Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
30.08.2008 FOTBAL

EXCLUSIV / Andone: "Nu am fost demis. Sînt antrenorul lui CFR Cluj!"

Tehnicianul Ioan Andone a dezvăluit în exclusivitate pentru cfrmania.ro că nu a fost îndepărtat de la conducerea tehnică a echipei

     Foto 1

"Nu am fost demis! Nu am plecat nicăieri, sînt antrenorul lui CFR Cluj în continuare. Este drept, voi avea o discuţie cu domnul Arpad Paszkany şi Iuliu Mureşan luni. Nu mi-a convenit ceea ce s-a strigat în tribună la partida cu Poli Iaşi. Să nu uite lumea că şi eu am contribuit la realizarea eventului sezonul trecut", a spus Andone pentru cfrmania.ro

COMENTARII (134)

1 2 3 4 5 6
De Trica Labarul pe 01.09.2008 la 13:29
De george pe 31.08.2008 la 17:13
De cfrist pe 31.08.2008 la 13:25
De giggs pe 31.08.2008 la 13:01
De superman1 pe 31.08.2008 la 12:38
Sunt 2 ipoteze. La fel cum zicea Radu Banciu :) o ipoteza este ca CFR-ul a avut succes in campionatul trecut nu prin tactica lui Andone ci in primul rand prin surpriza pe care a reprezentat-o in campionat si prin vointa jucatorilor de a confirma, de a se afirma, de a iesi din anonimatul in care se scaldau cand au ajuns in Romania. Au jucat extrem de determinati si CFR a reusit in special prin voina jucatorilor. E plauzibila ipoteza? In caz ca da, caderea de acum se pune pe seama lipsei de determinare a jucatorilor si pe lipsa elementului "surpriza" care a facut diferenta anul trecut. A doua ipoteza este ca CFR a facut performanta prin Andone, prin tactica si prin capacitatea lui motivationala. In cazul acestei ipoteze un rol deosebit il are vestiarul. Daca ai vestiarul de partea ta poti sa motivezi jucatorii, poti sa-i faci sa performeze, sa-ti asculte indicatiile tactice. E plauzibila ipoteza? In caz ca da, caderea de acum se pune pe seama schimbarii de tactica si/sau a pierderii vestiarului. Jucatorii fie nu mai vor sa joace pentru Andone fie nu mai primesc indicatiile tactice cele mai bune ca sa invinga. Daca mai gasiti si alte ipoteze care explica performanta CFR-ului de anul trecut... do it. Pana una alta insa sa nu uitam cateva lucruri: 1) CFR a avut 11 puncte avans in retur fata de Steaua si le-a pierdut pe toate. Am castigat in cele din urma prin fairplay-ul lui Dinamo care a invins Steaua (respect Dinamo pentru asta) si prin cateva meciuri in care, sa fim sinceri, adversarii parca s-au dat la o parte (Rapid, Gloria Bistrita) 2) CFR a bifat meciuri in care tactica a fost clar gresita. Ando a recunoscut-o. Exemplul cel mai bun - infrangerea de acasa cu Pandurii. 3) transferurile de jucatori din iarna si in primul rand din aceasta vara au fost proaste. In iarna, transferuri reusite: Dubarbier, Ruiz, E.Kone transferuri proaste Dorsin, Peralta, Hirschfeld. In vara transfer reusit este doar Y.Kone, in rest avem doar "sperante" - Pereira, Prette sau transferuri proaste Oberman, Alcantara. Cine e vinovat pentru treaba asta? 4) Jucatori proaspat transferati care nu doar ca nu au confirmat la momentul respectiv dar nu au confirmat nici ulterior au fost "fortati' pe posturile unor titulari consacrati care au facut performanta la CFR pe posturile lor. Dorsin, Peralta, Oberman sunt exemplele cele mai clare. 5) Andone a pierdut (cel putin) o parte din vestiar. Fabianni, Semedo, Culio sunt exemplele cele mai evidente. 6) (IN PRIMUL RAND) dupa 6 etape in acest campionat am pierdut 10 puncte. Acum stau si ma intreb daca Andone merita sa mai ramana si daca poate sau nu sa atinga obiectivele echipei - castigarea campionatului si o participare onorabila in Champions League.
CITEAZA
De Adi pe 31.08.2008 la 12:15