Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
25.08.2008 LIGA 1

Burduşiţi

Vasluiul a învins campioana, printr-o “dublă” a lui Burdujan, şi se anunţă o pretendentă serioasă la podium

Foto 1

CFR i-a luat tare pe moldoveni şi pînă să se aprindă nocturna era să şi deschidă scorul în secunda 20. Ivorianul Yssouf Kone l-a pierdut pe drum pe Buhuş, l-a lansat în careu pe Semedo, dar portarul Kuciak i-a menţinut pe galbeni în joc. La primul său meci în Liga I, “elefantul” Kone fuge de rupe pămîntul şi în minutul 12 a ieşit iarăşi la rampă printr-o acţiune personală, dar de care tot el şi-a bătut joc , deşi avea doi colegi la primire în faţa porţii. Vasluiul se dezmeticeşte destul de repede şi echilibrează partida. Reuşeşte chiar să-şi înghesuie adversara în propriul careu şi să o ţină acolo preţ de trei cornere consecutive. Nu-i puţin lucru cu o echipă de Liga Campionilor, care ripostează energic prin omni­prezentul Kone (17).  Cu un om în plus la mijloc, trupa lui Hizo a dominat finalul primei reprize. Campioana s-a pierdut cu firea în faţa presingului insistent al gazdelor şi a greşit decisiv în minutul 27, cînd Temwanjera i-a furat mingea lui Dani şi l-a servit apoi ideal pe Burdujan pentru 1-0. Atacantul şi-a spălat astfel păca­tele după ce cu două minute mai devreme ratase incredibil singur cu Stăncioiu. Se putea să fie şi mai rău pentru CFR, dacă bara nu l-ar fi salvat pe singurul român titular din echipa lui Andone la torpila lui N’Doye, de la 40 de metri. Pauza a venit la timp pentru ardeleni, iar la 17 minute de la reluare au egalat prin Cadu, care a speculat erorile în lanţ ale fundaşilor gazdă. Moldovenii au dovedit că nu a bătut-o întîmplător pe Steaua, cealaltă aspirantă la Liga Campionilor, şi la faza imediat următoare a trecut din nou în avantaj, după ce Temwanjera i-a pus iarăşi balonul pe tavă lui Burdujan. Spre disperarea lui Andone, forcingul Clujului din final s-a izbit de încrîncenarea mol­dovenilor, care au mai înscris o dată, prin Temwanjera (53), golul fiind anulat corect pe motiv de ofsaid.

“Victorie meritată a Vasluiului. Am pierdut pe greşeli personale. Am intrat în criză şi trebuie să ieşim cît mai repede din ea”
IOAN ANDONE, antrenor CFR Cluj

“În condiţiile astea, va fi foarte greu să terminăm pe primul loc sezonul de toamnă. Jucăm prea încrîncenaţi. Ştiu ce nu merge şi vom încerca să reparăm”

“A fost seara lui Burdujan. La acest nivel trebuie să joace mereu. Am cîştigat mai clar decît arată scorul”