Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
16.04.2010 FOTBAL

Culoar pentru Boloni

Mandorlini are o ofertă din Serie A şi pleacă la vară chiar dacă face eventul. Clujenii îi oferă lui Loţi funcţia de manager general. CFR-ul schimbă antrenorul chiar dacă sezonul se încheie cu o fiesta

     Foto 1

Clujenii sînt aproape de event, dar Andrea Mandorlini are o ofertă din Serie A şi e tentat să revină în cel mai tacticizat campionat din Europa. Tehnicianul i-ar fi comunicat deja lui Paszkany că are alte planuri din vară. Nici boss-ul feroviarilor nu e pe deplin convins că Mandorlini e varianta care poate rentabiliza pe termen lung proiectul CFR, mai ales că echipa a avut evoluţii oscilante în mandatul italianului. Arpad Paszkany vrea să introducă în organigrama clujenilor postul de manager general.
În consecinţă, noul antrenor va avea atribuţii sporite: va stabili în cele mai mici detalii strategia de transferuri şi se va implica şi în organizarea centrului de copii şi juniori. Portretul robot creionat de Paszkany în discuţiile cu apropiaţii fac din Ladislau Boloni principalul candidat. "Boloni are alt nivel salarial. N-am discutat despre o posibilă venire la CFR", spunea Paszkany cu două luni în urmă, cînd s-a pus problema ca Mandorlini să fie demis. Dar plecarea anunţată a italianului redeschide "cazul Loţi", şefii clujenilor pregătindu-şi deja tactica pentru negocierile decisive cu tehnicianul liber de contract după despărţirea de Standard Liege.

5 victorii consecutive are CFR în campionat, fără gol primit
100 de mii de euro este salariul anual al lui Mandorlini la CFR, suma dublîndu-se în cazul în care echipa cîştigă titlul
800 de mii de euro cîştiga Boloni la Standard Liege numai din salariu

"Minunile" lui Mandorlini la CFR Cluj
- A perfecţionat jocul defensiv al clujenilor, echipă care a încasat, în retur, doar 4 goluri în 10 meciuri
- A gestionat foarte bine programul încărcat al CFR-ului, rulînd toţi jucătorii din lot
- A schimbat des sistemul de joc, în funcţie de adversar, şi n-a ezitat să-şi reconsidere opţiunile tactice chiar în timpul partidelor
- A evitat să-şi critice jucătorii la conferinţele de presă, în momentele dificile din startul returului

Faţa umană a lui Mandorlini
Pînă la meciul cu Dinamo, Mandorlini a fost extrem de rezervat în reacţiile şi discursul de după meciuri. Miercuri, antrenorul a explodat la golul lui Dică, imitînd zborul unui aeroplan. La final, cel poreclit "Chip de înger" s-a exteriorizat din nou şi a sărbătorit alături de fani. Mandorlini s-a îndreptat spre suporterii de la tribuna a II-a şi i-a salutat cu pumnul strîns.

"Mulţumesc pentru sacrificiu"

În faţa lui Dinamo, clujenii au reuşit cea mai solidă prestaţie din mandatul lui Mandorlini. Deşi a vrut să abordeze partida în modulul 3-5-2, italianul s-a răzgîndit în ultimul moment şi a ales să folosească un singur vîrf, optînd pentru 4-1-4-1, dar chiar şi aşa echipa sa a avut 6 ocazii de gol. "Avem o echipă puternică. Nu poate fi vorba de noroc la meciul cu Dinamo. M-a bucurat faptul că jucătorii s-au sacrificat după ce am rămas în 10", a spus tehnicianul clujenilor.

COMENTARII (46)

1 2
De poli timisoara pe 16.04.2010 la 21:21
De negru de oltean pe 16.04.2010 la 21:03
De ABANOSU pe 16.04.2010 la 21:00
De Cozma pe 16.04.2010 la 20:24
De Cozma pe 16.04.2010 la 20:15
De dinozaurul pe 16.04.2010 la 20:14

sz a spus pe 16.04.2010 19:10 Pana in vara ramane cu noi...sper ca la capitolul asta suntem de acord, asa e GSP-istilor/manelistilor? Deci nu merita sa va agitati degeaba...pana la sfarsitul campionatului el este ANTRENORUL CFR-ului...isi va face treaba si asta stiti ce inseamna, NU? Ori daca va avea posibilitatea sa antreneze in CL credeti ca va pleca...eu unul nu cred!!! Oricum deocamdata toate astea sunt speculatii ieftine, in concluzie habar n-aveti de jurnalism...jurnalismul nu se bazeaza pe senzatie si nici pe audienta...ci mai degraba pe informatii valide, pe bun simt, pe analiza si argumentatie si nu in ultimul rand pe corectitudine. Vai de capul vostru

Eu nu stiu de ce va mai raciti gura cu stirile gsp ...sunt penibili si diversionisti ,in loc sa scrie despre cum i-a ajutat Avram CU BRASOVUL ...si le-a dat 20 lovit libere la orice contact ,si un 11m gratis ...despre ei nimic,caci acolo e Porumboiu...
CITEAZA
De robi_net pe 16.04.2010 la 19:36
De borceaa pe 16.04.2010 la 19:36
De canadianul pe 16.04.2010 la 19:12
De sz pe 16.04.2010 la 19:10
De maxcfrmaxx pe 16.04.2010 la 19:04
De fotbalfan pe 16.04.2010 la 18:59
salutam aparitia prietenului nostru! la ce meciuri ai putut lipsi, dom;le! :)
CITEAZA
De superman1 pe 16.04.2010 la 18:51
ko-kooooooo is back! ce faci ko-ko?
CITEAZA
De ko-ko pe 16.04.2010 la 18:26
Dupa ce am cititi diverse asa-zis materiale jurnalistice, cu precadere pe gsp am si eu o intrebare legitima, in opinia mea...de ce ne urasc bucurestenii?Ce le-am facut noi lor de ne urasc atat de mult?Cu ce i-am suparat?Le-am luat mancarea de la gura, le-am baut apa din Dambovita, le-am calcat trotuarele, ce le-am facut de ne detesta?
CITEAZA
De chefere pe 16.04.2010 la 18:12
Acum, nu te supara...dar asa e... :)
CITEAZA
De chefere pe 16.04.2010 la 18:11
Cosmine...de data asta ati dat-o in bara...va spun sigur! Mai bine ma intrebai inainte decat sa bagati astfel de ineptii. Sunt SF-uri.
CITEAZA
De florin pop din linz pe 16.04.2010 la 18:00