în numele demnităţii şi onoarei! Dacă te înşeală nevasta, mai stai cu ea? Nu cred. Şi mai lasă-mă cu "suporterii", că aţi rămas vreo 20-30 de veritabili, în rest sunt băieţaşi de cartier, necesari pt voi ca aerul! Dacă eşti atât de demn şi onorabil, de ce n-ai făcut nimic să scapi de marele universitar rj şi gaşca lui de la "universitatea particulară UCG"? Da, în galeria lui U sunt în continuare golani! La meciurile lui U numeri femeile din tribune pe degete! De ce oare? Vai de capul tău, eşti penibil, trăieşti într-o altă lume! Hai CFR!!
CITEAZA
De CFR 1907 pe 27.09.2009 la 22:35
De salutare pe 27.09.2009 la 18:34
De cfr1978 pe 27.09.2009 la 13:25
De ce CFR Cluj? Pentru că am crescut în Gruia şi prima dată am mers la un meci CFR-Gloria Bistriţa 0-0, stadionul fiind arhiplin, în 1978 se întâmpla asta, dar CFR a ratat atunci promovarea, au amintit alţii cum, o contribuţie aducându-şi şi concitadina U. Apoi, jucătorii de la CFR au fost "transferaţi" la U, pt că "aşa a vrut muşchii" judeţenei de partid. A promovat U şi, sincer să fiu, am început să merg şi la meciurile lor, pt că mi-a plăcut atmosfera din tribune de atunci şi divizia A era o altă provocare. Era frumos, dar totdeauna am simţit o distanţă faţă de ei şi la propriu şi la figurat, uşoare aere de superioritate şi adversitate faţă de CFR. Mulţi ani am mers la meciurile amândurora, cu o afinitate în plus pt CFR, tocmai pt că am simţit mereu că sunt nedreptăţiţi de diriguitorii comunismului, U fiind, totuşi, simbolul sportiv (nu neapărat fotbalistic) al Clujului. Apoi, cam din 1996, am mers mai rar, dar ascultam la radio şi citeam presa. În anul 2001, dl. Paszkany a preluat echipa mea dragă şi am realizat că vrea să schimbe ceva în fotbalul clujean. În anul 2002, la 3 mai, am mers la "marele derby" Sticla Turda - CFR Cluj, la noi era o galerie cam de 50 de oameni, iar galeria Sticlei era serios "întărită" cu cei din galeria lui U, care tot timpul meciului au înjurat sistematic pe cei de la CFR. Se întâmpla în Vinerea Mare, dar oare are importanţă? Din acel moment am ştiut că am să merg la meciuri numai la CFR, U ieşindu-mi total din suflet, deşi nu era o treabă simplă, pt că părinţii mei lucraseră în universitate, eu însumi fiind student cândva. Cred că am procedat corect şi demn. Nu mă gândeam la divizia A, dar bucuria mea a fost fără margini la promovarea spectaculoasă în dauna Jiului. A meritat să aştept o viaţă de om (fotbalistic vorbind), pt zece minute incredibile, trăite într-o intensitate maximă, până la fluierul final al partidei de la Petroşani. Am intrat şi eu în galerie, chiar dacă sunt mai în vârstă, dar ce să fac dacă nu m-am putut bucura la maximum de echipă în tinereţe? Pe atunci era la modă U, deşi se ştia că era împinsă de la spate de comunism şi de Dinamo, cu ajutorul căreia mereu se salva de la retrogradare in extremis. De 6 ani fotbalul clujean e dominat de CFR şi chiar poate obţine titlul de campioană, um prim titlu pentru clujeni, lucru care îi irită teribil pe cei de la U. Cei de la U şi-au pierdut orice urmă de demnitate, vezi conducerea lor, vezi site-ul oficial al lor, cu steluţe în loc de numele corect al echipei CFR. De "suporterii" lor ce să spun? Nişte golani fără ocupaţie, care mai există doar pt că, paradoxal, CFR e pe locul 1, dar ei vor "să ne arate nouă" cine face "legea" în Cluj. Furia şi disperarea lor au atins cote paroxistice, ei încearcă, folosind nişte mijloace nedemne nici măcar de comuna primitivă, să împiedice bucuria noastră. Galeria noastră arată ca o familie, cu femei, copii, bătrâni, căsătorii mixte etc. La noi se poate. Să nu ne mai întrebe uistii unde eram acum 5 ani, pt că întoteauna rezultatele sunt susţinute, nu sunt aşteptate. Dacă U a dominat fotbalul clujean aproape 80 de ani, era firesc ca să aibe mai mulţi suporteri. Ei se mobilizează doar când joacă cu CFR sau cu Steaua, datorită urii lor faţă de aceste echipe, şi nu datorită iubirii faţă de U. "Dacă ne băgaţi în B/ Vă rupem picioarele" - exemplu sugestiv de "u"nică iubire. Să sperăm că CFR va câştiga campionatul (de ce nu Eventul?) şi ne va produce o mare bucurie! Asta a fost acum doi ani! Între timp a câştigat Eventul, iar anul trecut a mai câştigat două trofee, Cupa şi Supercupa! A participat în Champions League onorabil, iar acum este în Europa League! Vreau să sper la cât mai multe trofee în continuare pt. CFR, echipa mea de suflet! Hai CFR!!
CITEAZA
De csilla pe 25.09.2009 la 01:10
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »