Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
28.03.2009 FOTBAL

Balaci către Trică: "Vino la Cluj!"

Ilie Balaci l-a sfătuit pe Eugen Trică să se întoarcă la Cluj, dar numai pe aceiaşi bani ca şi în Cipru

     Foto 1

Managerul Universităţii Craiova, Ilie Balaci, i-a recomandat ginerelui său, Eugen Trică, să accepte oferta campioanei. CFR insistă să-l reînrolzeze pe fostul decar, actualmente în Cipru, la Anorthsis Famagusta

"Ştiţi că nu-mi place să vorbesc despre Eugen pentru că aş fi subiectiv. Totuşi, l-aş sfătui să revină la CFR, însă numai în cazul în care ar primi acelaşi contract ca şi în Cipru. Trică mai poate juca încă 3-4 ani în Liga 1. Nu pune un gram de grăsime pe el, aici se vede că e un profesionist" , a declarat Balaci. Trică are un salariu de 400.000 de euro pe an în Cipru, bani pe care feroviarii clujeni par dispuşi să-i plătească.

Fosta glorie a tricolorilor este de părere că jocul campioanei a suferit după plecarea lui Trică, însă îi creditează în continuare pe "vişinii" cu şanse reale la titlu. "E clar că CFR-ul nu mai joacă la fel fără Trică în teren. Cu toate acestea, Clujul are şanse de-a cîştiga din nou titlul, la fel ca şi Craiova. Jocurile decisive abia încep pentru clujeni", a explicat ieri managerul Ştiinţei.

Cadu ratează returul
Căpitanul Ricardo Cadu s-a operat ieri într-o clinică universitară din Porto la ligamentul colateral al genunchiului stîng şi este în pericol să absenteze restul returului. Iniţial, portughezul a efectuat un RMN la Cluj, cînd s-a spus că nu necesită intervenţie chirurgicală. Conform site-ului oficial al campioanei, Cadu are nevoie de o perioadă de recuperare de maximum 60 de zile. Cadu s-a accidentat în minutul 17 al partidei cu Rapid (0-0), cînd a aterizat prost pe genunchi, după un duel aerian cu Djalovici.

Încă un ivorian în Gruia
Campioana a transferat ieri încă un jucător din Coasta de Fildeş. Este vorba Digbeu Leonel (foto) în vîrstă de 19 ani care evoluează pe postul de mijlocaş ofensiv. Digbeu a efectuat ieri un prim antrenament sub comanda lui Dusan Uhrin, însă va juca pentru început la echipa a doua. Digbeu este al cincilea fotbalist din Coasta de Fildeş transferat de CFR după Emmanuel Kone, Diarrassouba Viera, Traore Lacina, Yssouf Kone (evoluează pentru Burkina Faso) şi Lamine Camara, ultimul împrumutat la Alba Iulia.

"Lui Eugen i-a părut mai rău cînd a pierdut CFR-ul la Craiova, decît atunci cînd a pierdut actuala sa echipă în Cipru"
Ilie Balaci, manager Universitatea Craiova

80% din suporterii care au votat pe www.cfrmania.ro îl vor pe Trică de urgenţă în Gruia

COMENTARII (27)

1 2
De cjc pe 30.03.2009 la 11:35
De eugen76 pe 29.03.2009 la 12:04
Dupa meciul de aseara cu serbia,unii vor sa te faca sa crezi ca a devenit o rusine sa spui ca esti oltean,personal nu sunt oltean, dar nu conteaza..invidia si frica de Universitatea Craiova,ca avem cea mai tanara si tehnica echipa din liga1,i-au bagat in sperieti...ataca si jigneste pe aproape toate site-le si post. tv..sa ma iertati,dar eu zic ca lipseste esentialul infrang.cu serbia..nu putem juca la mondiale cu Tamas,Contra,Cocis,Codrea,s.au Rat,care dupa parerea mea si-au atins limitele de" BOSOROGI"vizibil si din avion...cine a trimis pe teren aceste caricaturi?cum au ajuns unii dintre ei sa reprezinte romania?interesele cui le reprezinta de fapt? raspunsul e la PITI..FELICITARI LUI DOREL SI LUI COSTEA!..Costea pe tot parcursul meciului nu a primit o pasa buna, se vede ca Mutu si Marica, il tot evitau..PT LEII CRAIOVEI; capul sus, baieti,hai sa-i umilim pe toti in campionat, sa simnta pe propria piele tavalugul oltenesc..auzi, din cauza lui Dorel am pierdut,parerea mea personala in a doua repriza a fost cel mai bun..tulburator este ca fiecare dintre noi isi poate da un raspuns la problema asta, dupa chipul si asemanarea proprie..CINSTE SI ONOARE UNIVERSITATEA CRAIOVA
CITEAZA
De turbogayul pe 29.03.2009 la 11:54
De @turbogayul pe 29.03.2009 la 11:49
De turbomaxim pe 29.03.2009 la 10:34
Woobay... Mihai Costea... Mihai Costea sprinteaza... Mihai Costea la marginea careului... Sut in FORTA... Gooooooooooooooooooooooooooooo ooooool... Actiune entuziasmanta a Craiovei 4 la 1 !!!
CITEAZA
De lubenitzarilor pe 29.03.2009 la 10:27
De campioana_cfr pe 29.03.2009 la 04:25
@ turbomaxim : ce faci tzigane? Nu dormi la ora asta? te-ai intors de la cersit sau de la ciordit? Pleaca de aici ca pute dupa tine a tzigan!...
CITEAZA
De albusibiu pe 29.03.2009 la 00:41
eu inteleg ca sunt mai roman decat tine guma Turbo. Inteleg ca pt mine nationala e a tuturor romanilor si nu doar cea a Texasului Romaniei, avand ca antrenor un vacar demn de acele plaiuri de basm si poveste/povesti. Inteleg ca esti mandru ca am batut pe Andora cu echipa de tineret-vesnice sperante.....desarte si chiar plesneste in mine sufletul de mandrie ca daca batem si pe Luxemburg avem o sansa sa fim in primele 45 de echipe ale Europei. Cat despre FC La Mititelu Craiova va doresc doar sa reusiti sa bateti pe Otopeni cu echipa de vedete desculte. Cat de mari sunt ai vostri s-a vazut cu varf si foarte indesat azi cand au facut de ras o tara intreaga! Dar ochelarii tai de cal s-au transformat demult in unii de bou ca sa mai vezi si asta! Si cica pe noi 2 ne uneste aceiasi nationalitate?! Doamne, cu ce ti-am gresit?!??
CITEAZA
De turbomaxim pe 28.03.2009 la 23:32
@albusibiu Sa inteleg ca tu esti ungur, deci nu ai treaba cu nationala Romaniei. Gangioveanu 1 gol si pasa de gol. M.KOstea si Gangioveanu cei mai buni jucatori de pe teren in meciul cu Andora. Dorel Stoica 1 gol pentru nationala Romaniei si o evolutie buna. Woobay... Mihai Costea... Mihai Costea sprinteaza... Mihai Costea la marginea careului... Sut in FORTA... Gooooooooooooooooooooooooooooo ooooool... Actiune entuziasmanta a Craiovei 4 la 1 !!!
CITEAZA
De pronostick pe 28.03.2009 la 23:20
Ai dreptate turbomaxim, nu ne trebuie alti cioroi, va avem pe voi. Gura prostanacului adevar graieste.
CITEAZA
De albusibiu pe 28.03.2009 la 23:15
Olteni ca si Piturca. Daca-l dadeau afara dupa meciul cu Lituania (cea mai rusinoasa infrangere din cate am vazut vreodata) acum poate mai aveam o sansa. Sa plece el de rusine? Ati vazut vreodata rusine la olteni? Probabil ei si acum sunt mandri de Dorel Stoica lor. Jalnice specimene! Singurul gest demn ar fi sa-si dea demisia dar am inteles ca vrea sa stea pana dupa Austria, adica sa fie sigur ca ne ingroapa de tot! Asta e nationala Olteniei nu a Romaniei! V-au batut sarbii de v-a sunat apa marii in cap!
CITEAZA
De turbomaxim pe 28.03.2009 la 22:55
6 jucatori convocati la echipa nationala de tineret (olteni toti) , 4 au fost titulari.M.KOstea si Gangioveanu cei mai buni de pe teren. Gangioveanu a inscris. 2 jucatori de la universitatea convocati la nationala mare, ambii titulari. (ambii olteni) Voi ce aveti?NIMIC. Nu avem nevoie de portughezi si cioroi din tarile calde, sper sa scapam de voi. Bravol Dorel Stoica pentru golul cu CFR si Romania.
CITEAZA
De gobbytzu pe 28.03.2009 la 22:53
ai de plm!! :)))) ink nu so saturat lebenitzarii astia se dea comm p site ul nostru? datzile mai pace si sa admire pe KOstea :)))) fatarau ceo distrus meciul cu serbia
CITEAZA
De turbomaxim pe 28.03.2009 la 22:51
Bravol Dorel Stoica pentru golul cu CFR si Romania.
CITEAZA
De albusibiu pe 28.03.2009 la 21:51
Bine oltenilor! Faceti praf echipa nationala, impreuna cu aurolacul de Piturca (ce naiba, asa se prezinta un antrenor la un meci acasa al nationalei?!). Gabi Muresan al nostru a facut cu Franta cat n-au facut pana acum toti oltenasii vostri. Dar mai e o repriza. Mai e timp pt Stoica sa dea un autogol.
CITEAZA
De daniel pe 28.03.2009 la 21:38
De turbomaxim pe 28.03.2009 la 20:26
6 jucatori convocati la echipa nationala de tineret (olteni toti) , 4 au fost titulari.M.KOstea si Gangioveanu cei mai buni de pe teren. Gangioveanu a inscris. 2 jucatori de la universitatea convocati la nationala mare, ambii titulari. (ambii olteni) Voi ce aveti?NIMIC. Nu avem nevoie de portughezi si cioroi din tarile calde, sper sa scapam de voi.
CITEAZA
De zimba pe 28.03.2009 la 20:09
aaaaaaaaaaaaa si ne-am saturat de comentariile voastre de olteni obositi ce sunteti, aveti o galerie frumoasa ...................o echipa frumoasa ...........un finantator frumos.......... dar sa nu uitati ca tot olteni ramaneti !!!!!!
CITEAZA
De zimba pe 28.03.2009 la 19:58
o fi Trica un jucator bun dar joaca doar o repriza ( fizic) 400.000 pe ce?
CITEAZA
De tata lu` eugen 76 pe 28.03.2009 la 19:37