Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
13.09.2010 FOTBAL

Contract pe doi ani!

Pentru că a vrut să producă un şoc la echipă, Paszkany a negociat ieri şi l-a convins pe tehnicianul oltean să preia echipa

     Foto 1

Nimic nu a prevestit furtuna care s-a declanşat aseară pe banca lui CFR Cluj. După ce a dat impresia că-l păstrează în funcţie pe Andrea Mandorlini pentru startul din Liga Campionilor, miercuri cu Basel, Arpad Paszkany l-a demis pe italian şi s-a înţeles rapid cu Sorin Cîrţu! Cum s-a ajuns la această mutare-şoc?
Tehnicianul oltean a ajuns la amiază la Cluj, s-a cazat la un hotel de cinci stele şi după doar două ore de discuţii cu patronul lui CFR a acceptat să semneze un contract pe doi ani şi să conducă echipa în Liga Campionilor. "Totul e rezolvat, CFR avea nevoie de un antrenor cu licenţă care să cunoască foarte bine Liga 1. Aşa s-a ajuns la soluţia Cîrţu, un antrenor cu mînă forte care să stăpînească un vestiar dezbinat", a explicat o sursă din conducerea clujenilor. Astăzi, Cîrţu va fi prezentat oficial şi va conduce astăzi primul antrenament din Gruia, urmînd să cîştige 150.000 de euro pe sezon.

Cîrţu a cîştigat în 1990 campionatul cu Universitatea Craiova, aceasta fiind principala sa realizare în cariera de antrenor


303 zile a stat Andrea Mandorlini pe banca lui CFR Cluj, el fiind numit pe 13 noiembrie 2009

Vine cu tot staff-ul
Sorin Cîrţu a discutat aseară cu şefii de la CFR Cluj şi despre oamenii pe care-i va aduce la echipă. Astfel, "Sorinaccio" l-a cerut pe Mircea Irimescu, fostul său coleg din echipa de aur a Craiovei, ca antrenor secund, şi pe ex-căpitanul naţionalei, Silviu Lung, ca antrenor cu portarii. De altfel, Cîrţu a lucrat cu cei doi şi la Pandurii.

Andone a păţit la fel
Demiterea lui Andrea Mandorlini s-a petrecut pe tiparul stabilit în urmă cu doi ani, cînd Andone a fost pus pe liber înainte să prindă vreun meci de Champions League. Pe 30 august 2008, după 6 etape, Andone i-a lăsat locul lui Maurizio Trombetta, chiar înaintea primului meci din Ligă. Ultimul a fost înlocuit la rîndul său, cu Antonio Conceicao. În 2009, CFR a încheiat campionatul pe locul 5.

Bornele carierei lui Sorin Cîrţu
1988–1993 - Universitatea Craiova
1993 - Electroputere Craiova
1993 -1995 - Romania U-21
1995 - Rapid Bucureşti
1995–1996 Universitatea Craiova
1997 Extensiv Craiova
1997-1998  Veria
1998–2002 Extensiv Craiova
2002–2003 Universitatea Craiova
2004 - Oţelul Galaţi
2005–2006 FC Argeş
2006 - Poli Timişoara
2006–2007 Progresul Bucureşti
2007–2008 Dacia Mioveni
2008–2009 Pandurii Tîrgu Jiu
2010 retur - Pandurii Tîrgu Jiu
2010-2011 - CFR Cluj

COMENTARII (18)

De i.isfan pe 13.09.2010 la 19:32

ian_wright a spus pe 13.09.2010 10:35 vai de voi cfr!! aveti clovn nu antrenor!! hihihi!!

DA DA.SI TU PE CINE AI? PE Arsène Wenger??=)))))))))))))))) Cio cu Mic !;)
CITEAZA
De ircfr pe 13.09.2010 la 18:33
Bafta d-le Cirtu si sper sa aduci echipa cat mai sus posibil in clasament. Forta CFR.
CITEAZA
De tundee pe 13.09.2010 la 13:38
Bafta si bine ai venit.Hai CFR.
CITEAZA
De ecriss pe 13.09.2010 la 12:53
Bafta Cartule!! vad ca macar tu te imbraci in visiniu.
CITEAZA
De americanul65 pe 13.09.2010 la 12:49
Daca nu exista ceva in contract care spune, clar, ca va primi o suma fixa, nu va vedea nici 1/4 din salarul lui. Va dura cateva luni si va fi schimbat cu alt antrenor strain. CFR is a revolving door of coaching desperation.
CITEAZA
De silvanutz1 pe 13.09.2010 la 12:47
cfr a terminat pe 4 atunci
CITEAZA
De namdlo pe 13.09.2010 la 12:14
Un lucru este clar: un soc puternic poate avea SI UN EFECT POZITIV, pe cand cu Mandorlini SIGUR in bine nu se mai putea schimba nimica.Daca suntem suporteri adevarati atunci un singur lucru putem sa facem: sa-i uram un BUN VENIT si SUCCES IN MUNCA noului antrenor fara sa incercam sa despicam firul in patru !!! Multumim lui Mandorlini pentru munca depusa si succesele obtinute !!! Acum e nevoie de putina liniste in jurul echipei si de o analiza profunda a situatiei in care s-a ajuns.Desi este dureros dar trebuie sa acceptam faptul ca apar si astfel de perioade la orice echipa.Important este sa iesim din aceasta criza prelungita in cel mai scurt timp posibil !!!
CITEAZA
De chefereu pe 13.09.2010 la 11:26
nu il mai tot acuzati pe arpi in fel de fel!omul asta s-a simtit tradat de catre jucatori pt ca a mai patit-o in trecut!cum vine un antrenor mai sever....................jucat orii hopa vin deja cu povesti ca nu inteleg indicatiile jucatorilor ba ca sant prea lungi cantonamentele,etc.,etc.si sa nu uitam ca mandorlini va incasa o suma frumusica dupa acesta demitere(probabil nu 800.000 euro) dar va fi oricum o suma mare!si faptul asta il deranjeaza pe arpi ....................ca trebuie sa sara cu bani pt ca sa demita !dorinta jucatorilor de a scapa de mandorlini a fost de data asta una scumpa din punct de vedere financiar!si in criza asta fiecare banuti conteaza!eu cred ca conducerea simte ca anul asta este compromis si ca achizitiile noi nu prea sant reusite dar a hotarat de ii pedepseasca pe jucatori aducand-ul pe cartu la timona echipei!este o pedeapsa perfecta!!!au scapat de un antrenor sever dar a venit altul si mai sever,coleric si agresiv!se anunta un adevarat calvar pt cadu si co. dar este un calvar bine meritat!sa vada si ei ce insemna fotbalul profesionist in vremurile astea!credeti-ma ca aducerea lui cartu se bazeaza la faptul ca acest antrenor este unul sever,agresiv si roman!el poate sa linisteasca apele in vestiarul asta plin cu bisericute!bafta cartule in campionat pt ca in vestiar sigur o sa faci ordine!good luck cartu si arrivederci mister mandorlini e gratie per tutti!
CITEAZA
De flacara.visinie pe 13.09.2010 la 11:20

cj.07.cfr a spus pe 13.09.2010 10:57 E cea mai mare porcarie facuta la CFR in era Paszkany. O depaseste pe cea de la demiterea lui Andone. Macar atunci nu mai erau 2 zile pana la un meci capital din CL si nu a fost adus un antrenor din afara. Trombetta cunostea deja jucatorii, lucrease cu ei. Consider ca si Cartu a dat dovada de lipsa de obraz acceptant acest post, tot cu 2 zile inainte de meciul cu Basel! Probabil CL vine de la CioLaniada. Rusine domnule Paszkany, rusine domnule Muresan! Se pare ca si CFR a ajuns un club la care cuvantul dat valoreaza tot cat un rahat de furnica. Nu-mi spuneti ca Paszkany face ce vrea pe banii lui. Nu tine. Nu de data asta.

Liniste-te omule, Paszkany chiar face ce vrea pe banii luii si chiar daca a mai facut greseli, in general a luat decizii bune.
CITEAZA
De cj.07.cfr pe 13.09.2010 la 10:57
E cea mai mare porcarie facuta la CFR in era Paszkany. O depaseste pe cea de la demiterea lui Andone. Macar atunci nu mai erau 2 zile pana la un meci capital din CL si nu a fost adus un antrenor din afara. Trombetta cunostea deja jucatorii, lucrease cu ei. Consider ca si Cartu a dat dovada de lipsa de obraz acceptant acest post, tot cu 2 zile inainte de meciul cu Basel! Probabil CL vine de la CioLaniada. Rusine domnule Paszkany, rusine domnule Muresan! Se pare ca si CFR a ajuns un club la care cuvantul dat valoreaza tot cat un rahat de furnica. Nu-mi spuneti ca Paszkany face ce vrea pe banii lui. Nu tine. Nu de data asta.
CITEAZA
De superman1 pe 13.09.2010 la 10:36
;) atentie la ce zice dinapopa. dina e fotbalist la CFR sau sotie de fotbalist strain. Daca schimbarea lui Mandorlini e bine vazuta de vestiar, inseamna ca incepem sa ne dam seama despre ceea ce s-a intamplat.
CITEAZA
De ian_wright pe 13.09.2010 la 10:35
vai de voi cfr!! aveti clovn nu antrenor!! hihihi!!
CITEAZA
De hermesvenus pe 13.09.2010 la 10:30
Chiar daca ultima data a antrenat echipa retrogradate, cred ca este un antrenor priceput si aici la noi are si jucatori cu care sa faca performanta. Mult succes HAIDE DRAGA CFR !!!!!!!!!
CITEAZA
De coachd pe 13.09.2010 la 10:24
Cel mai scump transfer all time al momentului. Primul fotbalist care a dezamagit si a fost vandut pe nimic dupa doar un sezon. detalii pe istoriafotbalului.com
CITEAZA
De alin_iosub24 pe 13.09.2010 la 10:24
craiova a luat campionatul in 1991.e greu sa fii jurnalist.nici macar o informatie simpla nu sunteti in stare sa dati.in 1990 dinamo a luat campionatul
CITEAZA
De dinapopa pe 13.09.2010 la 10:21
forza cartu!!!!!!!!!! ma bucur ca e un antrenor roman.... sper sa faci tactica buna cu jucatori care le are la dispozitia
CITEAZA
De rexxar66689 pe 13.09.2010 la 10:21
enirea lui cartu are doua capete una buna alta rea.Aia buna ar fi ca e un antrenor foarte sever si pune jucatorii la respect ceea ce lipseste la CFR si macar ii monteaza .Partea rea e ca ne putem astepta la o autobaza dar sa spercam ca nu va fii asa pentru ca cartu totusi nu avea jucatori buni la pandurii cu care sa faca performanta aici are ocazia sa arate ce poate.
CITEAZA
De gazistu pe 13.09.2010 la 10:17
no sa stea cartu prea mult la cluj, cfr vrea un antrenor ofensiv, cu un fotbal generos, pe cand cartu il stim si la pandurii, maxim 3 ocazii /meci, deci sa ne asteptam la un cfr super defensiv, dupa celebra autobaza a lui cartu...
CITEAZA