Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
27.09.2008 LIGA 1

Echilibru

Roş-albaştrii au scos un punct preţios pe terenul campioanei CFR

     Foto 1

Steaua a păşit într-un cazan dospind de ură vişinie pe terenul campioanei, dar jucătorii "Fiarei" sînt căliţi în războaiele Ligii. CFR a adoptat tactica de pe "Olimpico" la start, aşteptînd o breşă pe contraatac, dar s-a fript la prima acţiune închegată a trupei lui Lăcătuş. Petre Marin a aruncat balonul spre Arthuro, care a prelungit pe spate pînă la speculantul Dayro. O săritură de kamikadze în faţa lui Stăncioiu a trimis vişiniul la podea pentru prima oară în meci (9).

Din tibii sar scîntei, dar nu e timp de lamentări. Dezinhibată, Steaua croşetează perfect, Toja pare un recuperator înnăscut de baloane, iar Lovin e jandarmul eroului din Roma, Culio, care e trîntit de fiecare dată cînd are tupeul să avanseze spre careul lui Zapata. Lăcătuş e la margine, în picioare, dar elevii săi sînt stăpînii jocului. Semedo şi Nicoliţă îl dezgheaţă pe Stăncioiu, însă portarul clujenilor e pe fază (12, 14).

Torpila lui Mureşan
Semnalul deşteptării feroviare s-a declanşat după trasorul lui Gabi Mureşan, care a muşcat din bara stelistă (25). Tribuna tropăie, locomotiva clujeană prinde viteză, iar Culio e gata să producă isterie, dar mingea trece şuierînd peste transversală (26). Steaua nu-şi găseşte pulsul trepidant din debut şi Clujul restabileşte echilibrul. De Sousa iese dintre tranşee cu mingea la picior, un schimb cu Yssouf Kone, Dubarbier intră în ecuaţie, iar Zapata e bătut de devierea lui Goian (37). Tony trage ultima salvă, la cabine e echilibru (45)

Arthuro, ultima frontieră
La reluare, CFR pare un animal rănit, aruncîndu-se cu toate liniile spre meterezele roş-albastre, dar acţiunile se frîng la pasa decisivă. Culio îşi intră serios în rol, servindu-l mai întîi pe Cadu (48), iar apoi şutînd puţin peste poartă (58). Replica Stelei e oferită de Arthuro (58), Stăncioiu respinge peste. Apoi, brazilianul se repetă, însă la poarta sa, fiind aproape de un autogol (61). Toja arată că ştie să şi tragă, goalkeeperul lui CFR e la un pas de gafă, Arthuro trage slab (71). Finalul e aprins, dar lipseşte lovitura decisivă.

COMENTARII (11)

De alin-stancioiu pe 04.12.2008 la 18:11
CARE SE IA TE STANCIOIU IL BATx( . HAI STANCIOIU
CITEAZA
De peterutz pe 28.09.2008 la 12:08
De neutru pe 28.09.2008 la 04:15
De radu pe 27.09.2008 la 20:20
De radu pe 27.09.2008 la 20:16
De radu pe 27.09.2008 la 20:14
De fotbalfan pe 27.09.2008 la 19:09
intrebare pt fanii ceferisti(si nu numai)-in special albu-sibiu,elmundo,koko,superm an etc) : e clar ca avem nevoie de portar ! + 1 sau 2 mijlocasi centrali. eu as zice si un aparator central. poate si un atacant. :) prea multi deja . voi ce ziceti? sincer, m-am asteptat sa batem steaua(se pare ca sunt si ei buni).mie mi s-a parut ca de prin min 75 minim se cereau niste schimbari pt atac.baietii mi s-au parut obositi.mi s-a parut ca nu era cine sa-i paseze varfului.a fost usor depasit trombetta? el a pregatit partida pt contraatac.dupa ce a luat gol si steaua statea in aparare trebuia miscat ceva. imi dau si eu cu parerea. voi ce ziceti ?
CITEAZA
De cobhc pe 27.09.2008 la 18:16
NUNO CLARO !!!
CITEAZA
De adi pe 27.09.2008 la 15:44
De Campioana CFR pe 27.09.2008 la 13:21
De elmundo pe 27.09.2008 la 12:12
avem nevoie de portar in primul rand si apoi 2 jucatori mai capabili ca Trica si Didi. Cei 2 is buni ei dar se pare ca nu mai dau randamentul de alta data, si echipa are nevoie de joc mai bun ca in trecut nu mai slab.
CITEAZA

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN LIGA 1

Semedo, aplaudat şi...

Ceferiştii au fost generoşi cu Semedo la încălzire şi aprigi în timpul meciului

Burduşiţi

Vasluiul a învins campioana, printr-o “dublă” a lui Burdujan, şi se anunţă o pretendentă serioasă la podium

Test de maturitate

Grădiniţa Craiovei a stricat planurile gazdelor. Bănia visează la UEFA

Alte Bunici

Buzăul a ajutat decisiv sezonul trecut Clujul. Ieri, două autogoluri i-au menţinut pe primul loc pe campioni

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30