Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
28.10.2009 FOTBAL

O.Z.N. în Gruia!

Jandarmii clujeni n-au putut identifica persoana care a aruncat petarda la CFR-Poli. Surse autorizate susţin că obiectul a fost lansat din zona neutra dintre cele doua galerii

     Foto 1

Incidentul "petarda", petrecut în minutul 2 al partidei de duminică, CFR Cluj - Poli (0-0), este departe de a fi elucidat. Jandarmii clujeni au studiat cadru cu cadru înregistrările video oferite de oficialii lui CFR Cluj, însă nu au putut identifica nici un suspect, nici măcar sectorul de unde a fost lansat "obiectul zburător luminos".
Surse autorizate susţin că petarda a fost lansată din Peluza I, mai precis din sectorul neutru dintre cele două galerii. Aceleaşi surse au declarat că mai mulţi studenţi bănăţeni, care şi-au procurat bilete din timp şi au trecut uşor de controlul corporal sumar, ar fi aruncat petrada pe gazon. "Am studiat îndelung imaginile trimise de CFR Cluj, dar nu ne-au ajutat deloc. Nu putem să identificăm nici sectorul şi nici persoana care ar fi aruncat respectiva petardă. Din acest motiv nu putem acuza galeria luiPoli, deoarece nu avem probă video, dar nici martori în acest sens", a explicat purtătorul de cuvînt al Grupării Mobile de Jandarmi Cluj, locotenentul Ilie Milici.

"N-am văzut nimic"
Mijlocaşul Cirpian Deac, care se afla la cîţiva metri de brazilianul Eder Bonfim în momentul incidentului, spune că n-a văzut de unde a venit "racheta". "Am auzit o bubuitură puternică şi l-am văzut pe Bonfim căzînd la pămînt. În prima faza, mi-a fost frică să mă apropiu de el pentru că am crezut că poate exploda din nou. Oricum, Bonfim n-a păţit nimic, ci chiar a jucat mult mai bine. N-am obervat nici o petardă pe gazon", a explicat amuzat Deac.

COMENTARII (42)

1 2
De politehnica pe 29.10.2009 la 21:15
http://w w w .youtube.com/watch?v=YTaeOFiCD Sk mue cfr iata dovada ,sper sa piarda nesimtiti meciul la masa verde cfr mu e cfr,noi nu am face asa ceva niciodata,mu e shi la aia care au zis ca au fost pe stadion shi au vazut ei cum olistii au aruncat
CITEAZA
De angels pe 29.10.2009 la 10:25
De abner pe 29.10.2009 la 09:25
Pai saracia ei de treaba. Stadionul are camere de luat vederi in toate colturile si nu s-a putut vedea de unde a zburat petarda? La ce saracia le-o mai pus. Sau poate-s numa de forma.
CITEAZA
De mitza_lipovei pe 28.10.2009 la 19:46
de ce o ardeti aiureah?? tot stadionul a vazut ca petarda a sarit de la tribuna 1 din coorul lu mureshan! ai d p00la voasta !! tot d asta vb si acuma!! =))
CITEAZA
De kalmkhoor pe 28.10.2009 la 17:31
Nu stim cine a lansat petarda dar oricum, galeria Timisoarei trebuie sanctionata drastic. Ei au aprins multe chestii, au aruncat pe stadion dar si inspre galeria clujenilor. De ce nu vorbim despre asta? Apoi daca ei nu creau haos, orice tentativa de lansare a petardei era mult mai usor de observat. Deci eu cred, ca cine a cauzat cavalcada, e responsabil si pentru racheta. Nu exclud posibilitatea unei regizari, adica se creaza agitatie ca cel cu petarda sa poata lansa chestia lui.
CITEAZA
De desene pe 28.10.2009 la 16:46
au sters astia stirea? ce nebunie pe`aici :))
CITEAZA
De dorin pe 28.10.2009 la 15:52
De ko-ko pe 28.10.2009 la 15:49

andrei_popa a spus pe 28.10.2009 15:40 ko-ko dai te rog add la deyu_popa@yahoo.com ???

Done.Am contul negrude...@yahoo.com
CITEAZA
De desene pe 28.10.2009 la 15:43
lumina stanga sus de la inceputul filmarii e un blit din tribune sau racheta? nu`mi dau seama. probabil a fost unul din sectorul nostru.. ar trebui gasita fata din filmare si intrebata ce a vazut. sau tipul cu cercel
CITEAZA
De andrei_popa pe 28.10.2009 la 15:40
ko-ko dai te rog add la deyu_popa@yahoo.com ???
CITEAZA
De ko-ko pe 28.10.2009 la 15:35

cfr-ista a spus pe 28.10.2009 15:21 problema e ca toata lumea era atenta la meci, sigur sunt martori dar cine stie....oricum a fost lansata din partea mea dreapta,deci dupa sector 26

Daca iau de bun comentariul tau, coroborand cu imaginile video tind sa cred ca s-a tras de la Peluza 2(sectoarele 32,33,34).De la Peluza 2 se poate expedia fara probleme peste gard.Privirea celor doi din clip indica o astfel de zona.Hai ca progresam. :))
CITEAZA
De andrei_popa pe 28.10.2009 la 15:27
Greu de zis....dar un lucru e sigur.....A fost lansata de la peluza....eu am fost la tribuna 2 cand a fost lansata petarda filmam dar nu am prins nimik.....am ceva prieteni care stiu ca au abonament la peluza 1 ...
CITEAZA
De cfr-ista pe 28.10.2009 la 15:21
De ko-ko pe 28.10.2009 la 15:18

albusibiu a spus pe 28.10.2009 15:04 Da, Koko! Aia este! Secunda 4-5 se aude clar cum ceva e lansat de acolo. Problema este ca nu se vede destul de clar daca ceea ce e alb e lansatorul sau blitz-uri din tribuna celalalta. Oricum, dupa cum se uite cei doi se pare ca petarda a fost lansata din fata lor, deci intr-adevar din sectorul neutru dintre cele 2 galerii. Acum stau si ma intreb: acolo e plin de oameni. Oare n-a fost chiar nimeni vecin cu faptasul?

E imposibil sa treci nevazut cu lansatorul in mana.Faptasul nu e vreun lunetist solitar, e chiar acolo prin tribuna, intre oameni.Depinde, sper sa nu camufleze conducerea aceasta poveste daca vina apartine vreunui clujean.Daca din doua inregistrari de amatori noi ne-am prins cum sta treaba, e chiar imposibil ca din alea 40 de camere sa nu fie nimic focalizat pe acel sector de peluza.O investigatie cu tot cu solutionare se poate realiza.Ai cercul de suspecti, ii iei, ii anchetezi, pana la urma, dincolo de orice, s-a pus in mare pericol integritatea fizica a acelui jucator.Mi se pare inadmisibila o eventuala musamalizare.
CITEAZA
De shurik'n pe 28.10.2009 la 15:16
De yo_jo,numa pe 28.10.2009 la 15:11
De realistu pe 28.10.2009 la 15:05

shurik'n a spus pe 28.10.2009 14:59 Daca urmariti reactia fetei in verde de dupa baiatul din prim plan, veti vedea cum urmareste cu privirea ceva ce pleaca din apropierea ei dar opus galeriei banatene dupa care se aude explozia. Sper ca cel ce a aruncat sa fie prins.

Asa este, dar reactia lor dupa ce au vazut racheta e una foarte calma.
CITEAZA
De albusibiu pe 28.10.2009 la 15:04

ko-ko a spus pe 28.10.2009 14:33 Cu scuzele de rigoare voi repeta ce am scris mai jos...Va rog sa intrati pe youtube, treceti la search CFR Cluj vs FC Timisoara 25.10.2009 si sa fiti atenti la urmatoarele momente: in secunda 4 baiatul cu cercel si fata din plan mai departat se intorc cu privirea undeva in stanga-spate de unde se aude un suierat(specific lansarii artificiilor), urmaresc posibila traiectorie a proiectilului, ca apoi in secunda 7 sa se auda explozia petardei de pe teren.Ce ziceti de ipoteza asta?Evident, privirea lor indica faptasul undeva in zona peluzei CFR(intrus sau nu).

Da, Koko! Aia este! Secunda 4-5 se aude clar cum ceva e lansat de acolo. Problema este ca nu se vede destul de clar daca ceea ce e alb e lansatorul sau blitz-uri din tribuna celalalta. Oricum, dupa cum se uite cei doi se pare ca petarda a fost lansata din fata lor, deci intr-adevar din sectorul neutru dintre cele 2 galerii. Acum stau si ma intreb: acolo e plin de oameni. Oare n-a fost chiar nimeni vecin cu faptasul?
CITEAZA
De shurik'n pe 28.10.2009 la 14:59
De realistu pe 28.10.2009 la 14:54

yo_jo,realistu a spus pe 28.10.2009 14:24 tu esti un mare bou,poate cel mai mare din cluj,macar numai posta idioteniile ce le visezi noaptea,cred ca mai mult de 14 ani nu ai..ca minte ma refer!oricum vad ca o dati la intors si voi,acum s-ar putea sa fie de la u criminalul,numai voi sunteti imaculati!dupa aceasta filmare pt mine e foarte clar totul,DIN GALERIA LUI POLI NU S-A ARUNCAT,VOI RAMANE DACA SUNTETI OAMENI SA-L DESCOPERITI PE FAPTAS,CA ASA CEVA SA NU SE MAI INTAMPLE!

Tu sigur esti de la U. Ai uitat sa scrii cele 2 cuvinte de baza din vocabularUl tau: "mu" si "ie", urmate de ceea ce urasti cel mai tare, nu conteaza ce. Cred ca daca ai avea o caramida la indemana, ai arunca-o cu putere in monitor.
CITEAZA
De realistu pe 28.10.2009 la 14:51

faf larage a spus pe 28.10.2009 14:34 interesanta filmare... secunda 3 se vede o urma de fum in stanga sus urmata de un suierat, ar putea fi si un delay audio din cauza caruia sa se auda putin intarziat sunetul fata de imagine... apoi bubuitura.

Daca exista un delay, e mic, de ordinul catrova zeci de milisecunde, deci nu schimba situatia. Filmuletul e cel indicat de ko-ko. In ce priveste calitatea, s-ar putea sa fie filmat cu o camera, nu cred ca o filmare cu mobilul iese atat de bine. Daca e o camera, atunci nu pot fi multe persoane care aveau la ei o camera. Daca...
CITEAZA
De faf larage pe 28.10.2009 la 14:34
De ko-ko pe 28.10.2009 la 14:33
Cu scuzele de rigoare voi repeta ce am scris mai jos...Va rog sa intrati pe youtube, treceti la search CFR Cluj vs FC Timisoara 25.10.2009 si sa fiti atenti la urmatoarele momente: in secunda 4 baiatul cu cercel si fata din plan mai departat se intorc cu privirea undeva in stanga-spate de unde se aude un suierat(specific lansarii artificiilor), urmaresc posibila traiectorie a proiectilului, ca apoi in secunda 7 sa se auda explozia petardei de pe teren.Ce ziceti de ipoteza asta?Evident, privirea lor indica faptasul undeva in zona peluzei CFR(intrus sau nu).
CITEAZA
De Maxxx pe 28.10.2009 la 14:26