Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
09.12.2008 CUPE EUROPENE

LIVE / Chelsea - CFR Cluj 2-1

Începînd cu ora 21:45, aici veţi putea urmări, în timp real, cele mai importante momente ale partidei dintre Chelsea şi CFR Cluj, în ultima reprezentaţie a clujenilor din Liga Campionilor din acest sezon

     Foto 1

Chelsea: Cech - Bosingwa, Terry, Alex, A. Cole - Joe Cole, Mikel Obi, Ballack, Deco - Kalou, Anelka
Antrenor: Luiz Felipe Scolari
Rezerve: Cudicini, Ivanovici, Drogba, Bridge, Ferreira, Belleti, Stoch

CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Pereira - Dani, G. Mureşan - Dubarbier, Trică, Culio - Y. Kone
Antrenor: Maurizio Trombetta
Rezerve: Hirschfeld, Peralta, Prette, Deac, Sousa, Emmanuel Kone, Diego Ruiz


 '1 - A inceput partida
'2 - Prima faza mai importanta este trecuta in dreptul lui Chelsea. Ballack il lanseaza pe Drogba, dar ivorianul este surprins in ofsaid
'3 - Mikel incearca un sut de la mare distanta, mult pe langa poarta insa
'3 - Joe Cole incearca o lansare in adancime pentru Anelka, dar Nuno Claro iese bine din poarta si retine balonul
'5 - Faza de atac construita fumos de CFR Cluj, dar Culio, care se afla in pozitie de centrare, pierde balonul in fata lui A. Cole si Cech repune din 6 metri
'7 - Pereira recupereaza un balon in propria jumatate si se lanseaza spre poarta lui Cech, suteaza de la 25 de metri, iar goalkeeprul ceh este nevoit sa respinga in lateral
'10 - Dani recupereaza un balon in jumatatea lui Chelsea si incearca un sut din vole de la 25 de metri, dar, incomodat de Mikel, trimite balonul departe de poarta lui Cech
'12 - Deco centreaza in careu, dar Nuno Claro iese din poarta si retine
'13 - Deco executa o lovitura libera, la marginea careului de 6 metri, de unde reia Alex, cu capul, insa mingea sare din pamant peste poarta
'13 - Dubarbier trece de Bosingwa, intra in careu si paseaza la marginea careului de 16 metri, dar acolo nu se afla nici un jucator de la CFR Cluj
'15 - Deco executa o lovitura libera, mingea este respinsa de fundasii clujeni, numai pana la Mikel, care suteaza puternic, insa din nou in blocaj
'17 - Pereira centreaza pentru Kone, care reia cu capul de langa Terry, insa balonul este atins si de fundasul englez si se acorda corner. In urma cornerului, Culio se joaca cu A. Cole pe partea stanga, centreaza foarte bine la marginea careului mic, de unde Alcantara recentreaza pentru Cadu, iar Mikel indeparteaza pericolul in cele din urma
'19 - Suporterii romani prezenti in tribunele arenei Stamford Bridge ii domina in acest moment pe cei englezi. Acestia scandeaza: "Romania! Romania!" sau "CFR, victorie!"
'21 - Gabi Muresan reia din drop, de la 18 metri, pe langa poarta insa
'22 - Nuno Claro iese gresit la un balon la marginea careului mic, dar Cadu respinge in cele din urma in corner, fiind talonat si de Anelka
'26 - Joe Cole suteaza periculos de la marginea careului de 16 metri, putin pe langa poarta
'29 - Yssouf Kone suteaza puternic de la 16 metri, lateral dreapta, pe langa poarta
'31 - Deco centreaza bine la marginea careului mic, de unde Alcantara respinge in corner
'39 - Trica primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Ballack
GOL! 1-0 / '40 - Lovitura libera este executata de Deco, Cadu se fereste de balon care ajunge la Kalou si acesta, singur la 6 metri, reia sec pentru 1-0
'44 - Trica paseaza excelent pentru Culio, care, in locul unui sut, din 7 metri, incearca o preluare insa greseste si Terry recupereaza balonul
'45+2 - Pereira incearca un sut de la mare distanta, mult pe langa poarta insa
'45+2 - Pauza


'46 - A inceput repriza a doua
'52 - Culio trece pe partea dreapta de Kalou si centreaza in careu, dar Terry este la post
'54 - Anelka primeste o pasa in poziti ideala insa suteaza direct in Nuno Claro, care retine balonul
GOOOOOLLLLL!!!!! 1-1 / '55 - Panin combina cu Culio, acesta ii intoarce cu calcaiul, fundasul roman centreaza pentru Yssuf Kone, care reia cu capul din marginea careului mic si il invinge pe Cech
'57 - Joe Cole primeste un balon in 10 metri, ramane singur cu Nuno Claro, dar acesta reuseste sa intinda o mana si respinge balonul
'59 - Trice primeste o pasa la marginea careului de 16 metri, scoate in spate pentru Gabi Muresan, dar sutul acestuia trece mult peste
'60 - Emmanuel Kone intra in locul lui Dubarbier
'62 - Bosingwa centreaza pe jos, in fata portii, dar Nuno Claro retine fara emotii
'65 - Drogba intra in locul lui Kalou
'67 - Drogba primeste o pasa care il lasa singur cu Nuno Claro, iar portughezul are din nou o interventie fantastica. De la margine s-a aratat insa ofsaid
GOL! 2-1 / '71 - Joe Cole paseaza pentru Drogba, care ramane din nou singur cu Nuno Claro la 8 metri, iar de aceasta data nu mai greseste tinta. Ivorianul a profitat si de o greseala a defensivei clujene, prost pozitionata la aceasta faza
'72 - Peralta intra in locul lui Trica
'74 - Belleti intra in locul lui Joe Cole
'76 - Belleti primeste cartonasul galben
'81 - Mikel primeste cartonasul galben
'85 - Nuno Claro iese gresit din poarta si creeaza emotii pentru CFR Cluj, dar Cadu indeparteaza pericolul in cele din urma
'87 - Bridge intra in locul lui Obi Mikel
'90+2 - CFR Cluj obtine o lovitura libera de la 18 metri
'90+3 - Gabi Muresan executa lovitura, dar balonul trece la 1 metru peste poarta
'90+4 - Final de meci.

COMENTARII (42)

De tibi pe 10.12.2008 la 11:01
De albusibiu pe 10.12.2008 la 09:38
Timisoreanu, as vrea sa-mi mentin totusi parerea. Dubarbier a fost schimbat in min. 55 - cand alergase 7 km. Fa un calcul matematic si ai sa vezi ca la 90 de min da 11,45 km. In fotbal nu e insa ca la matematica. Cei 12 km ai lui Muresan s-ar putea sa nu se compare cu 100 de m sprintati de Dubarbier cu folos, in 12 sec. Dubarbier joaca uneori ca o extrema de handbal si, cata vreme scorul a fost egal, 1-1, erau cateva faze ce se pretau unei asemenea tratari. Asta i-o imput iarasi lui Trombetta: e prea conformist in analizarea situatiilor de joc. Cat despre viitorul CFR-ului zic ca nu trebuie sa bagam noi mana in buzunarul lui Paszkany. Asta a fost sa fie: a venit criza aceasta financiara exact cand echipa incepea sa mearga, sa produca. E o sansa acum sa treaca criza, cu vanzari masive la fel cum, ganditi-va, ce se intampla daca situatia asta era in 2005,2006. CFR-ul se ducea poate la fund ca un bolovan. E cert ca echipa va fi lovita de criza fiindca si afacerile lui Paszkany, ca a mai tuturor finantatorilor din Romania, se bazeaza pe imobiliare, exact sectorul dinamitat. Sa nu va mirati deci daca peste un an cea mai bogata echipa din Romania ar putea fi FC Vaslui (Porumboiu se bazeaza pe agricultura, un sector care merge in orice conditii). Cat despre noi, nu ar fi un dezastru daca s-ar vinde fara sa se puna nimic la loc. Nici portar n-ar trebui adus. Hirschfeld portar principal si Curileac (despre care am auzit lucruri bune) ar putea fi rezerva care sa creasca pe langa jucatorul cu experienta. Pe Stancioiu ar fi bine daca l-ar putea da acum, cat inca e cotat ca si portar de Champions League. Fundas central va trebui neaparat luat fiindca toate 3 variantele noastre de acum au un pacat: lipsa vitezei. CFR nu se poate niciodata apara prea avansat, nu poate incerca jocul la off-side, tocmai din aceasta cauza. Sau poate, cine stie, il vor trece pe Pereira fundas central? :) Atacant, nu trebuie luat obligatoriu. Ar putea sa li se dea o sansa celor din echipa a II-a. Traore si Bujor sunt iarasi doi oameni care ar putea fi de viitor. Daca nu fac pasul acum in prima echipa atunci cand? E. Kone poate fi inlocuitorul lui Trica, fara probleme. Stie cu mingea, e un bun pasator si are un sut extraordinar. Pana acum insa a fost jucat tot timpul prea in spate. Singurele locuri unde ar trebui facute achizitii ar fi pozitiile ce ar putea ramane descoperite din vanzarea unor jucatori cheie: flancurile. Dubarbier si Culio daca pleaca ramanem descoperiti. Oare l-ar putea aduce inapoi pe Semedo? Cred ca lui Becali i-a trecut febletzea pentru portughez si l-ar da destul de ieftin. La CFR Semedo mai mult ca sigur ca ar renaste, desigur, la un salariu putin mai mic. :) Sa fim zgarciti, sa gandim ca scotienii. N-ar fi nicio problema daca CFR nu va castiga titlul sezonul asta si urmatorul. Important este sa supravietuim. O data pana la sfarsitul sezonului, cand vin banii de la UEFA, pt Champions League si dupa aia sa tinem barca pe furtuna financiara ce ne va goli buzunarele.
CITEAZA
De Nuno Claro pe 10.12.2008 la 04:24
De fotbalfan pe 10.12.2008 la 04:02
corectura: SIMULA ! :)
CITEAZA
De fotbalfan pe 10.12.2008 la 04:01
a fost cum a fost pt prima data. a fost bine, pana la urma. se putea mai mult, asta e sigur. s-au facut niste greseli, eu sper sa fi invatat din ele. corect albusibiu, sa vedem cum trecem de criza. da, sunt convins ca se vor vinde jucatori. paote mai multi decat ne imaginam. eu zic ca daca se aduc altii de perspectiva e ok. traim si vedem. sa trecem si noi de criza si CFR-ul :) despre trica: aducea nerv, facea faze la care nu te asteptai insa in acelasi timp, simulta faulturi inutile--rosu, calcaie aiurea---goluri, ratari monumentale ..... asta e. sa speram la mai bine. neaparat un portar, aparator central, conducator de joc si atacant care sa aiba viteza si simtul portii.ah, era sa uit: sa vina ceva jucatori care stiu sa traga pe poarta(si sa dea goluri) sau poate ii invata careva pe actualii :P una peste alta, multumim CFR ! la mai mare !
CITEAZA
De Timisoreanu pe 10.12.2008 la 03:10
De VA IUBIM!!! pe 10.12.2008 la 01:28
De CFR pe 10.12.2008 la 01:27
De radu pe 10.12.2008 la 01:09
De mihai pe 10.12.2008 la 00:51
De rolf pe 10.12.2008 la 00:19
multumim d-le paszkany,muresan,si toata stima pt jucatorii cfr -ului .forta CFR
CITEAZA
De albusibiu pe 10.12.2008 la 00:17
Asta este....Cand au dat gol stateam in dubii. Se termina 2-1 sau 3-1. S-a vazut ceva in meciul asta: regimul mai liber dat de Trombetta a dus la slaba pregatire fizica a echipei. Probabil ca Trombetta nu a avut autoritatea necesara pentru a impune antrenamente fizice mai dure (se stie ca jucatorii fug cat pot de astea!). Italianul a facut si o imensa greseala tactica. L-a scos pe Dubarbier la 1-1 si l-a bagat pe E.Kone. Chiar daca Sebastian iesise din joc de cateva minute viteza lui ne-ar fi fost imperativ necesarain conditiile jocului pe contraatac care il tinteam noi. N-am inteles deloc schimbarea (E.Kone nu s-a vazut deloc), mai ales ca tanarul jucator ivorian a fost introdus mai retras. De cate ori sa repet?!? E Kone nu e un aparator! Nu cred ca in meciul de azi putem reprosa cuiva ceva. Nuno Claro a scos cel putin 2 mingi extraordinar dar, a generat aceiasi nesiguranta defensivei pe care o dadea si Stancioiu. Raman la opinia mea: in loc sa alege dupa cai verzi pe pereti conducatorii CFR-ului ar trebui sa-i dea o sansa canadianului. Sa-i recunoastem caracterul: a venit acum un an si, ce mare jucator care vine la o echipa mai modesta accepta statutul acesta atata vreme fara sa rabufneasca? In fine.... il mai aduc si pe Coman si vom avea o echipa de portari. Panin ar trebui remarcat din linia defensiva. Azi si-a depasit enorm conditia. De asemenea Alcantara a fost neasteptat de util. Incep sa cred ca e de fapt mai bun decat Galiassi. Chiar si asa, din el si din Cadu, impreuna, facem un fundas central bun. Mai avem nevoie de unul. Pereira cred ca se va vinde mai repede decat Dubarbier. A aratat si azi de ce e in stare. Si, daca l-au luat cu 2,5 milioane si daca are contract pe 4-5 sezoane, ar trebui daca-l dau acum sa scoata pe el minim 12 milioane. Baiatul ii merita pana la ultimul cent. Asta e soarta echipelor mici: nu pot vinde prea scump. Daca acum s-ar fi transferat Pereira de la vreo AS Roma cred ca sunt 20-25 milioane nici nu se discuta. In linia de mijloc i-as remarca azi pe Muresan (excelent azi, ca in meciul cu Franta) si, mai ales, Culio. Sa faci ce a facut el azi pe Stamford Bridge, driblinguri, calcaie, nu e chiar floare la ureche. Ganditi-va doar la centrarea din primele minute si la pasa de 50 de m tot din prima repriza si poate imi veti confirma ideea. Daca nu, mai adaugati calcaiul dat pentru centrarea lui Panin, la gol. A fost omul care a tinut mingea suficient cat sa urce si ceilalti in atac. Dubarbier a vrut si el dar nu a avut spatii de fuga. Ori il joci mai central, la un meci ca asta, undeva pe unde juca Didi mai demult, ori, daca pui lateral atunci asigura-te ca are spatii de fuga (ca in partida cu Gaz Metanul). Despre Y. Kone, nimic de zis.. A cam incurcat echipa la inceput, era tot rupt de restul atacului dar s-a revansat extraordinar in alte privinte. A avut o ocazie clara de gol si a dat un gol splendid, drept in vinclu, si, in plus, a venit de nenumarate ori in defensiva (de nu stiu cate ori a respins din spate). Singurul care m-a cam dezamagit azi a fost Trica. A fost sters, parca in alta parte cu gandul..A fost un jucator foarte bun CFR-ului, in toata aceasta perioada dar, daca era putin mai neamtz si nu atat de oltean, sa vorbeasca mai putin si sa fie poate mai serios in anumite situatii ale jocului poate ar fi fost si mai util. Desigur, e apanajul geniului fotbalistic (al celui care avea rezolvari neasteptate) de a iesi din tipare insa aici eu cred ca la Trica s-au tradat carentele de educatie fotbalistica: mingicar in primul rand, smecher in al doilea... El si Dani, de altfel, au fost oamenii care puteau da mai mult azi. Una peste alta chiar nu avem de ce sa fim dezamagiti de CFR. Doar in 2 meciuri nu au dat gol, in conditiile in care grupa se anunta a fi un macel. Toate golurile au fost date in situatia in care echipa era la stramtoare, era condusa sau sub o presiune enorma (cum e cazul acelui inceput de repriza a II-a de poveste de pe Olimpico). Sa mai adaugam si ca in toate meciurile CFR a fost egala aproximativa adversarului. Au fost momente de cadere dar, per ansamblu, n-am vazut capul plecat pe care l-a aratat Steaua la Bayern. Azi cu atat mai mult s-au comportat admirabil. In fata unei asistente care venise totusi la o formalitate au dat o replica excelenta. Se citea uimirea si deruta pe chipurile englezilor din public la 1-1. Cred ca acum spectatorii englezi stiu mai degraba de CFR, cea care s-a luat la tranta cu Chelsea, decat de Steaua, invinsa de serviciu a lui Arsenal sau a lui Middlesbrough. Rusine sa le fie celor de la ProTV. In dese situatii habar nu aveau de jucatorii CFR-ului, comentau din postura bucuresteanului tipic, absolut dezinteresat de provincie. Mai rusinos a fost ce s-a intamplat la finalul meciului. Cred ca a fost primul meci de Ch. League al unei echipe romanesti in care nu s-au dat declaratii la cald, conferinta de presa, analize. Ma insel oare? Rusine lor, si cinste suporterilor CFR-ului de pe stadion. Au strigat si CFR dar cel mai mult s-a auzit "Romania". Intr-un loc sacru al fotbalului european, unde nimeni n-ar fi crezut, niste clujeni, romani provinciali, s-au aratat mai patrioti si mai patimasi decat romanii in multe alte situatii. BRAVO! Viitorul poate suna bine pentru CFR, depinde cum trecem de criza financiara. Sa nu ne gandim acum la campionat si alte chestiuni ci, in primul rand, la supravietuirea echipei. Trebuie sa avem incredere in Paszkany si sa acceptam vanzarile masive ce vor veni.
CITEAZA
De wa pe 10.12.2008 la 00:02
De CFR pe 09.12.2008 la 23:56
De champions pe 09.12.2008 la 23:53
De Superman pe 09.12.2008 la 23:49
De djcristi85 pe 09.12.2008 la 23:48
BRAVO CFR!! ati demonstrat inca odata ca sunteti campionii in ciuda rezultatului pot sa spun ca ati jucat ca o echipa mare mai precis de UCL felicitari CFR in retur tot voi o sa luati campionatul...Bravo CFR!!!
CITEAZA
De obi pe 09.12.2008 la 23:47
De Superman pe 09.12.2008 la 23:47
De xyz pe 09.12.2008 la 23:46
De krucifix pe 09.12.2008 la 23:46
Multumesc CFR !
CITEAZA
De da da da dinamo! pe 09.12.2008 la 23:44
De mda, sunt cfrista!! pe 09.12.2008 la 23:43
De criss pe 09.12.2008 la 23:41
De rapid wien pe 09.12.2008 la 23:27
De "U" cl"U"j pe 09.12.2008 la 23:26
De albusibiu pe 09.12.2008 la 23:13
Baga-ti ma unghia in gat..Sper sa te stergi pe gura cu hartie igienica dupa fiecare propozitie... CFR face ceea ce nicio alta echipa nu stie in Romania. Joaca fotbal!
CITEAZA
De "U" cl"U"j pe 09.12.2008 la 23:03
De fortzza cfr pe 09.12.2008 la 23:03
De albusibiu pe 09.12.2008 la 22:45
Ma refeream desigur la tipul cu "U"..
CITEAZA
De albusibiu pe 09.12.2008 la 22:45
Mai oamenilor, credeam ca numai in Sibiu sunt ciobani. Vad ca la voi sunt si mai multi.... Dati-i un premiu idiotului de sub mine, pentru cel mai penibil comentariu de pana acum.
CITEAZA
De ... pe 09.12.2008 la 22:44
De albusibiu pe 09.12.2008 la 22:44
Fara suparare, dar golul i se datoreaza in primul rand lui Trica. Un fault absolut inutil soldat cu minge aruncata la noi in careu.. Si au mai fost vreo cateva faulturi tot din pozitii grele, facute de Panin. Atunci am avut noroc. Asta e diferenta intre romani si straini, mentalitatea. Nu-mi pare chiar asa rau ca pleaca. E un jucator care dadea si ceva nervozitate echipei. Pana acum, cel mai bun in meciul asta, MURESAN!
CITEAZA
De "U" cl"U"j pe 09.12.2008 la 22:43
De arni_7 pe 09.12.2008 la 22:37
in repriza a 2-a tre sa marcam;).............:D:D:Dhai Tricaaaa
CITEAZA
De dan_cfr pe 09.12.2008 la 22:37
bah angelo...lasa'ma cu rahaturile astea si uita'te numai la meciu asta cu chelsea ca sa vezi ce panarama de portar avem...2 stancioi:))))) Daca te iei dupa un singur meci nici n'are rost sa mai vb...si inseamna ca probabil tu nu prea urmaresti meciurile cfr-ului pentru ca daca urmareai meciu cu dinamo din etapele urmatoare nu mai ziceai nimic amu...asa ca shhhtttttt!!!
CITEAZA
De criss pe 09.12.2008 la 22:36
De dr33a1 pe 09.12.2008 la 22:34
Logic ca a noastra se aude...` Campionii, Campionii` , `CFR-Victorie`, `Romania, Romania,` ;)
CITEAZA
De angelo pe 09.12.2008 la 21:56
De angelo pe 09.12.2008 la 21:52
De dan_cfr pe 09.12.2008 la 21:37
bag picioru...scaote o panarama de portar (stancioiu) ca sa bage o alta...nu'i normal trombetta asta.Hirschfeld care'i des sute de ori mai buni ca astia 2 si care are si experienta in liga e lasta constant pe banca...n'ai cu cine, niste tzarani:|:|:|
CITEAZA
De cheeseman pe 09.12.2008 la 20:59
cel putin e nuno claro in poarta. sper sa faca un meci bun, ca in unele faze nu reuseste.
CITEAZA

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN CUPE EUROPENE

FINAL » CFR Cluj - FK...

CFR Cluj înfruntă astăzi FK Sarajevo în meciul retur al play-off-ului Europa League. După 1-1 în Bosnia,...

Culio, în Top 10 cele...

Golurle marcate de Emmanuel Culio împotriva Romei, în prima etapă a Grupei A a Ligii Campionilor l-au plasat pe...

Victor Piţurcă:...

Selecţionerul a analizat parcursul CFR-ului în actuala ediţie a Ligii Campionilor şi s-a declarat împotriva...

Panin: "Dacă egalam...

Fundaşul CFR-ului a vorbit despre parcursul campioanei în actuala ediţie a Ligii Campionilor, fiind de părere că...

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30