Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
20.04.2010 FOTBAL

Timişoara a egalat CFR-ul în al optulea minut de prelungire » Stop joc!

Timişoara a oprit încoronarea Clujului la ultima fază a meciului, în minutul 98

     Foto 1

Ce start perfect a ratat Timişoara în "finala Provinciei"! Nici nu s-au aşezat clujenii în blocstart că Mansour a ţîşnit ca un glonţ printre jaloanele Cadu şi Piccolo, însă cursa lui spre gol a fost stopată neregulamentar de Nuno Claro. Era secunda 56 şi Augustus nu a dorit să aprindă derbyul, dar a detonat tribunele. Vezi cele mai tari faze din Poli Timişoara - CFR Cluj 1-1! (video)

Bănăţenii se năpustesc ca ulii spre ţintele "albe", încremenite de atacul furibund al Politehnicii. Mandorlini sesizează startul anemic al "squadrei", sărind la marginea terenului, însă glasul său e acoperit de oftatul prelung al arenei după execuţia lui Contra, la care Nuno Claro s-a arcuit serios (6).

Ratări viola în serial

Nu e timp de respiro, tibiile se ciocnesc la mijlocul terenului, iar Traore dă cu stîngul în dreptul la unica ocazie clară a "feroviarilor" clujeni din debutul de meci (10). Poli presează constant teritoriul advers, dar Mansour refuză cadoul venit din mănuşile lusitanului, trimiţînd cu capul pe lîngă poartă din 5 metri (13).



În serialul ocaziilor bănăţene, e rîndul lui Curtean, cu un voleu ce l-a lăsat spectator pe portughez pe linia porţii (19). Replica de final o dă acelaşi Mansour, care încearcă să plaseze o minge cu capul în vinclu (25). Meciul îşi pierde din intensitate, însă e doar o combustie de moment.



Inspiraţia lui Deac

La reluare, raportul se inversează. CFR trage primul semnal prin Bottone (46), iar apoi Deac înfinge cuţitul cu precizia unui chirurg, după ce anterior îl păcălise pe Taborda (56). Timişoara a amuţit, primele murmure de nemulţumire se răsfrîng din tribună într-o cortină de ceaţă şi ploaie mocănească. Cadu îşi salvează echipa, respingînd din poartă în faţa unui Mansour aflat parcă în ziua blestemată.



Finalul a fost absolut incendiar: acelaşi Cadu a intrat în poartă în locul eliminatului Nuno Claro, Poli a asediat careul advers, care a cedat tocmai la ultima fază, în minutul 97, la "capul" lui Alexa!



Cadu portar

În minutul 86, Nuno Claro a văzut al doilea cartonaş galben, fiind eliminat. Portarul a căzut la un duel cu Cisovsky, după care s-a repezit la fundaşul bănăţenilor pentru a-i cere socoteală.

Augustus Constantin

i-a arătat imediat al doilea avertisment. Mandorlini epuizase schimbările, iar Bud a vrut să intre în poartă. Căpitanul Cadu a intervenit şi şi-a asumat el această responsabilitate. Portughezul a apărat cu tricoul şi mănuşile rezervei Stăncioiu.




"

Asta-i campioana României?! O echipă ajutată de arbitri meci de meci şi care trage de timp o repriză întreagă?! O ruşine!

"


Marian Iancu, patron Poli Timişoara

"Poli a fost net superioară! Nu ştiu de ce arbitrul nu ne-a acordat penalty la faza din minutul 1. Dacă marcam atunci, sigur cîştigam!"
Cosmin Contra, mijlocaş Poli

COMENTARII (250)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
De cfrist pe 26.04.2010 la 17:52
De pt. pt saliceanu pe 23.04.2010 la 10:27
De pt saliceanu pe 22.04.2010 la 21:44
De radu pe 22.04.2010 la 18:56
De aeero pe 22.04.2010 la 16:16
De aeero pe 22.04.2010 la 16:14
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:45
CFR campioana PWULI!!!!!!!!!!!!!!!
CITEAZA
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:41

@puma20 a spus pe 22.04.2010 15:30 Mai papagalule, nu CFR-ul de de vina ca esti nefutut, asa ca dispari si varsa-ti balele acolo prin Poolisoara ta!

:)))))))))))))))))))) animal de casa ce esti :))))))))))))))))))))))
CITEAZA
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:38
la plimbare cu voi fetizelor!!!!!!
CITEAZA
De deaduralex pe 22.04.2010 la 15:33

puma20 a spus pe 22.04.2010 15:26 raspuns de pizdaa proasta ... ;) asta e adevarul sunteti niste PIZDEEE

În acest caz, tu ce ești, dacă ne tot cauți?
CITEAZA
De @puma20 pe 22.04.2010 la 15:30
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:26

deaduralex a spus pe 22.04.2010 15:25 Învață să numeri, iar apoi îți spunem.

raspuns de pizdaa proasta ... ;) asta e adevarul sunteti niste PIZDEEE
CITEAZA
De deaduralex pe 22.04.2010 la 15:25

puma20 a spus pe 22.04.2010 15:21 si totusi na-ti raspuns cate cantece aveti voi???? suporteri adusi cu barca

Învață să numeri, iar apoi îți spunem.
CITEAZA
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:21
si totusi na-ti raspuns cate cantece aveti voi???? suporteri adusi cu barca
CITEAZA
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:21

deaduralex a spus pe 22.04.2010 15:20 Dar unde există o statuie care să reziste la greutatea lui Iancu?!

statuia de muresan sclavul si lingaul lui paskany!!!!:))))))))))))
CITEAZA
De deaduralex pe 22.04.2010 la 15:20

puma20 a spus pe 22.04.2010 15:18 se urca iancu pe statuie si le da la UNGURIII MUUUIEEEEEEEEEEE

Dar unde există o statuie care să reziste la greutatea lui Iancu?!
CITEAZA
De deaduralex pe 22.04.2010 la 15:18

puma20 a spus pe 22.04.2010 15:09 pt ca cultura ta generala nare cum sa inteleaga ca noi avem lupta noastra cu federatia iar in oras a fost, exsita si va fi doar o singura echipa pe DAN PALTINISANUL care va juca tot timpul in alb/violet iar aceea fie ca sa numit RIPENSIA sau POLITEHNICA TIMISOARA sau FC TIMISOARA este a timisoreniilor si nimeni nu o poate LUA prin mijloace ilegale ...in fine nare rost sa iti explic TAS-ul a laut si va lua masurile cuvenite.....

Se pare că încă n-ai aflat noutățile: de câțiva ani, Politehnica Timișoara joacă în liga municipală din București. Între timp s-a mutat în orașul vostru o echipă din Bragadiru, care acum se numește "FC Timișoara".
CITEAZA
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:18
se urca iancu pe statuie si le da la UNGURIII MUUUIEEEEEEEEEEE
CITEAZA
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:18

deaduralex a spus pe 22.04.2010 15:15 Aoleo, niciun cuvânt n-ai priceput din toată propoziția? Scuze, n-am timp să ți le explic pe toate. Poate ar fi mai bine să deschizi un dicționar. Sau poate chiar să mergi la școală.

nai cum sa explici deoarece limba de circualtie la voi acolo la POPLACA E OZOSEPT ...bozgorilor ...unguri infecti ce sunteti nespalatiilor
CITEAZA
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:17
ce rau e sa fi inconjurat de UNGURI ....sa te conduca un ungur :))))) ce tristi sunteti.....noi macar vb fapte reale nu ca voi SFI ca iancu e tigan ....PASCANI E UNGUR noi vb pe acte :))))) voi traiti din povesti.....
CITEAZA
De deaduralex pe 22.04.2010 la 15:15

puma20 a spus pe 22.04.2010 15:10 Nu mă refeream la locuitorii județului Timiș, ci la cei de teapa ta

Aoleo, niciun cuvânt n-ai priceput din toată propoziția? Scuze, n-am timp să ți le explic pe toate. Poate ar fi mai bine să deschizi un dicționar. Sau poate chiar să mergi la școală.
CITEAZA
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:13

cata a spus pe 22.04.2010 15:11 tu n-ai ce comenta ma deoarce in primul rand nu stii sa scri corect

iar tu esti o PIZzDA!!!!!!! CFR sa joace pe teren!!!!!!! iar voi sa nu mai dati cu artifici si petarde ca nu e revelionul cand jucati cu timisoara!!:)))
CITEAZA
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:12
voi clujenilor ar trebuie sa va vedeti lungul NASULUI !!!! ..... voi nu mai fiti tari in gura ca va semnalizati si mai tare prostia toata tyara vede clar ca CFR este ajutat de arbitri iar CFR fuge de arbitri straini...iar CFR nu joaca nimik mai ales la timisoara a tras de timp din minutul 10 .....voi pe stadioane nu contati....nu existati....aveti ep deasupra si un conducator UNGUR rusine ciobaniilor
CITEAZA
De cata pe 22.04.2010 la 15:11
De puma20 pe 22.04.2010 la 15:10

deaduralex a spus pe 22.04.2010 15:06 Spune-mi ce cuvânt n-ai priceput, încerc să ți-l explic.

Nu mă refeream la locuitorii județului Timiș, ci la cei de teapa ta
CITEAZA
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

Băieţi de milioane...

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar...

Supermutare! » CFR...

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara...

FC Basel - CFR Cluj...

După un început timid, în care FC Basel a făcut tot ce a vrut cu apărarea CFR-ului, clujenii au reuşit să...

Basel e în formă »...

Alexander Frei a fost menajat la ultimele partide pentru a fi pe teren la confruntarea cu CFR

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30