Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
27.08.2009 CUPE EUROPENE

FINAL » CFR Cluj - FK Sarajevo 2-1! CFR ESTE ÎN GRUPELE EUROPA LEAGUE! Cum comentezi?

CFR Cluj înfruntă astăzi FK Sarajevo în meciul retur al play-off-ului Europa League. După 1-1 în Bosnia, ardelenii sînt favoriţi la calificarea în grupele Europa League.

     Foto 1

CFR CLUJ: Nuno Claro - Tony, G. Mureşan, Cadu, Panin - Dani - Culio, Peralta, Dubarbier - Y. Kone, Nei
Rezerve: Stăncioiu, Boroştean, Edimar, Leao, Mara, Buş, Traore

FK SARAJEVO: Aliam - Belosevici, Rizvanovici, Torlak, Dudo - Dzakmici, Ihtijarevici, Muminovici, Maksmumici - Jahovici, Hadzici
Rezerve: Hamzici, Avdici, J. Emir, Pliska, Hamzagici, Comor, Anel Skoro

A început partida! CFR-ul se poate califica pentru al doilea an consecutiv în grupele unei competiţii europene

Min 5 - Ocaziile lipsesc în acest debut de partidă

Min 11 - Muminovici şutează puţin peste poartă de la 20 de metri

Min 16 - Cadu intervine în ultima clipă respingînd din 6 metri din faţa lui Dudo

Min 18 - Bosniacii au preluat iniţiativa şi domină în acest moment

Min 20 - Dubarbier scapă singur cu Alaim, dar preferă să şuteze de la 16 metri şi ratează cadrul porţii

Min 27 - Culio execută direct pe poartă o lovitură de colţ, dar Alaim nu este surprins şi reţine fără probleme

Min 32 - Tony vede cartonaşul galben

Min 35 - Dubarbier driblează doi adversari şi menţine balonul în joc, îi pasează lui Kone în faţa porţii, dar africanul luftează în momentul şutului

Min 40 - GOOOOOOOOOOOL CFR CLUJ! Yssouf Kone reia din 8 metri din prima, după devierea cu capul a lui Dubarbier.

Min 45 - Dubarbier driblează un adversar la marginea careului, dar şutul său este blocat

Final de repriză! CFR Cluj - FK Sarajevo 1-0

Min 46 - A început repriza secundă

Min 48 - Peralta ratează o ocazie incredibilă! Panin trimite la 6 metri, dar reluarea lui Peralta trece puţin peste transversală

Min 51 - Şutul lui Gabi Mureşan de la peste 40 de metri este respins în corner de Alaim

Min 56 - Culio reia din prima de la marginea careului puţin pe lîngă poartă

Min 61 - Iese Nei şi intră Mara

Min 64 - Hadzici scapă singur cu Nuno Claro, trece de portughez, dar, singur cu poarta, trimite inexplicabil în bară

Min 71 - GOOOOOOOOOOOOOOOL CFR CLUJ! Gabi Mureşan asigură calificarea în grupele Europa League cu o lovitură de cap din 6 metri

Min 72 - Advici trimite periculos din lovitură liberă de la 20 de metri, dar Nuno Claro respinge

Min 73 - Peralta scapă singur cu portarul, dar trimite în bară

Min 80 - Advici înscrie pentru FK Sarajevo cu mîna, dar golul este validat

Min 86 - Culio şutează de la marginea careului, dar Alaim intervine

Min 87 - Iese Peralta şi intră Traore

FINAL - CFR CLUJ SE CALIFICĂ ÎN GRUPELE EUROPA LEAGUE!

COMENTARII (111)

1 2 3
De calin dambar pe 30.08.2009 la 16:59
De snm pe 29.08.2009 la 10:55
De desene pe 28.08.2009 la 17:26

mk a spus pe 28.08.2009 14:02 1.Muresan e un jucator destul de bun dar la recuperare si nu ca fundas central.Apropo fundasi centrali:unde a disparut noua achizitie Cabrera? 2.De mult nu l-am vazut pe Dani jucand atat de prost.Ca mijlocas defensiv nu stiu daca a avut macar o recuperare... 3.Daca vrei sa faci performanta cu adevarat de ce nu aduci in sfarsit un portar adevarat.Pentru ca nici Nuno Claro,nici Stancioiu nu intra in aceasta categorie. 4.Ati vazut ce gol a dat Scocco celor de la Vaslui?Grecii l-au cumparat in 2008 cu doar 1.500.000 de la Pumas.Ar fi fost o achizitie excelenta pt CFR... Apropo de transferuri:de ce aduci jucatori daca oricum nu ai rapdare cu ei(Prette,Frangipane,Oberman)

pt ca iuliu muresan.
CITEAZA
De Cristian pe 28.08.2009 la 17:00
De cfr pe 28.08.2009 la 16:30
De superman1 pe 28.08.2009 la 16:07
Pentru mine jucatorii cei mai buni de ieri au fost Muresan, Panin si Dubarbier.
CITEAZA
De superman1 pe 28.08.2009 la 16:04
Victorie meritata dar un meci care ridica multe semne de intrebare. De ce am inceput meciul cu o lipsa de energie si motivatie demna de o echipa de mijlocul clasamentului din Liga a II-a? Lipsa de atitudine este extrem de deranjanta cand joci cu un adversar mai slab cotat. Sa fii fost o tactica de asteptare a bosniacilor apropo de faptul ca la 0-0 noi eram cei calificati? Nu cred asta. Cred in lipsa de maturitate si in blazarea unor jucatori cheie. Panin si Tony zburdau pe margini in jurul unor adormiti - de la Cadu si Muresan pana la Nei, incluzandu-i aici si pe Culio si Dani. Lipsa de atitudine ar trebui sanctionata in ciuda victoriei. Da, 4-4-2 merge mai bine ca si 4-1-4-1 dar sa nu va imbatati cu apa rece. Nei a fost retras de multe ori si tot 4-1-4-1 s-a jucat, n-a fost un atacant veritabil. Oricum Nei este o mare dezamagire, nu tine mingea mai mult de 3 secunde sub nici o forma, scapa de ea ASAP. E foarte slab. Sa asteptam sa intre in joc? O tampenie. Unii intra pentru prima data in teren cu o formatie noua si arata ceva, Nei nu arata nimic de atatea meciuri. Dar chiar nimic, parca nu e pe teren. L-am urmarit special pe Dani, ca urmare a observatiilor lui albusibiu. Da, a jucat foarte slab si cred ca pana la urma cheia la tot ce se intampla la CFR este acolo, la trioul fundasi centrali+inchizator. Aportul lor la ofensiva echipei determina ruperea sau nu celor din atac de cei din aparare. Mi-a placut iesierea nervoasa cu mingea la picior a lui Muresan, fundas in partida de ieri, si intrarea in careul advers, prin care, desi Muresan s-a speriat vazandu-se singur si n-a tras, ne arata calitati care-i lipsesc lui Dani. Ca un plus pentru Muresan: a invatat sa suteze PE poarta. Mare lucru pentru Muri care pana acum o trimitea peste sau pe langa poarta in 70% din cazuri. Interesant randamentul lui Culio. Cand Dubarbier e extrema stanga iar Culio la mijloc intre el si Peralta, greseste foarte mult. Cand e mutat pe dreapta (la Hurachan in Chile acolo a jucat) Culio se descurca mai bine. N-am dubii in privinta sistemului de joc, 4-4-2, dar am dubii in privinta celui mai bun 11. Muresan merita sa fie inchizator in locul lui Dani, Dubarbier e cel mai bun pe stanga, Peralta pe centru e de neinlocuit. pe dreapta insa nu stiu cine e mai bun - Mara sau Culio. Nu as miza pe nici unul din ei, i-as alege in functie de randamentul de la antrenamente. La atacanti e clar.
CITEAZA
De mk pe 28.08.2009 la 14:02
De mayta pe 28.08.2009 la 13:32
BRAV0 CFR!!! CFR si Dinamo au facut cel mai bun meci Dubarbier Cadu au fost cei mai buni la CFR chiar daca Kone si Gabi au marcat...Cadu sa remarcat din migile aparate, iar Dubarbier prin ocazi, pase si cate o data in aprare orcum Brav0 CFR si brav0 Steaua si Dinamo
CITEAZA
De Cfreeeeeeeeee pe 28.08.2009 la 13:20
De marabona pe 28.08.2009 la 12:30
Ia mai da-va drakului ca deja ma enervati. Tot nemultumiti! Da ce suporteri suntei voi? A jucat cum a jucat si ne-am calificat. Nu suntem nici Barcelona nici Juventus asa ca bucurati-va ca suntem in Europa si nu in afara ei. Si un 0-0 era bun ce conteaza. Fiti suporteri adevarati ! HAI CFR !
CITEAZA
De dyya_25 pe 28.08.2009 la 12:19
BRAVOOOO CFR!!!!!BRAVO DINAMO!BRAVO STEAUA!
CITEAZA
De norbi pe 28.08.2009 la 12:17
De albusibiu pe 28.08.2009 la 12:14
Am stat acum sa vad si reluarea meciului. Dupa un meci ca asta nu poti decat sa zici cam cu jumatate de gura "Mmm, da..". E bine ca am batut si...cam atat. Daca ar fi la ca Facultate pentru un asemenea meci s-ar da cam nota 6. Un pic peste nota de trecere si cam atat, fiindca in orice moment trebuie sa ne raportam la valoarea (de fapt non-valoarea) adversarului..Dupa irlandezii stelei (cu litera mica, da), care de departe erau cei mai slabi, noi am avut parte de cel mai facil adversar, iar faptul ca pe total e 3-2 nu e tocmai onorabil pentru o echipa cica demna de Liga Campionilor. Dar haideti sa consemnam prima victorie in Cupele mari Europene pe teren propriu si banii pentru calificarea in grupele Europa League. Mai departe insa nu putem fi foarte optimisti. E nevoie de mult mai mult ca sa trecem si de grupe, asa cum ne-o dorim cu totii. Raman cele constatate dupa meciul cu Dinamo. Echipa joaca totusi clar mai bine in formula 4-4-2, se creeaza mult mai multe culoare de patrundere. In acelasi timp constat ca Nei ne e mai folositor ca titular decat Traore. Chiar daca nu intra atat in joc, chiar daca nu cara mingea dupa el si pierde multe baloane, el are totusi marele merit de a sti mai bine cum si unde sa stea in teren, astfel incat sa creeze culoare de patrundere pentru coechipieri. Prin contrast, uitati-va la Traore de cate ori vine pe zona lui Kone, cum se calca uneori in picioare. E clar ca avem si o problema cu apararea. Nu stim sa ne aparam. Ne-am incalzit cam incet, ne-au trebuit 30 de min pentru asta dar apoi, in sistemul de 4-4-2 dominam jocul in a doua repriza. De ce ne-a trebuit schimbarea sistemului in 4-2-3-1? Imediat am inceput sa jucam pe contre. Noi chiar si daca suntem asezati oarecum precaut jucam in acelasi stil ca mai inainte: fundasii laterali urca la fel, mijlocasii ofensivi sunt toti orientati doar catre poarta adversa, doar ca pressing-ul ofensiv, cel care ne rezolva atatea mingi nu mai e asa eficient si... De asta apar si problemele...N-am cum sa inteleg nici mutarea lui Conceicao din final de meci: il scoate pe Peralta (accidentat, e drept) si-l baga pe Traore. Asta in min 86. Deci la 2-0 treci in sistem mai defensiv si pe final de meci, la 2-1 si doar la un gol de dezastru treci iarasi ofensiv, in 4-4-2? Sa zicem ca nu o fi avut alte solutii pe banca, doar asa imi pot explica. Astazi ar trebui sa-i laudam pe Kone (din nou, intotdeauna el), Dubarbier (pentru ca a fost cam peste tot pe teren), pe Cadu (mult mai precis azi, aproape fara greseala) si o bila alba si pentru Culio si Panin (centrari, pase si aparitii pe culoar foarte bune). Lingura de lemn o primeste din nou, ca si in meciul cu Dinamo, Nuno Claro! Golul e doar al lui, indiferent ce s-ar spune. A inchis ochii atunci cand a intrat la minge, desi se vedea ca atacantul advers isi daduse drumul doar la intimidare. Acea lovitura libera era de prins, probabil stie si el chestiunea asta.. Drept urmare moralul i-a fost imediat scuturat si..ati vazut urmarea? Min. 91, corner pt bosniaci, Nuno Claro in loc sa prinda mingea o respinge.. Dar unde? La 3 m de el, in fata, drept in mijlocul careului mare. "Norocel" ca toata echipa adversa era pe coltul lung. Mai trec 2 min, o pasa in spate la portar si..ati vazut cum degajeaza Nuno cu piciorul? Si uite asa, cand toata echipa ar trebui sa fie solida si sa se apere sigur, portarul, cel care da tonul defensivei e cel mai subred element. A scos niste mingi in restul meciului dar, pentru mine, nimic extraordinar.. Trebuie mai mult pe viitor! Cu antrenorul nu avem ce face acum. Si noi ca si dinamovistii, cu Bonetti al lor, suntem sortiti sa ne suportam antrenorii macar pana in iarna, dupa calificarea asta. Niciunul dintre cei doi antrenori nu e pe masura echipei (Dinamo a invins prin furia jucatorilor si merita felicitata!) dar sustinerea pe care o au de la conducere + aceasta calificare le asigura un loc caldut in continuare. Acum sa vedem cu cine vom pica in grupe. Sper sa fie cat mai multe echipe latine, cu fotbalisti cat mai visatori in aparare... Sa nu uitam sa salutam aparitia lui Bus in teren. E o chestie la 17 ani sa -l schimbi pe Kone, chiar si pentru 1 min, intr-un meci de playoff de Europa League. Sa speram in viitorul sau alaturi de al clubului.
CITEAZA
De vanis pe 28.08.2009 la 11:50
Felicitari pt aceasta calificare! Dar pe viitor este nevoie de mai multa concentrare din partea baietilor atat in campionat cat si in UEFA League!
CITEAZA
De raulcfr pe 28.08.2009 la 11:47
De spongebob pe 28.08.2009 la 11:30

@ spongebob a spus pe 28.08.2009 10:12 panarama esti tu daca vb asa...nu te mai grabi sa vb asa urat de oameni pt ca nici tu nu esti mai presus.daca nuti place cum joaca n'ai decat sa zici intr'un mod civilizat.

amice, la cate se spun in forbal, nu mi se pare ca nuno claro panarama e o injurie. e o parere. accepta faptul ca nu avem portar de nici o culoare. cu sau fara talpa adversarului, nuno claro a scapat un balon usor dintre maini la golul bosniacilor.
CITEAZA
De lengyel_attila pe 28.08.2009 la 11:21
personal nu mai am nimic de comentat.Tot ce s-a scris in legatura cu echipa este valabil si acum si probabil si in viitor.Totusi cineva ar trebui sa plateasca pt campania dezastruoasa de transferari efectuate anul acesta.Pacat de banii lui Arpi.
CITEAZA
De cfr pe 28.08.2009 la 11:00
De @ spongebob pe 28.08.2009 la 10:12
De radu pe 28.08.2009 la 09:16
De claudiu-daniel pe 28.08.2009 la 09:05
De 0radean pe 28.08.2009 la 07:12
De desene pe 28.08.2009 la 06:02
sunt f fericit de calificare, emotii mari pe sfarsit, am si ragusit.. :)) a fost ok! FELICITARI DINAMO! acum am aflat de reusita lor (deabia ce am ajuns acasa :) ) HAI ROMANIA!!! HAI CFR!!
CITEAZA
De ron_eu pe 28.08.2009 la 02:41

dan_cfr a spus pe 28.08.2009 01:17 bun joc, ghinion mult si multe emotii. Bine c-a trecut cu bine!!!Fortza CFR!

Felicitari, va urez succes mai departe in Europa League! FORTZA DINAMO!
CITEAZA
De spongebob pe 28.08.2009 la 02:08
o panorama de portat nuno claro. scapa mingea din maini, si nu stie sa dea cu piciorul in ea. cu orice echipa jucam, portarul lor e peste al nostru. o sa ne mai frigem mult si bine cu portarii.
CITEAZA
De dan_cfr pe 28.08.2009 la 01:17
bun joc, ghinion mult si multe emotii. Bine c-a trecut cu bine!!!Fortza CFR!
CITEAZA
De land pe 28.08.2009 la 01:02
De marabona pe 28.08.2009 la 01:01
Am suferit pe sfarsit, dar acuma sunt foarte fericit! Bravo CFR. Pacat de Vaslui, nu ma asteptam sa piarda. Forzzza CFR si la mai mare!
CITEAZA
De elmundo pe 28.08.2009 la 01:00
Bine ca ne-am calificat insa echipa joaca cam prost...meci cu mari emotii care nu ar fi trebuit sa fie. Jucatorii n-au atitudinea care trebuie, daca conduc pe tabela cu 1 gol se retrag in aparare. Asa a fost si cu Slovan asa si cu Steaua de 2 ori. E o tactica pierzatoare, nu asa se joaca fotbalul in ziua de azi. Jocul echipei este in continuare destul de modest si scartaie in toate compartimentele plus ca am impresia ca jucatorii nu-s bine pregatiti fizic, cedeaza prea repede. De data asta am avut noroc insa daca continuam tot asa n-o sa ajungem prea departe. Sper ca lucrurile sa se-ndrepte. Forza CFR!
CITEAZA
De alexfmm pe 28.08.2009 la 00:39
sincer is multumit ca neam calificat....dar am crezut ca fac cu nervii...nu mai suport ca la fiecare meci sa am palpitatii...dao niabii de treaba....deja incepe sa u mai imi placa de conceicao...slab totusi....iar atittudinea jucatorilor...pffff.....trebui e lucrat la ea serios...is buni dar au alte mari probleme.....ceva nu imi miroase a bine pt viitorul acestui club minunat daca se continua asa.....forzza cfr....superiori tuturor......
CITEAZA
De DINAMO BUCURESTI! pe 28.08.2009 la 00:34
De cfrcluj_4_ever pe 28.08.2009 la 00:32
Felicitari CFR! Greu dar bine ca s-a terminat asa... RESPECT Dinamo! Pacat de Vaslui...Forzza CFR Cluj FOR EVER!!!
CITEAZA
De cfr_me pe 28.08.2009 la 00:25
De americanul65 pe 27.08.2009 la 23:00
Ma doare gatul, nu mai am voce... meciul bun dar prea multe sanse pentru musafiri. Cel mai important este ca CFR a castigat si continua. Hai CFR!
CITEAZA
De flor pe 27.08.2009 la 22:47
De criss pe 27.08.2009 la 22:42
De chefere pe 27.08.2009 la 22:39

flor a spus pe 27.08.2009 21:58 Se demonstreaza inca o data ca rudimentara ex campioana se descurca foarte greu atunci cand nu are sprijinul arbitrilor. Aranjamentele nu tin loc de valoare.

IN LOC SA TE BUCURI MACAR PENTRU ROMANIA DACA NU PENTRU CFR...Si lasati gargara, vina echipei a fost ca a ratat cu noinsalanta..lejer putea fi 4-0! HAI CFR! HAI ROMANIA!
CITEAZA
De badabe pe 27.08.2009 la 22:38
De anderson pe 27.08.2009 la 22:37
Asta imi place de la CFR CLUJ.Ce bine ca CFR se califica in grupele Uefa League!Asa in continuare CFR!Dar jucatorii de la CFR au jucat fantastic si Nuno Claro acum apereaza bine.Daca continoua asa CFR CLUJ poate sa fie campion in Uefa League si la Liga 1.Si poate mearga la Champions League.HHHHHHHAAAAAAAAAIIIIIII IIIIIIIIII CFR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
CITEAZA
De franarita pe 27.08.2009 la 22:37
bravo Busulica :))
CITEAZA
De flor pe 27.08.2009 la 21:58