Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
16.04.2010 FOTBAL

Culoar pentru Boloni

Mandorlini are o ofertă din Serie A şi pleacă la vară chiar dacă face eventul. Clujenii îi oferă lui Loţi funcţia de manager general. CFR-ul schimbă antrenorul chiar dacă sezonul se încheie cu o fiesta

     Foto 1

Clujenii sînt aproape de event, dar Andrea Mandorlini are o ofertă din Serie A şi e tentat să revină în cel mai tacticizat campionat din Europa. Tehnicianul i-ar fi comunicat deja lui Paszkany că are alte planuri din vară. Nici boss-ul feroviarilor nu e pe deplin convins că Mandorlini e varianta care poate rentabiliza pe termen lung proiectul CFR, mai ales că echipa a avut evoluţii oscilante în mandatul italianului. Arpad Paszkany vrea să introducă în organigrama clujenilor postul de manager general.
În consecinţă, noul antrenor va avea atribuţii sporite: va stabili în cele mai mici detalii strategia de transferuri şi se va implica şi în organizarea centrului de copii şi juniori. Portretul robot creionat de Paszkany în discuţiile cu apropiaţii fac din Ladislau Boloni principalul candidat. "Boloni are alt nivel salarial. N-am discutat despre o posibilă venire la CFR", spunea Paszkany cu două luni în urmă, cînd s-a pus problema ca Mandorlini să fie demis. Dar plecarea anunţată a italianului redeschide "cazul Loţi", şefii clujenilor pregătindu-şi deja tactica pentru negocierile decisive cu tehnicianul liber de contract după despărţirea de Standard Liege.

5 victorii consecutive are CFR în campionat, fără gol primit
100 de mii de euro este salariul anual al lui Mandorlini la CFR, suma dublîndu-se în cazul în care echipa cîştigă titlul
800 de mii de euro cîştiga Boloni la Standard Liege numai din salariu

"Minunile" lui Mandorlini la CFR Cluj
- A perfecţionat jocul defensiv al clujenilor, echipă care a încasat, în retur, doar 4 goluri în 10 meciuri
- A gestionat foarte bine programul încărcat al CFR-ului, rulînd toţi jucătorii din lot
- A schimbat des sistemul de joc, în funcţie de adversar, şi n-a ezitat să-şi reconsidere opţiunile tactice chiar în timpul partidelor
- A evitat să-şi critice jucătorii la conferinţele de presă, în momentele dificile din startul returului

Faţa umană a lui Mandorlini
Pînă la meciul cu Dinamo, Mandorlini a fost extrem de rezervat în reacţiile şi discursul de după meciuri. Miercuri, antrenorul a explodat la golul lui Dică, imitînd zborul unui aeroplan. La final, cel poreclit "Chip de înger" s-a exteriorizat din nou şi a sărbătorit alături de fani. Mandorlini s-a îndreptat spre suporterii de la tribuna a II-a şi i-a salutat cu pumnul strîns.

"Mulţumesc pentru sacrificiu"

În faţa lui Dinamo, clujenii au reuşit cea mai solidă prestaţie din mandatul lui Mandorlini. Deşi a vrut să abordeze partida în modulul 3-5-2, italianul s-a răzgîndit în ultimul moment şi a ales să folosească un singur vîrf, optînd pentru 4-1-4-1, dar chiar şi aşa echipa sa a avut 6 ocazii de gol. "Avem o echipă puternică. Nu poate fi vorba de noroc la meciul cu Dinamo. M-a bucurat faptul că jucătorii s-au sacrificat după ce am rămas în 10", a spus tehnicianul clujenilor.

COMENTARII (46)

1 2
De Bliding pe 18.04.2010 la 13:46
De halley pe 18.04.2010 la 02:05
De gody2000 pe 17.04.2010 la 23:26
Astia chiar nu mai au ce scrie si iar inventeaza!FORZA CFR!!!!
CITEAZA
De alexutzu83 pe 17.04.2010 la 15:28
stire nefondata, deci falsa. ce trebuie crezut e ceea ce apare pe site-ul oficial al CFR 1907. Gsp si Sport/ro nu au informatii despre CFR si atunci inventeaza. nu vedeti ca scriu o stire o data la 3 zile? si nici aia buna. lasati-i sa moara de ciuda si sa scrie ca de obicei despre oieri si mieunei. lider e doar unul. sper sa termine pe 2 tm si pe 3 vasluiul. Forza CFR!
CITEAZA
De pt dragos pe 17.04.2010 la 14:36
De dragos pe 17.04.2010 la 13:06
De prk_angelo pe 17.04.2010 la 10:48
ma, sper sa nu fie adevarat:)) multi il critica pe Mandorlini, dar este cu adevarat un antrenor bun RESPECT PT MANDORLINI!!!!!
CITEAZA
De prk_angelo pe 17.04.2010 la 10:44

claus16 a spus pe 16.04.2010 22:04 presa e de toata jena... tot timpul inventeaza subiecte sa fie in centrul atentiei... sunt Polist dar Cfr-ul e singura echipa la ora actuala din campionat care joaca fotbal si care merita sa iasa campioana luni cred ca vom lua bataie de la voi dar va fi un meci interesant Forta Poli si respect Cfr

si noi avem respect pt voi :) voi aveti cea mai frumoasa galerie din romania :) orikum se stie asta FORTZA CFR!!!!!
CITEAZA
De cfr_campionii pe 17.04.2010 la 07:05
Mai GSP-istilor, apucati-va de cultivat morcovi si cartofi si lasati pe altii sa scrie despre sport. Am o puternica imprese ca scrieti astfel de articole din cauza ca va place sa pariati intre voi. Daca ala care trage un articol de 'rahat ca si asta mai si nimereste ce zice intr-un timp de 5-15 ani, atunci mai castiga o pozitie pe scara valorilor voastre nepretuite de jurnalisti zvonari. Jenant. Adica Mandorlini ar prefera sa nu participe in Liga Campionilor ca antrenor si nici sa i se dubleze salariul de la 100000 la 200000, pentru a fugi repede in Italia la penultima echipa din Serie A!?. Oac, oac oaoaoaoaaaac. Fortza CFR!
CITEAZA
De DORUTZU-27 pe 17.04.2010 la 04:33
De szsebi pe 17.04.2010 la 01:22

claus16 a spus pe 16.04.2010 22:04 presa e de toata jena... tot timpul inventeaza subiecte sa fie in centrul atentiei... sunt Polist dar Cfr-ul e singura echipa la ora actuala din campionat care joaca fotbal si care merita sa iasa campioana luni cred ca vom lua bataie de la voi dar va fi un meci interesant Forta Poli si respect Cfr

respect!!!
CITEAZA
De Gigi Becali pe 17.04.2010 la 01:18
De ko-ko pe 17.04.2010 la 00:17

deaduralex a spus pe 17.04.2010 00:09 Bine ai revenit!

Bine te-am regasit, colega! Sunt bucuros sa fiu iar acasa, printre voi.
CITEAZA
De deaduralex pe 17.04.2010 la 00:09

ko-ko a spus pe 16.04.2010 18:26 Dupa ce am cititi diverse asa-zis materiale jurnalistice, cu precadere pe gsp am si eu o intrebare legitima, in opinia mea...de ce ne urasc bucurestenii?Ce le-am facut noi lor de ne urasc atat de mult?Cu ce i-am suparat?Le-am luat mancarea de la gura, le-am baut apa din Dambovita, le-am calcat trotuarele, ce le-am facut de ne detesta?

Bine ai revenit!
CITEAZA
De cipri pe 16.04.2010 la 23:52
De dinozaurul pe 16.04.2010 la 23:00
culuoar ptr Boloni ....si buduoar ptr GSP ////acuma scrie ca Boloni a semnat ptr nationala Belgiei ,si Mandrolini isi prelungeste contractul pana in anul 2015 ....deci pana atunci salut mititeilor///si dupa aceea vine Boloni ...pana 2025....dupa aia vine Apocalipsa .
CITEAZA
De ko-ko pe 16.04.2010 la 22:56

fotbalfan a spus pe 16.04.2010 18:59 salutam aparitia prietenului nostru! la ce meciuri ai putut lipsi, dom;le! :)

Stiiiiu!!! Mi se rupe inima de ciuda, dar asta-i viata.
CITEAZA
De ko-ko pe 16.04.2010 la 22:54

superman1 a spus pe 16.04.2010 18:51 ko-kooooooo is back! ce faci ko-ko?

Hello-Hello! Chiar acum incerc sa ma pun la curent cu noutatile.Am lecturat comentariile voastre si mi-am facut cateva impresii despre meciurile pe care le-am pierdut.Datorita lui albusibiu si krucifix pot descarca respectivele jocuri de pe net si pe aceasta cale le adresez multumiri din inima; fara ei comunitatea fanilor CFR ar fi mult mai saraca, sunt gesturi impresionante realizate pana la urma in numele clubului CFR.In rest, pentru mine au trecut cateva saptamani destul de obositoare si dificile, desi petrecute intr-un mic colt de rai pe acest Pamant.Salut pe toti cei care ma recunosc si le urez sa aiba parte cat de curand de satisfactia castigari unui nou event! Forta CFR, la bine si la greu te vom iubi mereu!
CITEAZA
De pt ABANOSU pe 16.04.2010 la 22:09
De desene pe 16.04.2010 la 22:09
eu zic sa lasati topicul necomentat, nu are rost. de preferat ar fi evitarea siteului, indiferenta doare cel mai tare (mai ales la rating). mai sunt si alte locuri mult mai apreciate decat aceasta cutie de carton.
CITEAZA
De claus16 pe 16.04.2010 la 22:04
presa e de toata jena... tot timpul inventeaza subiecte sa fie in centrul atentiei... sunt Polist dar Cfr-ul e singura echipa la ora actuala din campionat care joaca fotbal si care merita sa iasa campioana luni cred ca vom lua bataie de la voi dar va fi un meci interesant Forta Poli si respect Cfr
CITEAZA