Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
30.05.2010 FOTBAL

Arpad Paszkany i-a desfiinţat pe Copos şi Iancu într-un interviu pentru ziarul maghiar "Kronika"

Şeful clujenilor a insinuat că patronul lui Poli nu investeşte nici un ban la Timişoara şi că finanţatorul Rapidului e ipocrit

     Foto 1

Campion în 2010, Arpad Paszkany şi-a plătit "datoriile" la finalul unui sezon în care rivalii lui CFR Cluj au pus la îndoială succesul "vişiniilor". Paszkany a răspuns într-un interviu acordat cotidianului maghiar "Kronika". Cei vizaţi: Marian Iancu, patronul Timişoarei, şi George Copos, omul numărul unu de la Rapid.

Iancu, ofiţerul de presă al Timişoarei

Paszkany l-a taxat pe cel mai aprig contestatar al CFR-ului, Marian Iancu. "El e doar rezerva lui Gigi Becali, în mass-media. Măcar Gigi Becali e mai plăcut de privit pe ecran", a ripostat Paszkany. Omul de afaceri clujean e convins că proiectul Timişoara e susţinut numai de autorităţile locale. "Echipa este sprijinită puternic de Consiliul local, cu aproximativ 2-3 milioane de euro. Dacă mai socotim încasările din drepturi de televizare, reclame şi faptul că Iancu nu trebuie să cheltuiască nimic pentru stadion sau infrastructură, îndrăznesc să spun că Poli nu îl costă nici măcar un cent pe purtătorul de cuvînt al Timişoarei", a spus Paszkany.

Copos: "Iartă-mă! Mă simt prost"
Arpad Paszkany şi-a adus aminte de un dialog prin telefon, purtat cu Copos după meciul Rapid - CFR 1-4. Rapidistul contestase dur arbitrajul la GSP TV cu cîteva minute înainte să-l sune pe finanţatorul Clujului. Paszkany a reprodus dialogul cu George Copos:

"- Alo, Arpi! Iartă-mă! Tu ştii că e o situaţie de rahat, dar a trebuit să zic ceva pentru că vreau să scap de Rapid (n.r. - Copos era în negocieri cu Lutz Stache). Ce rahat puteam să spun, cînd am fost învins cu 4-1. Ceva scuză pentru înfrîngere a trebuit să găsesc..."

"- Bine George! Ori mănînci, ori nu mănînci, dar tu oricum rămîi în România, ne mai întîlnim, şi în locul tău mi-ar arde obrazul de ruşine."

"- Da, Arpi! Îmi pare rău. Cît de prost mă simt, iartă-mă!"

"Iancu e un bucureştean în sens negativ. Mitici găseşti şi la Cluj, asta nu e o realitate specifică numai Capitalei. Iancu nu reprezintă însă vîrful societăţii din Bucureşti"


"O echipă este ca un pom de Crăciun. Esenţial e ca pomul să fie frumos, ca apoi să-l împodobim. Acum avem pomul frumos, iar podoabele se pot schimba oricînd"

Arpad Paszkany

COMENTARII (61)

1 2 3
De ivest pe 31.05.2010 la 13:37

aly2006g a spus pe 31.05.2010 12:00 @ivest Stiu la fel simt si eu despre mama ta superba mai ales daca este unguroaica .Ba voi mai lasati ungurismele ca aia nu dau 2 bani pe voi deocamdata sunteti in Romania si de sute de ani va incapatzanati sa va romanizati,doar voi si tziganii.Ardealul liber de unguri si Romania libera de mittticcci!!!!!!!!!!!!!!!!

Oooo dar ai si raspuns?? frumoooossss! Da, suntem in Romania, intr-o tara unde,asa se vede ,ca nu suntem acceptati de toata lumea. Si despre ce ungurisme vorbesti? Daca sunt maghiar nu inseamna ca sunt innebunit de Ungaria,sau ca as vrea sa traiesc in Ungaria, sau ca Clujul sa face parte din Ungaria. Dar cand vii cu comentarii de genul asta...nu te supara, dar cred ca am dreptul sa-ti scriu ce vreau! Io inteleg ca dai cu parerea, dar totusi,asta e prea mult.Spiritul romanesc sa omori in fiecare zi un maghiar...asta da....Dar sa vezi ca noi nu suntem rai...nu te mai jignesc. Doar un sigur lucru mai am de zis : traim in UE!!gandeste-te! Discutia din partea mea e incheiata. Hai Clujui, cu romani,cu maghiari,cu toti!!!!!!!!!!!!
CITEAZA
De aly2006g pe 31.05.2010 la 12:00
@ivest Stiu la fel simt si eu despre mama ta superba mai ales daca este unguroaica .Ba voi mai lasati ungurismele ca aia nu dau 2 bani pe voi deocamdata sunteti in Romania si de sute de ani va incapatzanati sa va romanizati,doar voi si tziganii.Ardealul liber de unguri si Romania libera de mittticcci!!!!!!!!!!!!!!!!
CITEAZA
De ivest pe 31.05.2010 la 11:54
shii am reusit!! yeehh:) * "domnul"
CITEAZA
De ivest pe 31.05.2010 la 11:52

aly2006g a spus pe 31.05.2010 02:13 La sedinta Consiliului Local Cluj, un consilier propune: - Eu zic sa mai facem o statuie în orasul nostru. Imediat vin ideile: - Sa fie o statuie cu taranul român! - Sa fie taranul îmbracat în costum national! - În mîna dreapta sa aiba o furca, sa se lupte cu ungurii! - În mîna stînga sa aiba un streang, sa stie ungurii ce-i asteapta! - Si în streang sa atîrne un ungur, sa fie mesajul clar! Dupa o clipa de tacere, vorbeste Funar: - Bine, dar sa schimbam ungurul în fiecare zi .Pacat de vremurile astea!A disparut spiritul romanesc!

Am o intrebare pentru "domul" administrator de pe acest site: de ce nu-l considera obscen si vulgar comentariul asta destept, postat de "aly2006", care e plin de rasism si ura (cel mai mult ma deranjeaza ultima propozitie!) si il considera obscen comentariul meu si nu-l posteaza, in care am scris ce sa faca "Aly" asta cu mama sa frumoasa, adica sa intra in relatie intima cu ea, dupa ce aia se intoarce acasa dimineata la ora 6 de la munca:D. Acuma nu am folosit niciun cuvant obscen.
CITEAZA
De wauw pe 31.05.2010 la 11:35
sunt de acord cu ce spune Arpi dar nu trebuia sa le spuna public...nu a facut altceva decat sa intre intr-un joc murdar inventat exact de oameni ca Iancu...si bineinteles ca a venit si replica...pe sport.ro...haide-ti oameni buni sa fim in continuare cei mai civilizati din Romania! HAIDE CFR-ica draga!!!
CITEAZA
De superman1 pe 31.05.2010 la 10:22

aly2006g a spus pe 31.05.2010 02:13 La sedinta Consiliului Local Cluj, un consilier propune: - Eu zic sa mai facem o statuie în orasul nostru. Imediat vin ideile: - Sa fie o statuie cu taranul român! - Sa fie taranul îmbracat în costum national! - În mîna dreapta sa aiba o furca, sa se lupte cu ungurii! - În mîna stînga sa aiba un streang, sa stie ungurii ce-i asteapta! - Si în streang sa atîrne un ungur, sa fie mesajul clar! Dupa o clipa de tacere, vorbeste Funar: - Bine, dar sa schimbam ungurul în fiecare zi .Pacat de vremurile astea!A disparut spiritul romanesc!

@aly2006g: spirit romanesc? spirit tiganesc, eventual. confunzi patriotismul cu nationalismele promovate de oameni inferiori ca educatie, cultura si mentalitate, oameni care au succes in randul unora asemenea lor - adica tu: un om inferior ca educatie, cultura si mentalitate. tu esti un produs al sistemului de invatamant comunistoid din Romania care exulta in apologia dacismelor si nationalismelor de ca*at. de parca nu si-au dat in cap sute de ani voievozii din principatele romane intrand in alianta cu oricine doar ca sa mai acapareze niste domenii unii de la altii si de parca Romania nu a participat activ la holocaust.
CITEAZA
De nea_silica pe 31.05.2010 la 10:08

aly2006g a spus pe 31.05.2010 02:13 La sedinta Consiliului Local Cluj, un consilier propune: - Eu zic sa mai facem o statuie în orasul nostru. Imediat vin ideile: - Sa fie o statuie cu taranul român! - Sa fie taranul îmbracat în costum national! - În mîna dreapta sa aiba o furca, sa se lupte cu ungurii! - În mîna stînga sa aiba un streang, sa stie ungurii ce-i asteapta! - Si în streang sa atîrne un ungur, sa fie mesajul clar! Dupa o clipa de tacere, vorbeste Funar: - Bine, dar sa schimbam ungurul în fiecare zi .Pacat de vremurile astea!A disparut spiritul romanesc!

După cum scrii, cred că eşti născut în 2006. Umorul tău retardat nu-şi are locul pe acest site. Şi dacă a dispărut acest spirit de care aminteşti, înseamnă că încetul cu încetul "oamenii" de teapa ta vor evolua sau dispărea din această ţară, sper.
CITEAZA
De aly2006g pe 31.05.2010 la 02:13
La sedinta Consiliului Local Cluj, un consilier propune: - Eu zic sa mai facem o statuie în orasul nostru. Imediat vin ideile: - Sa fie o statuie cu taranul român! - Sa fie taranul îmbracat în costum national! - În mîna dreapta sa aiba o furca, sa se lupte cu ungurii! - În mîna stînga sa aiba un streang, sa stie ungurii ce-i asteapta! - Si în streang sa atîrne un ungur, sa fie mesajul clar! Dupa o clipa de tacere, vorbeste Funar: - Bine, dar sa schimbam ungurul în fiecare zi .Pacat de vremurile astea!A disparut spiritul romanesc!
CITEAZA
De grady_kivu pe 31.05.2010 la 00:01
bah oamenii buni,astia de la gsp fac cel mai mare rau fotalului?cu materialu asta ei nu instiga la violenta?sa nu ne lasam influentati de dorinta lor de scandal si sa ne opunem mizeriilor pe care ei, ziaristi de can-can incearca sa le prezinte......
CITEAZA
De cfr.istul pe 30.05.2010 la 23:18
Traducerea e corectă în mare, însă lipsește esența. Și anume că Iancu atacă CFR-ul precum o făcea Copos la amintitul 1-4 din Giulești ca să nu se vorbească de faptul că el, Iancu, ia 2-3 milioane de la Consiliul Local în numele echipei și nu oferă nimic în schimb, adică nu-l costă nimic echipa, este doar purtătorul ei de cuvânt, nici măcar angajații clubului nefiind angajații lui (sunt plătiți de Consiliul Local) și nici în stadion Iancu n-a trebuit să investească, a făcut-o Consiliul Local.
CITEAZA
De dinozaurul pe 30.05.2010 la 22:21
Doar niste retardati mintal pot avea ura nationala ,mai bine ati ura ;prostia,hotia,marlania ,smecheria,vicelnia,aceste lucruri sa le urati ...astazi doar niste rebuturi istorice mai pun botul la antisemitism .
CITEAZA
De mich pe 30.05.2010 la 22:09
Mai baieti, eu v-as zice cateva pe ungureste... pacat ca nu stiu vorbi in aceasta limba... Timisoreni, ati dezamagit si voi. Haideti in Ardeal sa luati lectii de civilizatie si convietuire buna intre romani, maghiari, sasi... Doar Bucurestiul e cel care instiga la ura intre etnii... Vi-i ciuda ca nu cadem in plasa lor?
CITEAZA
De albusibiu pe 30.05.2010 la 22:03
Si fiindca de-abia acum am terminat munca adunata dupa micul periplu pe la Cluj, tardiv, am publicat si eu un "mic" comentariu vis-a-vis de finala Cupei. Nu-l pun aici ca umplu serverul, dar, doritorii au link-ul: http://blog.mysport.ro/albusib iu/2010/05/30/zodia-cfr/
CITEAZA
De albusibiu pe 30.05.2010 la 22:02
Paszkany plateste niste mici polite. Poate le-ar fi spus mai demult, dar nu a fost intrebat de nimeni. In ceea ce-l priveste pe Iancu am spus demult ca tot show-ul pe care-l face el e destinat doar sa-i ascunda neputinta, sa asigure inversunarea fanilor si, prin aceasta, sa oblige autoritatile locale sa sustina in continuare echipa.
CITEAZA
De capitala_cluj pe 30.05.2010 la 21:45
desigur nu a fost un raspuns pt cheferistul, nu stiu de ce a aparut textul lui
CITEAZA
De capitala_cluj pe 30.05.2010 la 21:41

cheferistul a spus pe 30.05.2010 20:38 eu sunt de parere ca ai fi tu mult mai folositor pe post de carpa,atunci cand are nevoie de servetzele si nu are nimic prin jur!!ma intelegi ce vreau sa spun bei baetzica!!ai lua si bacsis daca de speli si cu lotziune de corp ca sa ai pielea fina!!

Doar o mica stire pentru sovinistii ingusti la minte gen 17nentori, si pentru toti cei care se informeaza doar din presa primitiva sportiva din sud: "Finanţatorul CFR Cluj, omul de afaceri Arpad Paszkany, a fost achitat astăzi de Tribunalul Cluj în dosarul Gazeta II. El a fost găsit nevinovat pentru ambele infracţiuni de care era acuzat." 16 apr 2010
CITEAZA
De gobbytzu pe 30.05.2010 la 21:31

alex21 a spus pe 30.05.2010 21:25 e romania e tara noastra si ne pi se m pe ungaria voastra paskany ungure calare sa iti dam la mWIE

e romania e tara noastra si ne cacam pe natia voastra de ciori jegoase
CITEAZA
De alex21 pe 30.05.2010 la 21:25
e romania e tara noastra si ne pi se m pe ungaria voastra paskany ungure calare sa iti dam la mWIE
CITEAZA
De cheferistul pe 30.05.2010 la 20:47

emanuelm1994 a spus pe 30.05.2010 17:45 mu.ie la bozgorii de cfr-istii.si s-o iau pe ma.ta la pl eugen76

eu zica ca tu te-ai potrivi cu baietzasul cu pilea fina din aceasi congregatzie de martori ca si tine si cu care ai putea sa incepi un proiect pentru adultzi la cares a il mai adaugi si pe vierme ca sa fie mai picanta combinatzia,uite de exemplu baietzasul m.u.v isi face deja fantezii,cred ca te-ai integra perfect in cadru!!pobabila ca daca esti din 94 ai deja si parutzu!!esti mascul nu gluma!!eu zic ca potzi sa faci o impruna cu pretenul tau o coregrafie si sa ne-o aratzi si noua dupa aia,sa vedem daca avetzi talent??HMMM!
CITEAZA
De cheferistul pe 30.05.2010 la 20:38

m_u_v a spus pe 30.05.2010 18:09 paszkany tocmai a ercunoscut ac e gay si il simpatizeaza pe gigi: "Gigi Becali e mai plăcut de privit pe ecran"... ai poza respectiva demonstreaza cat de gay e paszkany...catre jucatorii cfr-ului:aveti grija cand va cheama in birou sava dea banii,poate va cere sa mai faceti ceva in + pentru ei

eu sunt de parere ca ai fi tu mult mai folositor pe post de carpa,atunci cand are nevoie de servetzele si nu are nimic prin jur!!ma intelegi ce vreau sa spun bei baetzica!!ai lua si bacsis daca de speli si cu lotziune de corp ca sa ai pielea fina!!
CITEAZA
De shyne pe 30.05.2010 la 19:52
n-are rost sa vorbim, clujenii l-au votat pe base ca sa-l puna pe boc premier sa aduca bani in ardeal, acuma i-a taiat si pe ei si n-a mai facut un gov in zona.... asta e logica lor, deci n-ai cu cine sa discuti ;)
CITEAZA
De nea_silica pe 30.05.2010 la 19:43
Aoleu oameni buni, mă bucur că ţara nu arde, că dacă babe de soiul vostru se piaptănă pe site.. De mâine, greva generală va paraliza ţara, soarta oamenilor dar şi a ţării este în cumpănă. Voi nu aveţi nici o problemă, o daţi înainte cu bozgorii şi cu Ardealul. Adevărat, oricând dăm de greu, se scoate la înaintare chestia asta fumată cu bozgoreala şi cu Ardealul. Trist domnilor, dar mă bucur că nu aveţi probleme.
CITEAZA
De aly2006g pe 30.05.2010 la 19:16
HAi toata lumea sus,nu misca nimeni,strigatzi tare Hai Ungaria,Hai Ungaria si sa-i futeeemm in guraaa de rommaanii. Paszkany a răspuns într-un interviu acordat cotidianului maghiar "Kronika" Eu in locul clujenilor l-as aduce inapoi pe Funar ca de nu veti ajunge ca si in Covasna 2 romani la 100 de unguri,si nu primiti paine daca nu stiti ungureste deci romanilor apucativa sa invatati ungureste lasati dracuu romana.
CITEAZA
De aly2006g pe 30.05.2010 la 19:08
Daca nu spune nimeni lucrurilor pe nume o spun eu.In Romania fara blaturi,aranjamente,arbitraje, presiune media si alte kkturrrii tziganesti nu iei un titlu de campiona la fotbal asta este clar. Eu sunt de acord trebuie sa-i stapanim pe mittticci sa le aratam ca sunt o groapa de gunooii dar nu-mi vine sa cred ca spiritul ardelenesc moare si "Arpi" asta "romanul" face ce vrea in tzara mea.Traiasca ardealul traiasca Romania.
CITEAZA
De superman1 pe 30.05.2010 la 18:34
bine spus arpi. se pare ca pe multi ii doare sa afle ca patronul lor a recunoscut ca e tembel. si ii mai vedem si pe acesti asa-zis "timisoreni" care isi arata originea populara cu acest prilej. ce putem sa facem? savuram satisfactia de a-i vedea - a cata oara? - in postura de petardele campionatului...
CITEAZA
1 2 3