Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
28.05.2010 FOTBAL

Peralta dat afară de la CFR Cluj: "Am petrecut 2 ani frumoşi la CFR!"

Mijlocaşul argentian al celor de la CFR Cluj, Sixto Peralta s-a despărţit în această dimineaţă de gruparea din Gruia. După 63 de meciuri în prima ligă şi cu 5 goluri marcate pentru CFR Cluj principalul motiv al despărţirii a fost salariul uriaş pe care mijlocaşul îl primea, peste 375.000 de euro, unul dintre celei mai mari salarii pe care clujenii le plăteau

     Foto 1

"Plec de la CFR Cluj! Am decis să ne despărţim de comun acord. Clubul a fost cel care mi-a propus să nu mai continui şi din sezonul următor la CFR Cluj, practic eu nu mai aveam ce să fac. Nu ştiu ce voi face în continuare, dar cu siguranţă voi analiza ofertele pe care le voi primi şi voi decide în privinţa viitorului meu. Am petrecut 2 ani frumoşi la Cluj şi le mulţumesc tutoror", a spus Peralta în exclusivitate pentru GSP.RO. De la CFR au mai plecat Peskovici, Nei si Cabrera. Imprumuturile ultimilor doi nu vor mai fi prelungite.

Sixto Peralta a debutat în Liga I în meciul CFR Cluj - Universitatea Craiova, cîştigat de clujeni cu scorul de 4-1, pe 23 februarie 2008. În actual sezon Peralta a jucat 26 de meciuri dintre care 16 ca titular.

COMENTARII (20)

De kalmkhoor pe 31.05.2010 la 11:05
eu zic ca o sa-l regretam pe Sixto, cum era si cazul cu Dubarbier. doi argentinieni care au avut stil, caracter, atitudine. au facut treaba la Cluj, pacat ca nu le mai avem.
CITEAZA
De kalmkhoor pe 31.05.2010 la 11:01
da, max frate maxcfrmax. prin pasele filtrante, a dus de mule ori viteza in joc. mai ales in a doua parte a campionatului.
CITEAZA
De mayta pe 29.05.2010 la 21:38

cfr.istul a spus pe 29.05.2010 14:28 Poate că nu mai puteți să-i plătiți salariul de 375000 (ar fi chiar culmea să recunoașteți) dar să știți d-lor Paszkanyi și Mureșan că ați slăbit mult forța ofensivă și așa șubredă în acest sezon a CFR-ului. S-a văzut clar lipsa lui Dubarbier, altă mare greșeală managerială vinderea lui. Ca și a lui Semedo, Trică, Fabbiani, Didi, Mara. Pe vremea când erau la echipă CFR-ul avea o temută forțâ de atac. Nu se poate spune același lucru acum.

ai dreptate sa vazut lipsa lui dubarbier pe partea stanga si a lui fabbiani ...dar nu putem da timpul inapoi imortant este ca CFR a facut pentru a 2 a oara eventul si asta conteaza si pentru sezonu vitor poate vor aduce alti jucatori care sa umple locul lor
CITEAZA
De cfr.istul pe 29.05.2010 la 14:28
Poate că nu mai puteți să-i plătiți salariul de 375000 (ar fi chiar culmea să recunoașteți) dar să știți d-lor Paszkanyi și Mureșan că ați slăbit mult forța ofensivă și așa șubredă în acest sezon a CFR-ului. S-a văzut clar lipsa lui Dubarbier, altă mare greșeală managerială vinderea lui. Ca și a lui Semedo, Trică, Fabbiani, Didi, Mara. Pe vremea când erau la echipă CFR-ul avea o temută forțâ de atac. Nu se poate spune același lucru acum.
CITEAZA
De maxcfrmax pe 29.05.2010 la 08:03

kalmkhoor a spus pe 29.05.2010 07:42 Sixto, succes in continuare! De multe ori ai adus prospetime si viteza in joc, erai un jucator mai putin spectaculos dar cu atat mai important. Respect, si multumim mult!!!

Viteza??????????? Prietene! Este un jucător bun! Punct!
CITEAZA
De kalmkhoor pe 29.05.2010 la 07:42
Sixto, succes in continuare! De multe ori ai adus prospetime si viteza in joc, erai un jucator mai putin spectaculos dar cu atat mai important. Respect, si multumim mult!!!
CITEAZA
De nea_silica pe 28.05.2010 la 21:11

locomotiva_1970 a spus pe 28.05.2010 14:36 Singurul mijlocas de constructie la CFR, pleaca ? Cred ca mai avem nevoie de 4 fundasi si o sa jucam cum ii place la Mando 7-2-1.Mortul de Dica ramane fiindca e roman si Arpi iubeste romani.Avem acum nevoie de cel putin 4 mijlocasi si macar 2 gen Perralta !! Multumim Perralta pt tot ce ai facut la acest club !!

Grazie molto signor Peralta, sei un grande giocatore. Din păcate timpul trece şi nu aşteaptă pe nimeni. Ai dat tot ce ai putut pentru noi, şi pentru asta îţi mulţumesc. Succes pe viitor!
CITEAZA
De regulator pe 28.05.2010 la 20:15
Multumim Sixto, ai fost mereu o piesa de baza, un jucator cu pasa decisiva care ne va lipsi. Sper ca si conducerea sa gaseasca inlocuitor pe masura. BAFTA SI SANATATE SIXTO!
CITEAZA
De justice pe 28.05.2010 la 17:32
Cum am mai spus intr'un articol recent, pe postul de playmaker la CFR ar fi senzational daca l'am putea aduce pe Davide Chiumiento de la FC Luzern. Este liber de contract acum, doar de l'am putea "ispiti" cu aerul tare din Champions League.
CITEAZA
De vulturul47 pe 28.05.2010 la 16:27
Din pacate, ca si in cazul lui Nei, trebuie mentinuta prospetimea. Nu vei fi inlocuit, decat pe teren. Noi nu te vom uita, Sixto! (sau Silviu, cum iti mai spuneam noi):))
CITEAZA
De muji692 pe 28.05.2010 la 16:26
imi pare foarte rau de peralta,mi se parea cel mai de la cfr,daca n.dica ii inlocuitorul lui peralta ii bai,dar am incredere in conducerea echipei.
CITEAZA
De bergomi pe 28.05.2010 la 16:07
sper sa-l putem lua pe Roby De Zerbi,ar fi perfect!!!
CITEAZA
De rexxar66689 pe 28.05.2010 la 16:06
MULTUMIM pentru tot ce ai facut peralta pacat ca trebuie sa te duci :((
CITEAZA
De maxcfrmax pe 28.05.2010 la 16:01
Buna decizie! Ne trebuie sânge proaspăt ! Bravo CFR , multumim sixto!
CITEAZA
De slomo pe 28.05.2010 la 15:57
nu pleca Peralta !!!!! Era cel mai bun jucator de la cfr !!!!!
CITEAZA
De tomicy2003 pe 28.05.2010 la 15:53
pacat ca a plecat sixto peralta de la cfr a ajutat mult echipa cfr sper ca in locul lui sa se aduca un jucator la fel de valoros forzza cfr
CITEAZA
De chefere pe 28.05.2010 la 15:35
A plecat doar din cauze medicale nu din cauza salariului, la o adica i se putea propune o reducere a lui. Si in an de criza CFR Cluj tot i-a platit salariul acela mare. Are o tendinita acuta cronica si juca cu infiltratii mereu. Normal ca daca vrea sa face ceva pe viitor clubul nu isi poate permite sa aiba jucatori cu probleme fizice la echipa. Nu l-a dat nimeni afara, s-a convenit ca e mai bine pt el sa plece. Multumim Sixto si succes!
CITEAZA
De sezione_one pe 28.05.2010 la 15:32
vai ce tragedie!! pleaca sixto...stati linistiti ca paskany si muresan stie ei ce au de facut, nu va faceti griji...CFR CLUJ e un club de la care ar trebui ca toate celelalte echipe sa ia exemplu; bafta in grupele CL si sa repetati figura frumoasa de acum 2 ani!! (din partea unui fan al UNIVERSITATII CRAIOVA care admira managemetul clubului CFR Cluj)
CITEAZA
De dezerbi pe 28.05.2010 la 14:56
Era normal. Avea 31 de ani, jucator de o repriza, salr nejustificat. Oricum multumim si succes Sixto!
CITEAZA
De locomotiva_1970 pe 28.05.2010 la 14:36
Singurul mijlocas de constructie la CFR, pleaca ? Cred ca mai avem nevoie de 4 fundasi si o sa jucam cum ii place la Mando 7-2-1.Mortul de Dica ramane fiindca e roman si Arpi iubeste romani.Avem acum nevoie de cel putin 4 mijlocasi si macar 2 gen Perralta !! Multumim Perralta pt tot ce ai facut la acest club !!
CITEAZA

Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

Băieţi de milioane...

Clujenii şi-au surclasat adversarii în retur. Kapetanos a deschis scorul. Elveţienii puteau reveni în joc, dar...

Supermutare! » CFR...

Jucătorul care a evoluat în sezonul trecut în Primera Division, la Gijon, va fi cedat în Liga 1 pînă în vara...

FC Basel - CFR Cluj...

După un început timid, în care FC Basel a făcut tot ce a vrut cu apărarea CFR-ului, clujenii au reuşit să...

Basel e în formă »...

Alexander Frei a fost menajat la ultimele partide pentru a fi pe teren la confruntarea cu CFR

MECIURI

  • Rapid
    Rapid
  • -
  • CFR Cluj
    CFR Cluj

25.08.2016 21:30