Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
01.03.2009 FOTBAL

Urmăreşte CFR - Otopeni, live pe GSPTV şi fazele VIDEO pe GSP.RO de la ora 18.00

Campioana sezonului trecut, CFR Cluj, începe lupta de recuperare a punctelor faţă de Dinamo pe teren propriu, cu CS Otopeni

     Foto 1

Cu un staf tehnic nou faţă de finalul turului, ardelenii nu se gîndesc decît la victorie în partida cu echipa de pe locul 17.

De cealaltă parte, elevii lui Liviu Ciubotariu trebuie să scape din zona retrogradării. Chiar dacă joacă împotriva unei echipe de subsolul clasamentului, clujenii trebuie să fie atenţi, lucru confirmat şi de cel mai nou jucător al CFR-ului, Bogdan Mara: "Campionatele se cîştigă mai ales datorită punctelor obţinute împotriva echipelor mici. Trebuie să fim atenţi duminică. E primul meci şi o victorie ne-ar putea furniza un moral bun".

Meciul va fi live pe GSPTV iar pe GSP.RO veţi putea vedea cele mai importante faze video în timp real.

COMENTARII (30)

1 2
De barã pe 02.03.2009 la 03:14
De fotbalfan pe 01.03.2009 la 23:18
salut! din ce am observat, echipa nu a jucat stralucit. ma deranjeaza gafele din aparare. nu inteleg, daca nu avem fundas stanga bun(nici dreapta momentan), atunci joci cu pereira stanga si panin dreapta, ca mijlocasi avem destui, nu ? cred in continuare ca ne trebuie portar(sau incercat canadianul), mijlocas central bun(sau incercat alcantara langa cadu), mijlocas de constructie cu tupeu si, poate, un atacant norocos, cu simtul golului(poate imi fac ruiz sau traore o surpriza). despre uhrin nu vreau sa ma pronunt inca. dragilor, echipa trebuie sustinuta. e ft important sa luam puncte; sunt convins ca altfel se va juca cu rapid, tim, dinamo etc. cu trombeta se juca placut ochiului insa se pierdeau puncte(si echipa era fara vlaga dupa min 65). sincer, as prefera sa jucam slab si sa castigam puncte(ce mi-as fi dorit sa se fi intamplat asa cu bordeaux sau roma). repet: trebuie sa-i sustinem! eu am incredere in uhrin;cu siguranta are limitarile lui insa cred si sper sa faca treaba. haideti sa-i sustinem!
CITEAZA
De pronostick pe 01.03.2009 la 22:51
Nu ma deranjeaza atat de mult ca pierde o data cu 5-1 daca castiga restul meciurilor. Uhrin a pierdut acel meci, dar a invatat din el si a reparat ce era de reparat. Cred ca e deplasat sa spui ca joaca la intamplare. Deocamdata rezultatele din intregul tur la Timisoara sunt in favoarea lui Uhrin. Noroc e cand castigi 1-2 meciuri "la intamplare". Cand termini turul pe locul 1 nu mai e noroc, e altceva. Vom vedea in urmatoarele meciuri cum este.
CITEAZA
De pronostick pe 01.03.2009 la 22:46
Si mie mi-a placut cum juca echipa cu Trombetta, dar pana la urma Arpi are dreptate: impresia artistica e importanta in patinaj, in fotbal se joaca pe goluri. Echipa e departe de a juca excelent, dar cel putin vad mai multa ambitie si crede-ma, asta va conta foarte mult. Probabil pregatirea fizica dura de care au avut parte in ianuarie le-a trezit si vointa care le cam lipsea inainte. Forza CFR, Dinamo joaca bine acum, iar Urziceni, Timisoara si Rapid se tin bine inca.
CITEAZA
De cfr pe 01.03.2009 la 22:44
De pronostick pe 01.03.2009 la 22:41
Ce preferi sa vezi la CFR, un joc frumos in care nu marcheaza goluri sau un joc urat in care marcheaza goluri si castiga meciuri?
CITEAZA
De Cfr pe 01.03.2009 la 22:28
De pronostick pe 01.03.2009 la 22:27
Si inca ceva, conteaza foare mult si cum se va adapta Uhrin la situatie. E foarte adevarat ca antrenorii se cunosc dupa schimbari (contrar a ceea ce zice Albusibiu mai jos) si asta se va vedea pe parcus. Eu am incredere ca va gasi solutille potrivite si ca el e omul potrivit in momentul de fata. Sunt mai ingrijorat de blaturile lui Dinamo decat de capacitatea lui Uhrin de a castiga meciuri.
CITEAZA
De pronostick pe 01.03.2009 la 22:22
In fotbal atitudinea conteaza mai mult decat sistemul de joc sau frumusetea lui. Daca era invers, s-ar fi descoperit de mult sistemul perfect si toti l-ar fi aplicat. Uitati la Bordeaux, dupa primele 2 meciuri din grupele CL erau ultimii cu un golaveraj dezastru si se parea ca nu mai au sanse, dar au abordat meciurile cu CFR cu atitudinea potrivita si s-au calificat. Cred ca cea mai mare contributie a lui Uhrin va fi la mintea si psihicul jucatorilor. Asta aduce victorii, nu driblingul si combinatiile spectaculoase.
CITEAZA
De zizu pe 01.03.2009 la 22:17
De pronostick pe 01.03.2009 la 22:16
Centrari norocoase? Dar ce, Uhrin da centrarile? El stabileste un sistemul de joc pe care il considera potrivit. Nu uitati ca la Timisoara a pierdut in prima etapa cu 5-1 la Medias, dar la finalul turului Timisoara era pe locul 1 (daca punem si cele 6 puncte). Aveti rabdare, nu sariti repede pe el dupa un singur meci.
CITEAZA
De tactic pe 01.03.2009 la 21:58
De cfr pe 01.03.2009 la 21:57
De pronostick pe 01.03.2009 la 21:50
Daca Trombetta ar fi avut la dispozitie 2-3 ani, probabil ca echipa ar fi ajuns sa aiba si eficienta in fata portii. Astazi portarul de la Otopeni a scos cateva mingi care erau aproape bagate in plasa, plus bara lui Dubarbier, pe cand singura ocazie a Otopeniului a fost la faza cu accidentarea.
CITEAZA
De pronostick pe 01.03.2009 la 21:46
Cei care se declara dezamagiti sunt cei care si-au imaginat ca CFR va juca precum Manchester United sau Barcelona. Sa nu uitam ca echipa juca mai frumos cu Trombetta, dar jucatorii ratau nepermis de multt si picau fizic dupa minutul 70. Echipei ii lipsea "rautatea" care duce la marcarea de goluri, aspect la care Uhrin sta mult mai bine, dupa parerea mea.
CITEAZA
De pronostick pe 01.03.2009 la 21:40
Terminati cu lamentarile si ganditi cu capul. Vom mai vedea goluri precum cel de azi. CFR are atacanti inalti (Y. Kone, Ruiz, Traore), e logic sa joci cu centrari pe sus. Pe jos se patrunde mai greu, pe cand la o centrare inalta e nevoie ca si apararea sa aiba fundasi inalti si nici asa nu e sigur ca vor respinge. Nu il mai criticati pe Uhrin, el a ales bine sistemul de joc si sa nu uitam ca echipa actuala nu are inca relatiile de joc formate 100%. In aparare e normal sa fi un pic mai vulnerabil in sistem de 4-1-3-2.
CITEAZA
De zizu pe 01.03.2009 la 21:40
De albusibiu pe 01.03.2009 la 21:24
Marii antrenori se cunosc dupa schimbari. Aiurea fraza! Antrenorii norocosi se cunosc dupa schimbari. Uhrin este un antrenor norocos iar CFR urmeaza acum traiectoria lui Timisoara. Nu conteaza, punctele sa iasa, dupa aia vedem si de joc. Uhrin a avut un noroc teribil azi. Nu am inteles multe din tactica sa. Apararea nu a jucat corect. Toate actiunile oaspetilor au fost pe zona centrala, motiv pentru care atat Cadu, Galiassi dar mai ales Dani merita urechiati. Dani nu a blocat aproape deloc actiunile in viteza ale adversarilor el fiind mai mult preocupat sa bubuie mingi in careu. Apoi: atacurile CFR-ului au fost pe flancuri urmate de centrari in careu. Ne-am umplut si de cornere si tot n-a iesit nimic. Pana si Pereira la un moment dat, exasperat, a incercat sa duca o minge pe jos, pe centru. Vazand ca nu are cu cine a tras de la 35 de m. De ce n-a mers jocul pe sus? Era logic ca mingile vin doar pe Kone motiv pentru care a fost foarte usor anihilat. Pe final insa, cand a intrat si Ruiz, cu un plus de forma fata de Kone, balanta s-a mai schimbat dar....se putea tot sa nu dam gol. Din cate vad ne pregatim iarasi de un joc pe flancuri si centrari. Prea putine mingi au fost duse pe centru, prea putine mingi pe jos, un-doi-uri rapide menite sa destabilizeze adversarul, chestie la care Culio, Dubarbier si Pereira sunt experti. Ce este insa CEL MAI GRAV a fost faptul ca desi atacam pe flancuri si adversarul se cantona cand pe o parte cand pe alta n-am incercat deloc sa schimbam directiile. O singura faza de acest fel a fost, cand Dubarbier a scapat singur in marginea careului, urmata de acea dubla ratare, la 0-0. Aici poate sunt de vina si jucatorii. Din min. 60 mi s-a parut ca au inceput sa devina disperati. Din asta decurg imediat graba, lipsa de clarviziune si precipitarea in fata portii. Cred ca golul a fost mai mult decat norocos si ca meciul acesta daca se incheia egal, rezultatul era just. Pentru situatia aceasta de tensiune si precipitare vinovata e si conducerea echipei. Ar fi trebuit facute niste declaratii mai cumparate si nu unele ce tin de alchimie. Daca l-am adus pe Uhrin nu inseamna ca totul s-a transformat pe loc in aur, nu inseamna ca adversarii se predau speriati. Trebuie aceiasi determinare dar eliminarea acestor "aere" de campioana. Nuno Claro a facut un lucru bun (o parada in situatie de unu la unu), o balbaiala (la mingea lumanare prin careu) si o gafa mare (iesirea tarzie la faza la care s-a si accidentat). Pentru un portar bilantul este cam de nota 4. Nu in cele din urma, cea mai derutanta chestiune a fost pentru mine schimbarea lui Pereira. De-acord, vrei sa scoti un om, dar scoti unul care chiar misca ceva pe flancuri? Solutia corecta ar fi fost retragerea lui Pereira in flanc, trecerea lui Panin pe flancul celalalt, in locul lui Vieira si neaparat inlocuirea ivorianului cu Ruiz. Nu spun ca a fost foarte slab ivorianul dar, in faza ofensiva a fost NUL. Pentru un fundas de banda are o grosolana stangacie cu mingea in atac. Am trecut primul hop dar nu ne va folosi prea mult. Campionatul sustin in continuare in va lua Dinamo, chiar si daca vom repeta cu ei isprava de la Cluj din meciul direct. Campionatul il vom pierde cu echipele mici. Nici gand de 8 din 8 victorii in primele meciuri! Sa fim multumiti daca vor fi macar 5.
CITEAZA
De tibi pe 01.03.2009 la 21:24
De adi pe 01.03.2009 la 21:23
De borzasiaba pe 01.03.2009 la 20:28
Ce fac astea la teren???DUBARBIER NA FACUT NIMIC,KONE NICATAT!CULIO PEREIRA VARZA VARZA VARZA!!!UHRIN SI JINDRA CE A FACUT IN ANTALYA?NIMIC.CFR E VARZA.NOTA PE CARE A OBTINUT E 2,SAU DACA SUNTEM FOARTE BUN CU EL 3.ADUCETI INAPOI PE TOMBETTA.UHRIN NU STIE NIMIC.CU TROMBETTA AM FACUT 2-1 CU CHELSEA.SI NU PUTEM BATE PE OTOPENI NUMAI O 1 SINGUZ GOL????NU STIU CINE O FOST PORCUL ACELA PE CARE A SPUS SA PLEACA TOMBETTA SI VINE UHRIN,DAR FOARTE PROST O FOST!!!
CITEAZA
De zizu pe 01.03.2009 la 20:14
De gyoory55 pe 01.03.2009 la 20:14
C F R varza atat in aparare cat si in atac.Daca Otopeniul ne-a creat probleme ne facem de tot rasu' mai incolo.trebuia pastrat TROMBETTA,dar unii s-au smecherit si s-au facut ca se pricep.Combinatia asta Jindra-Uhrin nu va da rezultate!!!
CITEAZA
De Chica pe 01.03.2009 la 19:59