Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
24.03.2010 FOTBAL

CFR Cluj devine favorită la calificarea în finala Cupei României după 1-1 în Ştefan cel Mare

Mandorlini i-a titularizat pe Peralta, Nicolae Dică şi Yssouf Kone în meciul din această seară, într-un sistem nou, 4-3-2-1

     Foto 1

Iată primul unsprezece al clujenilor: Nuno Claro - Tony, Cadu, Piccolo, Leonardo - Bottone, Mureşan, Culio - N. Dică, Peralta - Y. Kone. Golul clujenilor a fost marcat de Yssouf Kone, în timp ce pentru Dinamo a punctat Lucian Goian. Returul va avea loc peste trei săptămîni, la Cluj.

COMENTARII (140)

1 2 3 4 5 6
De ardeal pe 27.03.2010 la 15:28
De stufto pe 27.03.2010 la 11:29
De saliceanu pe 27.03.2010 la 08:47

mmstoica1978 a spus pe 25.03.2010 23:27 dica .....un papagal

Te inseli prietene. Dica a fost papagal cind juca la steaua! Stii de ce ? Pt ca era imbracat cu rosu si albastru.
CITEAZA
De bgabry pe 26.03.2010 la 12:21
Dupa parerea mea, Dinamo are prima sansa, scorul ii favorizeaza. Era bine daca se juca acest meci in Gruia si sa fie 1-1. Scorul este periculos, pentru ca Dinamo va marca in mod cert cel putin un gol. Acel Andrei Cristea este dupa parerea mea unul dintre cei mai buni atacanti din Liga I. Cat despre joc, mi s-a confirmat inca o data ca Dica nu are nici o valoare, sincer e jucator de divizia B. Imi pare rau ca Dl. Paszkany il vrea titular, sper sa-si dea seama cat de curand ca nu are cu cine. Un alt aspect.. s-au tot facut schimbari de antrenori, de jucatori, au fost nemultumiri.. dar portarul asta nu-l schimbam oare ? Se stie ca un portar face cat jumatate de echipa, toate echipele mari au portari de valoare. Nu zic ca rezervele Stancioiu sau Peskovic sunt mai buni.. dar sa aducem un portar k lumea. Un rol salvator in ofensivitatea echipei cred ca l-ar avea chiar Deac, foarte criticat pe aceste forumuri, dar care are meritul de a fi indraznet si agresiv, fapt care poate motiva ofensiva. In orice caz sper sa dispara acest Dica, sau daca se poate chiar amandoi Dica. CFR-ul merita jucatori mai buni. In rest, FORTZA CFR !!!
CITEAZA
De mmstoica1978 pe 25.03.2010 la 23:27
dica .....un papagal
CITEAZA
De clujeanul pe 25.03.2010 la 22:30
Sunt curios... Stie cineva de ce nu mai este folosit deloc Peskovic? In cele cateva meciuri in care a jucat mi s-a parut mult mai sigur decat Nuno si Stancioiu la un loc, cu priza buna la minge! Mie mi-a placut! Ce-i cu el? E destul de sumbru daca Nuno e considerat cel mai bun portar al nostru! Ar trebui incercat mai mult acest Peskovic!
CITEAZA
De daniaania pe 25.03.2010 la 16:39
poate un 4-3-3 ar fii mai bun...
CITEAZA
De gobbytzu pe 25.03.2010 la 15:23

saliceanu a spus pe 25.03.2010 13:53 ..poate preferi sa vezi suturile cu stingu'n dreptu' date de Deac..

macar am vedea vreun sut ;) ca o centrare si culio poate da
CITEAZA
De halley pe 25.03.2010 la 14:03
De saliceanu pe 25.03.2010 la 13:53

cfr a spus pe 25.03.2010 10:16 Dica n-are ce cauta la cfr, de 3 ani e terminat. I-auzi ramane, daca intram in CL.Pai ce este el, deocamdata e zero barat?

..poate preferi sa vezi suturile cu stingu'n dreptu' date de Deac..
CITEAZA
De nea_silica pe 25.03.2010 la 10:41

ulise3223 a spus pe 25.03.2010 08:37 Dupa meci erau intrebati jucatorii dinamovisti: Nu-i asa ca echipa clujeana joaca fotbal dur? Spre cinstea lor jucatorii de la Dinamo au respins asertiunea spunand ca echipa CFR joaca barbateste. Pe Telesport la un moment dat, George Stanca cel cu simpatii rapidiste a spus la un moment dat: hai sa nu mai vorbim de CFR Cluj ca o sa fie emisiune antiCFR! Ce sinceritate! Pentru un meci de cupa strategia nu a fost catastrofala. Insa, daca nu jucam la victorie in campionat, meci de meci, incepand cu meciul de la Brasov, daca nu riscam mai mult, greu vom castiga, mai degraba remizele vor fi regula. Iar cu remize multe nu vom termina nici macar pe podium! OK, suntem o echipa care pierdem greu, dar castigam aproape tot la fel de greu. In sistemul cu 3 puncte la victorie este un mare handicap. Jucam lent si previzibil, foarte putin pe aripi, nu avem practic extreme, in afara poate de zapacitul de Deac, care are o calitate: poate rupe jocul, jucand simplu si cu tupeu faze in care alti jucatori ar incerca posesie prelungita, floricele, etc. Cand ii si resuseste se cunoaste in joc. Cand nu, e blamat de toti. Cam ceva asemantor joaca si Surdu. Sunt curios daca De Zerbi cand se va reface si va juca daca poate juca extrema. Cred ca in vara trebuie ochiti doi jucatori de banda, poate chiar din Liga1. Eventual in cateva meciuri Leonardo ar trebui impins la mijloc, asa cum a jucat la Urziceni. Leonardo si Deac pe flancuri deschid optiunile de joc.

De acord cu tine. Buna şi ideea cu Leonardo la mijloc. Dar... fără conducător(i) de joc, fără un om cu fantezie, cu dribling, fără un-doiuri, pase scurte, etc. va fi tot la fel. Pase lungi, previzibile, direct pe vârfuri, prea bine marcate de atacanţi.
CITEAZA
De acdc pe 25.03.2010 la 10:31
De cfr.istul pe 25.03.2010 la 10:31
Ziceți ce vreți, eu sunt mulțumit atât de rezultat cât și de joc. Voi uitați că CFR-ul are de înfruntat meci de meci ostilitatea arbitrilor comandați de FRF ai carei angajați sunt oamenii în negru. Culmea, când a intrat și Alcantara aveam 5 fundași și 3 mijlocași la închidere (Mureșan, Bottone și Dani) și tot aveam și noi posesie și atacam.
CITEAZA
De cfr pe 25.03.2010 la 10:16
De arian pe 25.03.2010 la 09:13
De xxx pe 25.03.2010 la 08:46
De ulise3223 pe 25.03.2010 la 08:37
Dupa meci erau intrebati jucatorii dinamovisti: Nu-i asa ca echipa clujeana joaca fotbal dur? Spre cinstea lor jucatorii de la Dinamo au respins asertiunea spunand ca echipa CFR joaca barbateste. Pe Telesport la un moment dat, George Stanca cel cu simpatii rapidiste a spus la un moment dat: hai sa nu mai vorbim de CFR Cluj ca o sa fie emisiune antiCFR! Ce sinceritate! Pentru un meci de cupa strategia nu a fost catastrofala. Insa, daca nu jucam la victorie in campionat, meci de meci, incepand cu meciul de la Brasov, daca nu riscam mai mult, greu vom castiga, mai degraba remizele vor fi regula. Iar cu remize multe nu vom termina nici macar pe podium! OK, suntem o echipa care pierdem greu, dar castigam aproape tot la fel de greu. In sistemul cu 3 puncte la victorie este un mare handicap. Jucam lent si previzibil, foarte putin pe aripi, nu avem practic extreme, in afara poate de zapacitul de Deac, care are o calitate: poate rupe jocul, jucand simplu si cu tupeu faze in care alti jucatori ar incerca posesie prelungita, floricele, etc. Cand ii si resuseste se cunoaste in joc. Cand nu, e blamat de toti. Cam ceva asemantor joaca si Surdu. Sunt curios daca De Zerbi cand se va reface si va juca daca poate juca extrema. Cred ca in vara trebuie ochiti doi jucatori de banda, poate chiar din Liga1. Eventual in cateva meciuri Leonardo ar trebui impins la mijloc, asa cum a jucat la Urziceni. Leonardo si Deac pe flancuri deschid optiunile de joc.
CITEAZA
De boty1907 pe 25.03.2010 la 07:48
De bani pe net pe 25.03.2010 la 07:19
De bani pe net pe 25.03.2010 la 07:18
De bani pe net pe 25.03.2010 la 07:18
De doru pe 25.03.2010 la 06:49
De alexutzu83 pe 25.03.2010 la 03:19
De albusibiu pe 25.03.2010 la 02:26

ivest a spus pe 25.03.2010 01:06 Ati auzit cum au scandat dinamovistii "afara,afara,cu ungurii din tara"!! dar ce e asta domnilor? asta nu e rasism? nu trebuie considerate scandari rasiste? nu trebuie luate ceva masuri?

Rasism ar fi daca persoanele de etnie maghiara ar fi de alta rasa. Pana una-alta e doar xenofobie. Nu uitati insa ca la urmatorul meci cu o echipa din Bucuresti sa strigatI: "Afara, afara, cu bucurestenii din tara!"
CITEAZA
De albusibiu pe 25.03.2010 la 02:25

deaduralex a spus pe 25.03.2010 01:03 @ albusibiu: ți s-a părut un "egal de salon", ca și mie?

Nu, nu de salon. Mai degraba de balon. Pur si simplu un egal de conjunctura, datator de declaratii in stilul smuls-optimist pana la retur. Eu zic ca sansele sunt 50-50.
CITEAZA
1 2 3 4 5 6

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

Băieţi de milioane...

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar...

Supermutare! » CFR...

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara...

FC Basel - CFR Cluj...

După un început timid, în care FC Basel a făcut tot ce a vrut cu apărarea CFR-ului, clujenii au reuşit să...

Basel e în formă »...

Alexander Frei a fost menajat la ultimele partide pentru a fi pe teren la confruntarea cu CFR

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30