Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
10.05.2010 FOTBAL

FINAL » Univ. Craiova vs. CFR Cluj 2-3

CFR Cluj are nevoie de un rezultat pozitiv, astăzi, împotriva Craiovei, pentru a rămîne în cursa pentru titlu de campioană

     Foto 1

Univ. Craiova 21. Lung Jr., 18. Dănănae, 7. V. Găman, 17. Bălace, 4. Iliev, 2. Bărboianu, 30. Prepeliţă, 13. Dilevski, 20. Dina, 11. Al. Piţurcă, 9. M. Costea
Antrenor: Mark Wotte
Rezerve: 22. Merlier, 23. Buşu, 3. R. Barbu, 25. Firţulescu, 19. Ologu, 18. Gângioveanu, 16. C. Crăciun.


CFR Cluj 1. Nuno Claro, 4. Panin, 20. Cadu, 15. Alcantara, 66. Edimar - 6. G. Mureşan - 77. Deac, 7. E. Dică, 19. Culio - 9. L. Traore, 85. Bud. Antrenor: Andrea Mandorlini
Rezerve: 44. Stăncioiu, 13. Piccolo, 2. Tony, 8. Peralta, 30. De Zerbi, 17. Y. Kone


COMENTARII (228)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
De ecriss pe 11.05.2010 la 14:26
Bravo echipei CFR cluj! vom fi campionii! Omul meciului cred ca a fost De Zerbi alaturi de peralta. bud a fost si el bun. Felicitari sincer. Cat despre Iancu, nici nu vreau sa ma gandesc cum curgea unsoarea de pe el la 3-2. Forta CFR Cluj! Te iubim mult de tot!
CITEAZA
De ko-ko pe 11.05.2010 la 09:33

albusibiu a spus pe 11.05.2010 09:11 Multumesc Koko, dar daca a iesit mai bine comentariul de ieri se datoreaza tot echipei si meciului, un mijloc de inspiratie perfect! Cat despre veniturile mele si jurnalismul, acum in criza toata lumea ar avea nevoie de venituri rotunjite si peticite cumva. Dar ceea ce e important este sa scrii fara sa astepti nimic, sa scrii liber ca si gandirea. Fiindca eu chiar cred si simt ca atunci cand te plateste sufletul iese mult mai bine decat cand la capatul articolului sta o factura. Sa speram ca Urziceniul se impiedica fiindca deja mi-am rezolvat problemele pentru a veni sambata la Cluj la posibila mare sarbatoare a castigarii campionatului.

:) Mai ai din cand in cand tendinta sa folosesti termeni dintr-un "limbaj de lemn"(singurul lucru pe care ti-l pot imputa), dar in rest legi ideile logic, artistic, pastrand mereu un dialog virtual cu cititorul ceea ce-l binedispune si ii suscita un interes suplimentar pe durata lecturii, ai inspiratia de a face in permanenta comparatii extrem de reusite, folosindu-te practic de orice domeniu al cunoasterii umane(istorie, literatura, film, teatru etc), si desigur ai interesul, pasiunea si stiinta jocului de fotbal, precum si rabdarea de a ne descrie si explica felul cum vezi tu acest joc.Personal, as cumpara un ziar de sport in care tu postezi zilnic sau saptamanal un editorial.Uneori banii inseamna incurajare, apreciere, respect si consideratie pentru timpul acordat activitatii prestate si nu doar o "leafa", "un colt de paine", un mod de a supravietui, cum romanul fatalist e obisnuit sa creada in imensa-i neincredere.Orice decizii vei lua in aceasta privinta, asigura-te doar sa fie cea care iti aduce satisfactia deplina.Si da, ma duc imediat la biserica sa pun niste acatiste pentru Bistrita.hahahaa
CITEAZA
De albusibiu pe 11.05.2010 la 09:11

ko-ko a spus pe 11.05.2010 08:40 @albusibiu: scrii tot mai bine si mai bine.Parerea mea ca e pacat sa-ti irosesti talentul si stiinta doar pe aici.Nu vad nici o problema sa-ti rotunjesti veniturile din jurnalism.Multumim ca esti alaturi de CFR! Cum ti-am spus mai demult, suntem privilegiati de compania ta.

Multumesc Koko, dar daca a iesit mai bine comentariul de ieri se datoreaza tot echipei si meciului, un mijloc de inspiratie perfect! Cat despre veniturile mele si jurnalismul, acum in criza toata lumea ar avea nevoie de venituri rotunjite si peticite cumva. Dar ceea ce e important este sa scrii fara sa astepti nimic, sa scrii liber ca si gandirea. Fiindca eu chiar cred si simt ca atunci cand te plateste sufletul iese mult mai bine decat cand la capatul articolului sta o factura. Sa speram ca Urziceniul se impiedica fiindca deja mi-am rezolvat problemele pentru a veni sambata la Cluj la posibila mare sarbatoare a castigarii campionatului.
CITEAZA
De albusibiu pe 11.05.2010 la 08:59

bergomi a spus pe 11.05.2010 07:33 respect,scrii mai bine ca majoritatea ziaristilor de sport...referitor la de zerbi,mandorlini vroia sa-l bage pe kone dar el sa dus si i-a zis sa-l bage,a zis ca nu garanteaza ca o sa-i castige meciul da egal o sa faca,crede-ma ca stiu ce vb,sunt amic cu roberto,nu am apucat sa vb cu el da i-a zis la un prieten prin care l-am cunoscut.Si la 11 metri s-a dus la Cadu si i-a zis ca daca nu-i sigur pe el sa lase sa bata ca el da gol.Si inca ceva,intr-o luna deja intelege aproape tot si a inceput sa vb romaneste,la intrebat prietenul meu de ce vrea sa invete ca oricum sta doar o luna,a zis ca el e intr-o tara straina si tre sa vb si sa se adapteze,si-a cumparta dictionare si vrea sa-si ia profesoara,e unu ce mananca fotbal pe paine,pacat ca nu vrea sa ramana din vara pt ca rea familie si fetitza cea mare merge la scoala si aici nu este scoala italiana,da cine stie poate reusesc sa-l convinga conducatorii nostri!!!Inaca doi pasi si vine titlul doi....FORZA DRAGA CFR!!!!!!!!!

Ceva am vazut si eu din ceea ce povestesti tu. La penalty intr-adevar aparare De Zerbi intr-un cadru ducandu-se sa ia mingea de la portarul lor si uitandu-se catre Cadu. Si da, chiar si eu vorbeam cu prietenul cu care am vazut meciul ca asteptam sa intre Kone in teren si nu De Zerbi. Mi s-a parut disperata miscarea (asa cum am spus) din partea lui Mandorlini dar...De Zerbi e o valoare certa..Sper sa aiba sansa sa confirme in meciurile ce urmeaza acum.
CITEAZA
De cfr.istul pe 11.05.2010 la 08:42
Mulțumim lui Dumnezeu! Să nu uităm în ce moment ne-a întins mâna! După atâtea nedreptăți diabolice...
CITEAZA
De ko-ko pe 11.05.2010 la 08:40
@albusibiu: scrii tot mai bine si mai bine.Parerea mea ca e pacat sa-ti irosesti talentul si stiinta doar pe aici.Nu vad nici o problema sa-ti rotunjesti veniturile din jurnalism.Multumim ca esti alaturi de CFR! Cum ti-am spus mai demult, suntem privilegiati de compania ta.
CITEAZA
De ko-ko pe 11.05.2010 la 08:35
Iata si "analiza" prosport, dragi compatrioti: <<< La Turnu Severin am auzit în jur oameni exclamând la final: "Prea de tot! Las-o-ncolo! S-a ajuns prea departe!". Dacă dovezi nu există, sunt suficiente semne de întrebare ca meciul Craiova - Cluj să fie cel puţin ciudat. Mai nimic de spus despre prima repriză. Clujul a fost cam ca la înfrângerea cu Astra. Aceeaşi mandolină scâlciată şi dezacordată. În schimb, Craiova a început cu pieptul sus, a marcat două goluri şi părea că nimic nu o opreşte de la a obţine trei puncte echivalente cu salvarea. Vine şi eliminarea lui Alcantara şi totul părea şi jucat. În pauză însă, clujenii încep să joace din ce în ce mai bine. 1. La oficială, în loja gen acvariu, cei din staff-ul Clujului vorbesc la telefon. Un pic bosumflaţi, dar bizar de liniştiţi. Pe Mititelu îl regăsim tot vorbind la telefon, dar atât de agitat, de zici că se scufunda planeta. Se mişcă fără ţintă prin faţa intrării în tribuna oficială cu telefonul în mână şi bodyguarzii după el. Stările astea de spirit ar fi trebuit să fie inverse. 2. Începe repriza a doua, iar Craiova se retrage, deşi avea un om în plus, iar Clujul era tot o echipă anostă. Câţiva olteni, gen Mihai Costea, continuă să vrea. Alţii se înghesuie să ceară schimbare încă din minutul 50! Loviturile Clujului vin calculate, iar lumea începe să huiduie. Explicaţia oficială de la final: unii craioveni au căzut fizic. 3. CFR mai are nevoie de un gol, dar acesta nu cade. 2-2 nu-i ajută pe ardeleni. Unul dintre fundaşii centrali ai Craiovei rezolvă necunoscuta făcând un fault aberant în careu. E vorba de Iliev, cel pe care îl suspectaseră oltenii că e cel mai bun prieten al exclusului Trică! Cu Iliev, Mititelu a fost în dubii dacă să-l lase sau nu să joace acest meci. A ales să-l lase. 4 . La final, ardelenii de pe teren se bucură zgomotos. La oficială, conducătorii lor nu exultă însă, aşa cum ar fi fost logic să-i vedem. Vorbesc din nou la telefoane şi îşi trec mâinile prin păr, răsuflând uşuraţi, ca după o operaţie pe cord. Mititelu dispare! 5. În fine, o scenă de lângă autocarul Craiovei. Colegii săi trec pe lângă el, iar Dina răcneşte: "Îmi vine să-mi bag p... în el de fotbal! Nu ştiu cum se făcea că sărea mingea numai la ei! De ce, mă, de ce?". Subscriem din nou. 6. În prima repriză, Craiova a avut trei cartonaşe galbene (Dănănae, Piţurcă şi Dilevski), timp în care echipa a marcat de două ori, neprimind vreun gol. După pauză, nu s-a văzut niciun alt avertisment până la cel al lui Iliev în ultimele minute, la penalty. În ciuda faptului că era vital pentru ea să învingă, Craiova n-a mai apelat la nicio intrare mai dură, mai tare, părând că nu are vreun obiectiv la acest meci. 7. Alex Piţurcă cere schimbarea în minutul 83, la maximum un minut după ce Craiova efectuase toate schimbările. Până la final, oltenii au jucat în zece oameni. 8. Două episoade de dinaintea meciului de ieri: la victoriile din deplasare cu Vasluiul şi cu Rapidul, Silviu Lung jr primeşte de fiecare dată cartonaşe galbene pentru trageri de timp (la Vaslui, chiar "roşu"), în condiţiile în care echipa sa ţinea de un rezultat pozitiv. Ieri nu s-a văzut acest lucru nici la 1-2, nici la 2-2. 9. Dilevski, impecabil în prima repriză, a cerut inexplicabil schimbare în partea a doua a meciului. acuzând crampe musculare, în condiţiile în care niciodată în acest campionat nu a invocat astfel de motive pentru a cere schimbare. 10. La finalul meciului, Iuliu Mureşan a anunţat că şi l-ar dori pe Mihai Costea la CFR din vară. Curios sau nu, după ce acum două sezoane a pierdut cu Steaua în ultimele etape, Craiova l-a dat în Ghencea pe Andrei Ionescu - pe 500.000 de euro. La fel de curios, după ce au pierdut cu Vasluiul acasă, sezonul trecut, oltenii l-au dat pe Gângioveanu în Moldova pentru 350.000 de euro, împrumut pentru câteva luni. Cine va merge la CFR din vară?>>>
CITEAZA
De bergomi pe 11.05.2010 la 07:33
De albusibiu pe 11.05.2010 la 02:04
Mintea italianului cea de pe urma Die Hard versiunea 2010! Numai Bruce Willis mai lipsea azi pe teren. Sau poate ca a fost? Cate un mic „action hero” in sufletul fiecarui jucator cfr-ist? Ori poate, mai cinematografic, am asistat la un nou episod din seria Rocky, nu credeti? Mai intai CFR-ul intins la podea, numarat, aproape sa se arunce prosopul sperantelor noastre (nu degeaba titrau cei de la DigiSport „CFR K.O”). Iar apoi s-a ridicat, incet-incet a capatat puteri nemaibanuite si intr-un punct culminant parca desfasurat cu incetinitorul in inimile noastre am dat pumnul decisiv, cel care a trimis Stiinta in lumea viselor de B. Un meci de pus in rama, un meci de vizionat pe youtube, in momente grele si triste, cum eu personal fac mereu folosind medicamentul impotriva tuturor durerilor „Roma-CFR”. Un meci cat un campionat, exact ca un campionat, cu poticneli, cu nereusite, cu frustrari si cu final fericit pentru noi. Sunt multe lucruri care aseamana meciul de azi cu momentul de aur din 2008, cu U Cluj-CFR: incepand de la configuratia stadionului, cu publicul venit in numar mult prea mare pentru campionatul nostru si atmosfera de meci decisiv, trecand prin ora jocului si soarele destul de arzator de mai si terminand cu rezolvarea meciului dintr-un penalty incontestabil. Si parca pentru a merge si mai departe, tot Cadu l-a executat si tot cam pe la „botul” portarului. A fost exact ca atunci, doar cu un plus-surplus excesiv de adrenalina. Se poate spune in doua feluri: ca niciun suporter nu ar trebui sa treaca prin ceea ce am trecut noi azi sau, tocmai, ca fiecare suporter si-ar dori sa aiba parte de ceea ce ne-a fost sortit azi. Fiindca ii putem spune oricum, lupta, rasturnare de situatie, superioritate la toate capitolele dar, mai presus de orice este Soarta! Totusi, sa pastram un dram de realism in trairea momentului. Nu mai demult de acum cateva saptamani am mai trait un moment de mare entuziasm, atunci cand CFR-ul luase avans considerabil si tot am ajuns sa tremuram de spaima ca bantuiti de stafii de Urziceni la acest moment. Asadar mai sunt 2 etape, in care multe se pot intampla, cu sau fara controlul nostru. Ne-ar putea ajuta un pas gresit al Urziceniului (care la Bistrita are de jucat cu o echipa suficient de valoroasa cat sa-i incurce si mai ales la Iasi vor avea in fata o echipa disperata) dar la fel ne-ar putea incurca teribil o intamplare nefericita sambata cu International. Credeti ca ceea ce a patit azi Timisoara nu se poate intampla si CFR-ului? Si apropo de asta, trebuie sa-i multumim inca o data Gazului. Ne-a ajutat la promovare, ne-a ajutat si acum. In opinia mea, dintre cele 2 contracandidate principale la titlu, nu Urziceniul era cea mai periculoasa ci tocmai Timisoara. Asadar am sarit in sus de bucurie dar sa ne intoarcem inapoi si sa ramanem cu picioarele pe pamant. Cel putin pana sambata cand s-ar putea sa declansam marea sarbatoare. Deja e atat de aproape ca nici nu-mi vine sa cred ca exact acum 7 ore, azi la ora 17, nu mai speram in ea. Cred ca doar Nostradamus ar mai fi putut fi singurul cfr-ist increzator, nu? Ni s-a dat o sansa enorma si acum e sigur ca trebuie sa n-o mai scapam printre degete. Acest campionat pare sa ne fie destinat, prea s-au aranjat de fiecare data lucrurile favorabil pentru noi. Sunt sigur ca Dumnezeu este cfr-ist dar, incep sa cred tot mai mult ca pana si sfintii ne fac galerie. .... Acum insa sa revenim in registrul real si sa vedem lucrurile faptic. Am jucat cu o echipa aflata totusi in zona rosie a retrogradarii. Poate ca a ajuns acolo oarecum nemeritat, prin ghinioane si intamplari nefericite. Poate ca a aratat ca e puternica atunci cand a batut Vasluiul sau Rapidul.. In campionatul de anul asta insa oricine poate sa bata pe oricine, asadar aceste victorii episodice nu sunt un argument. Altceva conteaza: jucatorii. Cu cine sa bata Craiova? Florin Costea a devenit deja un „star”, ba mai mult, un star accidentat. Dananae (un jucator bun) de-abia si-a revenit si il pandeste o alta accidentare – pare fragil. Mihai Costea e ca si fratele sau dar mult mai inchipuit, Gangoveanu, Lung & comp. mai au mult la capitolul maturitate in joc (si asta se vede in inconstanta cu care trateaza fazele) ca sa nu mai vorbim de Piturca, un jucator care bifeaza echipa si anul, care de bun ce este nu e pastrat nicaieri. Sa mai adaugam si faptul ca oltenii au schimbat, cred, 4 antrenori sezonul asta de cred ca jucatorii nici nu mai recunosc in meci timbrul vocal de pe banca. Inteleg ca le-a ajuns si lor cutitul la os si ca, dat fiind faptul ca puteau face impresie decizand campioana au primit si ei o mare doza de curaj si incredere in sine. Totusi, sa nu facem dintr-un biet tantar retrogradabil un armasar impecabil. OK, Craiova a fost intotdeauna Craiova, meciurile cu ei au fost totdeauna grele....dar si frumoase. Fie infrangeri rusinoase sau victorii glorioase, fie lupte eroice cum a fost in tur, in Cupa. Totusi in ceea ce am vazut si azi ca si in ultimele lor partide, Stiinta e o echipa dupa numele patronului ei: mititica. ... In conditiile astea faptul ca am invins intr-un meci cu ei n-ar trebui sa fie un motiv de glorie. Da am jucat tontoroiul pe conceptul de imposibil insa inainte de toate ar trebui sa vedem cum am ajuns sa avem acest meci imposibil?! Meciul a inceput cumva de la 2-0 pentru ei sau de la 0-0? Nu cumva mai intai am stricat totul, ca atunci cand dai cu mana peste un puzzle, imprastii toate piesele si apoi te chinui sa le repui la loc, una cate una? Cum am reusit asta? Lipsa de concentrare, de dorinta de victorie? Nu, nici gand! S-a vazut determinarea jucatorilor, de la modul in care au alergat pe teren (de la inceput) si pana la cum s-au certat cu arbitrii si cu adversarii. Asadar nu ambitia le-a lipsit azi ci putinta! De ce asta? Sa fie lipsa de valoare? Poate, partial si asta, dar doar intr-o mica masura. Si atunci lipsa a ce? A clarviziunii tactice. Mandorlini a zbarcit-o rau de tot in asezarea initiala a echipei. Bun, a incercat el ceva ce semana cu o asezare logica: 4 aparatori (care de multe ori tineau un singur om – si acela un Piturca!), 2 varfuri (ce mult ne-am dorit asta) – insa care jucau doar cu spatele la poarta si mai ales prin asezarea de la mijloc, unde doar Muresan am inteles ce cauta pe teren. Deac, Culio si E. Dica cred ca nici acum nu stiu ce au trebuit sa joace fiecare, care, unde si ....de ce?!? Am jucat o intreaga prima repriza si o insemnata parte din a doua fara conducator de joc! Asadar, dupa cat am criticat noi pe N. Dica, antrenorul ne-a inteles mesajul: l-a scos....fara sa introduca pe nimeni in locul sau! Acum revedeti meciul si observati ca pana in minutul 55-60, deci pana cand au fost aruncati la disperare De Zerbi si Peralta in teren jocul nostru a insemnat pase de 20-40, chiar 50 de m pe varfuri. Ici-colo cate ceva, cate o pasa scurta...doar ca inceputul fiind dezastruos picioarele se inmuiasera, jucatorii isi pierdusera total increderea in sine. Vazand cum jucau ai nostri la 0-2 chiar am zis ca ar trebui facute 2 schimbari chiar si atunci, in min. 30, in ciuda oricaror logici de antrenorat. De ce? Pentru ca cei de pe banca nu erau contaminati de ideea „suntem blestemati, nu ne iese nimic”, pentru ca ei ar fi intrat in teren sa joace, ar fi venit cu mintea limpede a lucrurilor ce se vedeau de pe margine. Si s-a vazut pana la urma, pentru fiecare in parte, ca a fost justa introducerea lor in teren. De ce am spus ca au fost schimbari disperate? Exemplific cu introducerea lui De Zerbi in locul lui Edimar. De Zerbi, cel care jucase doar 15 min cu Unirea Alba Iulia, intra intr-o situatie limita?! La a doua atingere a fost insa in careu, a incercat sa suteze, i-a fost mingea oprita cu mana dar a ajuns la Traore care a marcat pentru 1-2. Disperarea te face uneori sa iei decizii rapide. Si de foarte multe ori, cele mai bune decizii sunt exact cele „fulger”, cele luate din instinct. Mandorlini ar trebui asadar sa-si asculte mai mult instinctele decat strategiile. Nu cred ca are cine stie ce strategii dar cu certitudine are instincte de antrenor. Unde a gresit grav Mandorlini azi (ca si in ultimele meciuri de altfel). A facut o echipa de „berbec de asediu”. Fara cap limpede pe teren, fara un om care sa ridice privirea si sa caute solutii nu se putea face nimic. Uitati-va doar de cate ori a fost oprit Culio azi (cel care era marcat special mai mereu cu 2 oameni!), priviti la Bud la una dintre cele 2 faze ale noastre din prima repriza, cand in loc sa paseze in lateral 2 m pentru Traore in fata portii a preferat sa mai traga aiurea. Priviti apoi pe Deac cel al carui efort era lipsit de rezultate, frustrant pentru el, lucru vazut din comportamentul de pe teren: acea tentativa de lovitura cu capul a adversarului se putea lasa rau de tot pentru noi, ca sa nu mai vorbim de impingerea oponentului, in tusa, din a doua repriza, in situatia in care avea deja un galben. Daca n-am fi avut deja un om in minus el era cel eliminat atunci. E. Dica, a incercat...Si-atat. Cadu, a gresit la ambele goluri ca si la inca 2 faze, una dintre ele fiind cea in care craiovenii au avut singura lor ratare (nu doar reusite) din prima repriza, acea iesire aiurea la off-side a noastra. Cum a gresit Cadu? A stat mult, mult prea departe de omul pe care trebuia sa-l tina. Mereu la 3-5 m distanta de el. Asa am primit ambele goluri si la fel asa reuseau atacantii Craiovei sa tina oarecum de minge la noi in teren. Aveau timp sa vina si sa receptioneze pe piept, pana ajungeau aparatorii nostri langa ei. La primul gol sunt mai multi vinovati: Culio (pentru ca a fost naiv atunci cand a fost invartit de catre Prepelita in tusa), apoi Muresan cel care nu s-a putut tine de mijlocasul craiovean (desi treaba lui nu este de a se tine de un om in flanc si pe linia de fund), Edimar ca nu a venit sa inchida flancul ce de fapt era al sau, Alcantara, fiindca era in careu dar s-a plasat ca si cum n-ar fi fost nicio clipa acolo si Cadu fiindca a stat pe calcaie, privind ce poate face adversarul tot cu calcaiul. La al doilea situatia e mai simpla: Cadu si Nuno Claro. Cadu a incercat sa mai repare ceea ce stricase prin distanta prea mare de adversar, s-a apropiat de jucator, s-a pus in pozitia de inchidere a unghiurilor dar raul deja fusese facut, iar Nuno Claro fiindca orice gol pe coltul scurt e totusi gol de portar. Practic din primele 2 ocazii, am luat 2 goluri. Situatie de plumb, nu? Edimar si Panin au fost de asemenea foarte slabi. In conditiile in care nu aveau oameni de tinut treaba lor ar fi trebuit sa fie una preponderent ofensiva. Nu-mi amintesc de combinari ca lumea, in viteza ale celor doi cu coechipierii insa imi amintesc de mingi centrate total aiurea. Practic cu ei pe teren noi am jucat cu 2 oameni in minus. Cat de grea era munca lui Panin? A aratat-o Piccolo, cel care a tinut de unul singur si flancul si zona centrala. .... Eliminarea lui Alcantara? Ne-a facut un bine. Practic arbitrul parca a stiut exact cum sa inlature tumoarea din jocul nostru. E corecta eliminarea? Evident nu era de rosu. Insa Alcantara era in situatia in care deja avea galben. A pus mana in fata adversarului asa ca erau ceva conditii, mai ales dupa semnalizarea tusierului sa primeasca al doilea galben. Si apoi, sa nu uitam, Deac a scapat tare ieftin fara rosu la faza „a la Zidane” de la 0-1. Daca era un Materazzi acolo care sa simuleze bine era rosu cert! Eliminarea lui Alcantara a fost sfarsitul si inceputul nebuniei. Sfarsitul nebuniei tactice, a jocului haotic si inceputul nebuniei partidei, o intriga perfecta pentru ce a urmat. Indiferent de ceea ce se spune, pentru orice echipa un om in minus inseamna probleme. Ati vazut bine ce a „reusit” Contra la Timisoara. Dupa ce el a luat rosu a fost „game over” pentru Poli. La CFR insa e psihologie inversa. Deja de atatea ori am avut oameni eliminati incat cred ca a devenit o a doua natura, o adaptare darwinista sa jucam asa. Daca tot suntem campionii cartonaselor rosii, haideti sa vedem de cate ori asta a insemnat o piedica. Cu Astra Ploiesti in tur am castigat cu 1-0 dupa ce pana la pauza, la 0-0, Nuno Claro fusese eliminat. Cu Dinamo, in cupa, am dat 2 goluri cu un om mai putin pe teren si am egalat, e drept, norocos, in campionat, fara Deac in teren!! Cu Sparta Praga, am egalat cu 2 oameni mai putin, o performanta aproape la fel de mare cu cea a celor 3 goluri de azi! Eu zic ca noi ar trebui sa ne bucuram ca la gol atunci cand jucatorii nostri iau rosu! E o forma fotbalistica a serialului „The Incredible Hulk”, cu celebrul citat „Don’t make me angry. You wouldn’t like me when I’m angry”. Iata ca dupa un astfel de episod CFR atinge temperatura de fierbere, se face verde, ii cresc muschii si isi face praf adversarii....Bun, sa spunem totusi si lucrul frumos: e o dovada de tarie de caracter, nimic mai mult sau mai putin! .... Ce s-a intamplat in a doua repriza? De ce s-a retras Craiova? Au cazut fizic? Da, cazi fizic in minutul 60-65, nu imediat dupa pauza, cand vestiarul iti mai da macar un strop de energie. Si atunci? A fost blat? Ineptiile nu se discuta in acest loc. Priviti doar reactiile jucatorilor craioveni de la fiecare gol, priviti cum Silviu Lung Jr. e aproape, teribil de aproape sa scoata penalty-ul. Eu sunt sigur ca un portar care stie ca e blat are metode de a-i semnaliza adversarului unde sa traga si are grija sa sara in partea celalalta. De fapt asa ceva nu exista decat in mintea celor care au puterea si obraznicia sa creada asa ceva. Nu poate fi blat, decat pe un creier plat...si neted. Ar trebui totusi sa degustam din plin valul de tampenii ce se va revarsa asupra CFR-ului, fiindca in Romania asta e o forma a neputintei de a-ti fi egalata valoarea. Sa explic totusi ce s-a intamplat in a doua repriza e foarte simplu! Sindromul „Romania – Franta 2-2” din preliminariile Campionatului Mondial. Ai 2-0, vezi ca poti controla jocul....Dar esti roman si faci pasul in spate pentru ca iti este mult mai comod asa. Sa te aperi, sa sabotezi jocul. Si fotbalul are morala sa..Te pedepseste. Asta a fost azi. Priviti echipa Craiovei. Sunt tineri si sunt romani, cei mai multi (romani sau balcanici, ca e cam tot una cand vorbim de bulgari). Ce stiu ei despre caracter, despre efort 90 de min? Mai bine merg pe calea usoara, la mica ciupeala. Pasul in spate si apararea falimentara la 20 de m a fost facut deliberat de Craiova. Nu e vorba ca eram noi prea buni pentru ei. Poate le-am fi dat un gol, jucand atat de bine cum am facut-o in ultimele 30 de min, dar cu siguranta am mai fi luat si noi. Nu stiu daca va aduceti aminte, dar prin min. 78 (parca) a fost o faza cu 3 jucatori craioveni scapand pe poarta noastra dupa un corner. 2 in centru, complet liberi si unul in flanc, blocat de singurul jucator din spate al nostru, Gabi Muresan. Ei, acum va dati seama ca daca craiovenii ar fi vrut sa joace ar mai fi avut ocazii de contraatac cu spatii largi ca acesta. Dar nu... Craiovenii sunt poate cei mai romani dintre romani. Iar ideea romaneasca presupune alegerea metodei facile. Sa isi alerge adversarii cu pase in spate, sa traga de timp, atat cat pot, iar atunci cand e pe final de meci si ar putea avea ocazie de poarta, sa duca mingea inspre colt si sa traga acolo de timp. Mai tineti minte cat de criticat a fost Dorinel Munteanu pentru ca nu a tinut mingea in colt la Danemarca-Romania 2-2? Uitase sa fie ca noi, roman – chiar cred ca si daca tinea mingea in colt tot asa se termina meciul acela! E totusi sport si fotbalul asta si cere ceva demnitate! ..... Totusi cica adversarul joaca atat cat il lasi. Iar in a doua repriza am fost cu adevarat cainosi. Prima si cea mai importanta schimbare: Piccolo - pentru mine omul meciului! A fost omul care a pus piciorul in prag, a facut aparare adevarata ba a mai si pasat mult mai bine decat o facusera ceilalti in fata. Atunci cand apararea functioneaza chiar si in 3 oameni e ca si cum ai fi anulat dezavantajul omului in minus. Practic Piccolo e cel care are meritul de a ne fi adus in joc. Peralta, nimic de zis in minus despre el. Din momentul intrarii lui centrarile noastre nu s-au mai facut de la 40-50 de m lateral ci de undeva de la 30 de m. A fost omul care a stiut sa dea cateva centrari senzationale peste toti aparatorii adversi, de regula catre Bud. Dar opera lui, n-ar fi fost totusi eficienta. Culio a ramas mult timp mana moarta in aceasta partida. Doar intrarea lui De Zerbi l-a eliberat pe argentinian. Poate ca nici craiovenii n-au mai stiut la cine sa tina. Miscare disperata a italianului sau poate „mintea cea de pe urma”. Iar De Zerbi e mai fotbalist decat cred ca vedem. Inca nu e apt pentru efort, il vedeam ca nu poate fugi catre aparare (nu-i nimic, a fost dispus Deac sa faca asta, intr-un mod admirabil, tot meciul!). Insa De Zerbi are o siguranta aparte atunci cand are mingea la picior. E omul care arata ca leaga mingea cu sireturile in timp ce el isi priveste in ochi adversarul. L-am vazut cum se intercaleaza intre adversar si minge, cum stie sa fie mereu in apropierea punctelor fierbinti din atac). Imaginati-va ce ar putea face jucatorul acesta cand va fi 100% apt si apoi ganditi-va cine ar trebui sa fie tinut la CFR. Piccolo si De Zerbi. Cu orice pret! .... O data cu intrarea italianului la mijloc practic am jucat cu 3 jucatori cu functie de coordonare. Am avut ocazii multe, pe langa goluri. Bud, Traore si Peralta au avut fiecare cel putin cate o ratare. Totusi, cu toate nereusitele lor, Bud si Traore au facut amandoi cate un gol-jumatate azi. Fiecare a dat cate un gol si jumatatea vine de la faza de penalty. Bud a dat pasa pe spate, Traore a avut tinerea. O tinere absolut inutila, fiindca mingea nu putea fi prinsa de atacantul nostru. Probabil insa ca Iliev s-a speriat de inaltimea lui Traore, n-a putut judeca rapid traiectoriile, asa ca a incercat un truc de aparator: tinerea si eliberarea adversarului. Problema este ca l-a tinut un pic mai mult decat era „profesional”. Nesperat moment pentru noi. ... Sincer, recunosc ca eram incantat de egal. La 2-2 eram cel mai fericit om din lume. Repetam intr-una „Sparta Praga, Sparta Praga...Nu,nu”. La 3-2 deja nu mai aveam „obiect de comparatie” decat cu noi insine. Bucurie cu bratele deschise! Sa le inchidem acum, sa mai strangem din pumni pentru inca un meci macar iar apoi le vom putea deschide din nou si mai larg pentru a putea cuprinde trofeul de campioni. Azi am aratat totusi ca niste campioni, chiar daca de fapt campioni doar ai Romaniei. E bine si asa, altii nici aici nu sunt in stare! Iar la cate suisuri si coborasuri au fost in acest sezon cred ca am ametit cu totii. E cazul sa nenorocim necazul!
CITEAZA
De Switzerland pe 11.05.2010 la 00:54
De pt cainele pe 11.05.2010 la 00:32
De saliceanu pe 11.05.2010 la 00:07

cainele a spus pe 10.05.2010 22:49 A TREBUIT SA-L TRAGA GAMAN DE TRICOU PE TRAORE CA SA O PUNA ARBITRU' PE VAR! CHIAR ATA DE INCONSTIENT SA FIE FUNDASUL CRAIOVEAN, SA NU-SI DEA SEAMA CE FACE, PUR SI SIMPLU SA-L TRAGA CU MANA DE TRICOU....? HAIDETI SA FIM SERIOSI...MI-E SILA DE ACEST BLAT ORDINAR! MI-E SILA DE JEGURILE DE LA CFR CLUJ! DEJA PE SURSE SE AUDE CA PAZKANY A VORBIT CU PITICUL CARE L-A RANDUL LUI L-A CONTACTAT PE PRIMARUL PORTOCALIU AL PIATRA-NEAMTULUI PT CA IN ULTIMA ETAPA SA NU FIE PROBLEME! ASTA ESTE...NU CASTIGA CINE MERITA CI CASTIGA CINE ESTE LA PITERE!

Tu numa' acuma stii ?
CITEAZA
De kalmkhoor pe 10.05.2010 la 23:22

superman1 a spus pe 10.05.2010 22:22 Victoria de azi a fost pe acorduri de "Bittersweet Symphony" (The Verve). Cand vom lua titlul voi trai pe ritm de "Whiskey in the jar" (Metalica). Voi cum simtiti victoriile CFR-ului?

azi in repriza a doua CFR juca pe Rage Against The Machine :)
CITEAZA
De afc13 pe 10.05.2010 la 23:20
Au meritat victoria baietii nostrii, pt ca au aratat vointa si daruire! Bravo CFR!!!
CITEAZA
De siberius pe 10.05.2010 la 22:52

cainele a spus pe 10.05.2010 22:49 A TREBUIT SA-L TRAGA GAMAN DE TRICOU PE TRAORE CA SA O PUNA ARBITRU' PE VAR! CHIAR ATA DE INCONSTIENT SA FIE FUNDASUL CRAIOVEAN, SA NU-SI DEA SEAMA CE FACE, PUR SI SIMPLU SA-L TRAGA CU MANA DE TRICOU....? HAIDETI SA FIM SERIOSI...MI-E SILA DE ACEST BLAT ORDINAR! MI-E SILA DE JEGURILE DE LA CFR CLUJ! DEJA PE SURSE SE AUDE CA PAZKANY A VORBIT CU PITICUL CARE L-A RANDUL LUI L-A CONTACTAT PE PRIMARUL PORTOCALIU AL PIATRA-NEAMTULUI PT CA IN ULTIMA ETAPA SA NU FIE PROBLEME! ASTA ESTE...NU CASTIGA CINE MERITA CI CASTIGA CINE ESTE LA PITERE!

deci asa gandesc cainii; ce bine ca nu vorbesc si doar latra; probabil acesta e motivul.
CITEAZA
De cainele pe 10.05.2010 la 22:49
De siberius pe 10.05.2010 la 22:26
Ce FeRiCiReeeeeeeeeeeeee!!!!
CITEAZA
De alexfmm pe 10.05.2010 la 22:25
eu traiesc pe ritmurile profunde ale lui Tieesto:))
CITEAZA
De cfr pe 10.05.2010 la 22:24
De superman1 pe 10.05.2010 la 22:22
Victoria de azi a fost pe acorduri de "Bittersweet Symphony" (The Verve). Cand vom lua titlul voi trai pe ritm de "Whiskey in the jar" (Metalica). Voi cum simtiti victoriile CFR-ului?
CITEAZA
De pt dinozaurul pe 10.05.2010 la 22:19
De MAMAMIA pe 10.05.2010 la 22:12
De horymury pe 10.05.2010 la 21:54

jojo a spus pe 10.05.2010 21:34 dupa un asemenea blat....la pauza au cedat ungurii vazand ca titlul e pierdut....au batut palma cu mititelu, care l-a inlaturat pe trica fiindca nu a vrut sa imparta cu el,...asa ca asteptam comisiile sa retrogradeze cefereuu si craiova......sper sa joace impreuna la matineuu...bafta ,,,,,

Ce imaginatie bogata... :))
CITEAZA
De CFR pe 10.05.2010 la 21:50