Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
17.09.2009 FOTBAL

FINAL / CFR Cluj - FC Copenhaga 2-0

CFR Cluj întîlneşte formaţia daneză FC Copenhaga cu începere de la ora 22:05, în prima partidă din grupele Europa League. Partida va fi transmisă în format LIVE-text pe cfrmania.ro

     Foto 1

CFR Cluj: Nuno Claro - Tony, Cadu, Alcantara, Panin - Culio, G. Mureşan, Peralta, Deac - Y. Kone, Dubarbier
Copenhaga: Wiland - Pospech, Larsson, Antonsson, Wendt - Vingaard, Kristensen, Hutchinson, Kvist - Santin, Almeida

FINAL // CFR CLUJ ÎNVINGE CU 2-0!

Min 86 - Deac şutează în transversală, mingea intră în poartă, dar arbitrul nu vede că mingea a depăşit linia şi nu validează golul, lăsînd jocul să continue

Min 84 - Asediu la poarta Clujului, dar Nuno Claro reuşeşte să menţină avantajul de două goluri

Min 82 - Mara şutează peste de la distanţă

Min 77 - Intră Delaney şi iese Kristensen

Min 77 - Iese Peralta şi intră Dani.

Min 75 - Şut perfect al lui Traore de la 16 metri! CFR CLUJ - FC COPENHAGA 2-0!

Min 70 - Santin reia cu capul pe lîngă poarta lui Nuno Claro

Min 63 - Iese Vingaard şi intră Sionko

Min 59 - Traore primeşte la 6 metri cu spatele la poartă, dar şutul său din întoarcere trece pe lîngă

Min 55 - Mara intră în locul lui Dubarbier

Min 54 - Culio deschide scorul cu un şut de la marginea careului! CFR CLUJ - FC COPENHAGA 1-0!

Min 52 - Dame N'Doye scapă singuru cu Nuno Claro, dar îşi face mingea mult prea lungă

Min 46 - A început repriza a doua

Min 46 - Intră Traore în locul lui Kone

La pauză, scorul este egal, 0-0

Min 45 - Kone scapă în partea dreaptă şi trage, dar Wiland respinge. Mingea ajunge la Deac, dar şutul acestuia trece peste poartă

Min 44 - Deac, Panin şi Mureşan încearcă pe rînd să şuteze, dar sînt blocaţi de danezi

Min 41 - Santin pătrunde în partea stîngă şi şutează, dar balonul se scurge puţin pe lîngă poarta lui Nuno Claro

Min 37 - Danezii trec pe lîngă deschiderea scorului, după ce Kristensen trimite cu capul pe lîngă poartă din 3 metri

Min 34 - Culio şutează din nou de la distanţă, dar nici de această dată nu prinde cadrul porţii

Min 29 - Deac şutează de la marginea careului, dar balonul ocoleşte spaţiul porţii

Min 28 - Intră Dame N'Doye şi iese Almeida

Min 26 - Tony îi trimite lui Kone la 11 metri, dar ivorianul nu reuşeşte să preia balonul

Min 23 - Clujenii cer penalty la un presupus henţ al lui Wendt

Min 18 - Dubarbier scapă în partea stîngă, trimite un balon în careu, dar mingea este respinsă de fundaşii danezi din faţa lui Kone

Min 15 - Culio şutează de la 25 de metri, dar fără a pune mari emoţii danezilor

Min 9 - Dubarbier şutează din interiorul careului, dar Wiland respinge în faţă. Mingea ajunge la Kone, dar acesta este blocat în momentul şutului

Min 5 - Kone îi pasează în dreapta lui Deac, acesta trimite în faţa porţii, dar Dubarbier şi Peralta trec pe lîngă minge

A început meciul!

COMENTARII (66)

1 2 3
De FORZZA DINAMO pe 19.09.2009 la 12:42
De bilete pe 18.09.2009 la 15:55
De elmundo pe 18.09.2009 la 12:43
meci destul de slab facut de CFR, in nota ultimelor meciuri, din pacate. Se vede de la o posta ca jocul nu merge, este incalcit, fara nici o viziune, previzibil. Jucatorii nu se gasesc pe teren, joaca fiecare cum il taie capul. Am avut noroc ca am castigat meciul, prin 2 executii individuale. Am fost salvati de valoarea individuala a unor jucatori si noroc, nu de forta grupului, tactica si joc. Cu Conceicao pe banca nu vom lua niciodata campionatul si nici in cupele europene nu vom face mare branza. Ar trebui schimbat urgent cu un antrenor adevarat. In momentul de fata Bergodi cred ca ar fi o solutie foarte buna zic eu.
CITEAZA
De bukkosibarna pe 18.09.2009 la 11:57
BRAVO CFR BRAVO BAIETI,FORTA FORTA CFR.DACA JOACA CFR TOT ASA AVEM SANSE SI IN OLANDA CU PSV.
CITEAZA
De chefere pe 18.09.2009 la 11:42

americanul65 a spus pe 18.09.2009 07:58 Ce s-a intamplat cu Y. Kone? Este ranit rau?

se poate sa aiba o ruptura de muschi la coapsa din pacate. daca e asa...va sta cel putin 1 luna out! vedem dupa RMN...sper s anu fie decat o intindere...
CITEAZA
De FERY pe 18.09.2009 la 11:05
De cfrcj pe 18.09.2009 la 11:05
De wauw pe 18.09.2009 la 11:04
cine nu a tinut cu CFR in partida cu Copenhaga, nu e nici roman nici clujean! FORZZA CFR!!!!
CITEAZA
De wauw pe 18.09.2009 la 11:02
@ afc13 & U CLUJ: ce spuneati? :))))
CITEAZA
De noshit pe 18.09.2009 la 10:44
felicitari pt meci...mi-a facut placere sa urmaresc meciul vostru aseara
CITEAZA
De superman1 pe 18.09.2009 la 10:41

BERGODI a spus pe 18.09.2009 09:56 Cea mai inspirata alegere ar fi aducerea lui Bergodi inapoi la Cluj ar fi cel mai bine pt echipa!!! Cunoaste jucatori si sa nu uitam ce bine eram asezati tactic cu Bergodi in teren.

cred ca orice CFR-ist normal la cap se gandeste acum la varianta Bergodi.... Dar, se zice, ca sigur nu vine "pentru ca...". Anyway: sarcina numarul 1 a lui Muresan este sa caute un antrenor valabil, altfel se demoleaza tot.
CITEAZA
De albusibiu pe 18.09.2009 la 10:37
Scriu si eu dimineata fiindca la ora 4 cand am ajuns la Sibiu nu am mai avut putere sa aprind calculatorul. E bine ca am castigat fiindca, am spus, era un meci care TREBUIA castigat. Am spus-o si inainte de meci, Copenhaga e cea mai slaba echipa din grupa noastra iar faptul ca le lipseau si Gronjkaer (un fel de Trica al nostru din anul de gratie) si Ailton (accidentat rapid in meciul de ieri) i-a distrus total. Punand pressing pe ei n-au fost in stare sa lege 2 pase pe jos, si-au aratat imediat limitele. Au totusi marele merit de a juca fotbal, nici pe departe ca echipele romanesti ce vin sa se apere. O fi demnitate in jocul lor sau poate onoarea de a fi campioana Danemarcei si fosta participanta in Champions League, nu stiu, important este ca nicio clipa nu i-am vazut facand anti-joc. Ca atare nu stiu cat de entuziasmati ar trebui sa fim dupa meciul de ieri. In ceea ce priveste campionatul Romaniei absolut nimic nu se schimba si vor trebui cel putin 2 meciuri (unul cu Brasovul si urmatorul din deplasare) pentru a-mi schimba impresia. De-acord, CFR si-a aratat valoarea. Cand e vorba sa se joace fotbal (si nu altceva) ai nostri demonstreaza ca sunt buni, fara niciun echivoc. Sa vedem insa daca vom fi mai buni in grupa asta mai ales decat Sparta Praga sau, ca sa fortam putin nota, decat PSV. Eu inca nu m-as hazarda. Tactica a fost din nou cea care era sa ne puna probleme. Cu sistemul 4-5-1, chiar daca am avut ceva ocazii in prima repriza, nu stiu cum am fi marcat gol. Am avut noroc cu faza fixa, cu schema deja consacrata la CFR (golul a fost exact ca cel marcat de Culio in finala Cupei din sezonul trecut - pasa tot de la Peralta, parca). Daca nu era acea faza, sincer, nu stiu ce se intampla. Norocul a fost ca golul a venit repede si ca n-am avut ocazia sa ne convingem ca Traore nu putea razbi in jocul aerian cu adversarii directi. Dar, cand am avut 1-0 si posibilitatea unui joc de contraatac, datele s-au schimbat radicat. S-au creat spatii, s-a creat un joc in viteza, numai bun pentru noi. Asa explic eu golul lui Traore, un jucator excelent, nimic de zis, dar care SUB NICIO FORMA nu trebuie lasat sa joace singur in atac. E bine ca s-a terminat bine, ca CFR si-a recapatat poate incredere in fortele proprii, ca iarasi se aud in Europa lucruri bune de la Cluj. Dar mai e mult pana departe... Dezamagitoare prestatia sistemului cu 5 arbitri. Uratesc atmosfera si terenul de joc (fiindca sunt PREA MULTI) iar ieri si-au aratat total inutilitatea: nu au vazut hentz-ul clar al danezilor din prima repriza, nu a vazut mai ales golul lui Deac dar nici pumnul aplicat de Cadu adversarului la o faza langa careul nostru. Asadar, complet inutili asistentii. Pentru mine cel mai bun jucator a fost Muresan. A fost pur si simplu "imperial" (ca sa nu uit sintagma ce face legea acum in audio-vizualul romanesc). A recuperat o sumedenie de mingi si, marele merit, a dat drumul foarte bine la pase. Amintiti-va numai de urcarea in atac si de pasa la Traore in mijlocul careului advers. Sau de deschiderile pe flanc pentru Mara, Deac si Dubarbier. Pentru mine este cat se poate de clar ca Muresan trebuie sa fie inchizatorul nostru. As mai lauda pe Culio (pentru jocul mai ales din a doua repriza si pentru ca nu a fost mai slab decat ceilalti din linia sa), pe Alcantara (mai atent decat Cadu in interventii) si..cam atat. Restul au jucat ceea ce trebuia. Inca o nota proasta pentru antrenor: eu am inteles ca vroia sa joace in viteza pe flancuri, de aceea au si aparut Dubarbier si Deac, dar atunci cand ai 1-0 si CHIAR vei juca in viteza, pe contraatac, sa scoti un om de viteza si sa-l introduci atunci pe Mara mi se pare o prostie. Oricum, romanul a facut ce-a putut, a pasat bine, a centrat de exemplu bine la o faza la care Traore a parut impins in careu dar, oricat de tehnic ar fi ii lipseste acea zvacnire de viteza cu care isi poate lasa in urma adversarul. De-acord, nici Deac si nici Dubarbier nu au fost in regula ieri. Probabil si terenul ud a avut de-a face cu asta, mingile fiind greu de dresat, insa nu putem avea pretentia sa jucam mereu pe mese de biliard. Am vazut pe multi laudandu-l pe Nuno Claro. Hai atunci s-o luam sistematic. I-am numarat 2 mingi aeriene la care nu a iesit deloc, mai mult de jumatate din degajari anapoda.. Singura parada pe care i-o atribui este cea din finalul meciului, minutul 89, cand a scos mingea in corner. Cat despre faza dublei interventii, cea pentru care probabil il laudati cel mai mult, nu uitati ca exact la acel moment a iesit pe centrare si a respins slab, aproape, de unde a si aparut faza. Ok, sunt sigur ca se putea si mai rau si ca nu e nicio garantie ca Edi Stancioiu s-ar fi comportat altfel. Astept insa sa-si revina Peskovic de la care am sperante ca va fi salvatorul nostru. Pana atunci sa ne bucuram de victoria de ieri, dar sa ne gandim ca duminica avem inca un meci care e obligatoriu de castigat, cel cu Brasovul. Am batut Copenhaga, dar exact asa cum a facut-o si Apoel Nicosia (cu 3-1). Impresionant? Eu zic sa mai avem putina rabdare, sa ne dumirim.
CITEAZA
De BERGODI pe 18.09.2009 la 09:56
De Scippio pe 18.09.2009 la 09:28
De cristi1977 pe 18.09.2009 la 08:52
Aseara s-a vazut din nou fortza CFR-ului!.........Felicitari tuturor celor care fac parte din acest club si sper sa vedem aceleasi jocuri si in campionat!Hai CFR 1907 Cluj
CITEAZA
De kent90 pe 18.09.2009 la 08:44
felicitari ati dovedit ca sunteti mult mai buni ca si ei;) HAI ROMANIA
CITEAZA
De Hooligan pe 18.09.2009 la 08:27
De americanul65 pe 18.09.2009 la 07:58
Ce s-a intamplat cu Y. Kone? Este ranit rau?
CITEAZA
De fotbalfan pe 18.09.2009 la 05:04
bine ca am castigat. poate conducatorii trec peste orgolii sau alte cele si il aduc pe bergodi la echipa. am fi campioni fara discutie! cine stie ce s-a intamplat in trecut intre bergodi si conducere poate ne lumineaza si pe noi. puneti careva golurile pe utube sau in alta parte sa le vada si unii mai napastuiti ?:) superman: m-ai intristat cu comment-ul tau.pt ca stiu ca ai dreptate. il astept si pe albu sa analizeze. inca o data: BERGODI !!!!!!!!!!!!!
CITEAZA
De superman1 pe 18.09.2009 la 02:58
Un meci in care m-am lamurit definitiv ca aceasta echipa nu are nici un viitor cu Conceicao pe banca. O echipa fara idei, previzibila, care da goluri din realizarile individuale si nu ia goluri doar din noroc. Tactica e previzibila, jucatorii se calca in picioare si nu se simt, mingile sunt aruncate la nimereala in fata unde se spera ca vor interveni calitatile personale ale jucatorilor care sa faca diferenta. Am vazut in aceasta seara o echipa lipsita de imaginatie, previzibila dar norocoasa, slava Domnului. Cei mai buni de pe teren - Traore, Muresan, Cadu, Alcantara si Nuno Claro. Albule - sa nu te aud iarasi cu "norocel"... Petarda meciului a fost Dubarbier, urmat indeaproape de Tony si Panin. Slab au jucat de asemenea si Culio, Kone si Peralta. Deac si Mara au fost mediocri. Nu va imbatati de acest scor si nici de golul anulat, CFR-ul a jucat slab si a castigat doar pentru ca Copenhaga a jucat si mai slab. Daca managerii clubului se declara multumiti de acest meci pot sa afirm ca si ei sunt doar niste petarde care nu se pricep la fotbal.
CITEAZA
De j23 pe 18.09.2009 la 02:18
De Timisoreanu pe 18.09.2009 la 01:36
De kalmkhoor pe 18.09.2009 la 01:27
bine ca am castigat.
CITEAZA
De ko-ko pe 18.09.2009 la 01:12
@Timisoreanu : Eu sper sa nu urmam exemplu vostru, ci al nostru, adica sa castigam si in Olanda.
CITEAZA
De CFR pe 18.09.2009 la 01:11
1 2 3